Lavina v Krkonoších zasypala mladé skialpinisty, oba přežili

  14:44aktualizováno  21:45
Mezi Luční boudou a Obřím dolem v Krkonoších se odpoledne utrhla lavina. Zasypala dva asi třicetileté turisty. Mladý muž se vyhrabal sám, ženu zpod masy sněhu vyprostili záchranáři. Skialpinistku nalezla Horská služba téměř po třech hodinách v bezvědomí.

V půl páté záchranáři nakonec ženu objevili. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Sníh se utrhl krátce před druhou hodinou odpoledne v takzvané Červinkově muldě. Strhl a zasypal dva lidi, kteří se pohybovali volným terénem. Druhá ze skialpinistek měla více štěstí - lavina ji nezasáhla. Díky tomu mohla rychle zavolat pomoc.

"Mladý muž se vyhrabal sám dříve, než jsme dorazili na místo. Po ženě jsme pátrali s pomocí psů a sond," líčil akci záchranář Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa, který byl přímo na místě. Lavina podle něj patřila mezi střední až větší. Byla široká asi stopadesát metrů a padesát centimetrů hluboká.

Podchlazeného skialipinistu, kterého lavina zasypala pouze
částečně, a ženu, jež zavolala pomoc, záchranáři převezli na Luční boudu. Tam je vyslýchala policie, neboť trojice se pohybovala mimo vyznačené cesty, kam se v Krkonošském národním parku nesmí.

Turistka je ve vážném stavu

Mezitím pokračovalo pátrání po druhé z žen. Obavy o její osud rostly s tím, jak se stmívalo. Do terénu se vydaly desítky záchranářů Horské služby. Vrtulník libereckých záchranářů transportoval na místo neštěstí psovoda se psem vycvičeným na hledání v lavinách.

V půl páté záchranáři nakonec ženu objevili. "Nejprve psi označili místo kus vedle, pak jsme pokračovali s vyhledávačem Recco. Ten vysílá signál, který se dokáže odrazit třeba od kovové destičky. V tomto případě se to podařilo," líčil postup lavinový specialista Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.

Záchranáři ze Špindlerova Mlýnu vyrážejí k lavině

"Žena byla v bezvědomí a velice silně podchlazená za asistence lékařů transportována k sanitce," sdělil Jiří Brožek z Horské služby. Ženu záchranáři sváželi náročným terénem na saních, vrtulník už musel místo kvůli tmě opustit.

Zraněná putovala nejprve do Špindlerova Mlýna, poté do nemocnice ve Vrchlabí a odtud vrtulníkem do fakultní nemocnice v Hradci Králové, vše za trvalé resuscitace. Prvotní informace přitom uváděly, že turistka utrpěla pouze šok.

"Obecně je nízká teplota výhodou pro pozdější resuscitaci. Podchlazené tělo má totiž zpomalený metabolizmus a potřebuje tak i méně kyslíku," řekl lékař Jan Lukeš ze sokolovské nemocnice.

Teplota 29 stupňů, kterou mělo tělo zraněné, je ale podle něj už kritická a hrozí při ní především srdeční arytmie. Dalším nebezpečím pro oběti lavin je takzvaný crash-syndrom, při něm váha sněhu způsobí, že v těle zraněného popraskají buňky a jejich obsah se dostane do organizmu.

Lavinu mohli uvolnit lyžaři

V Krkonoších leží půlmetrová vrstva sněhu, dnes připadly další dva centimetry. "Vlivem silného větru ale může být místy uloženo větší množství sněhu a mohou se tvořit deskové laviny," vysvětlil příčinu lavinového rizika Cingr.

Podle záchranářů udělala trojice skialpinistů už před výstupem zásadní chybu. "Neměli základní lavinovou výbavu, tedy lopatu a hlavně lavinové vysílače. Pokud by je měli, mohli dívku najít rychle i sami," upozornil Cingr. Vysílače by podle něj měl mít každý, kdo se vydá do lavinových katastrů. "Pak je stoprocentní jistota, že je ve sněhu někdo včas najde," upozornil.

Podle lavinového specialisty je sněhový profil u Luční boudy nestabilní. Deskovou lavinu mohou utrhnout i turisté nebo lyžaři, kteří se pohybují příliš blízko u sebe. "Podklad je zmrzlý a na něm leží vrstva nového nafoukaného sněhu. Ten po ledovatém podkladu snadno sjede a tak se mohla lavina utrhnout," upřesnil Jirsa.

Laviny v posledních letech

Leden 2004 - Lavina zasáhla družstvo skialpinistů v krkonošském Labském dole. Většinu členů družstva odhodila do stran, jednoho bez jakýchkoli následků nějakou dobu táhla.

27. února 2005 - V oblasti mimo nebezpečná lavinová pole zasypala v Jeseníkách masa sněhu skialpinistu z Prahy. Muž utrpěl jen drobné pohmožděniny.

1. března 2005 - Nedaleko Božího Daru v Krušných horách na Karlovarsku spadla lavina, která zavalila muže. Záchranáři ho vyprostili živého, pod vrstvou sněhu přežil dvě hodiny. O pomoc si zavolal mobilním telefonem.

25. ledna 2006 - Na hoře Smrk v Moravskoslezských Beskydech smetla lavina lyžaře. Po několika hodinách ho záchranáři našli mrtvého pod asi třiceticentimetrovou vrstvou sněhu. Lyžoval společně s kamarádem v zakázaném pásmu.

15. prosinec 2007 - V Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle se utrhla pod třemi lyžaři středně velká lavina dlouhá až tři sta metrů. Podařilo se jim ze sněhu vyhrabat a přivolat pomoc. Dva z nich přežili téměř bez zranění, třetí utrpěl poranění břicha.

21. března 2008 - Nedaleko Brádlerových bud nad Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších zasypala lavina dva lidi. Záchranářům se je podařilo vyprostit.

Mapa Krkonoše

Autoři: , , , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Zloději kradli hlavně octavie. Když chtěli zakrýt stopy, auta zapálili

Zloději raději auta zapálili, když jim byli policisté na stopě.

Desítky vozů, zejména Škody Octavie druhé generace, ukradli během čtyř měsíců dva muži v Moravskoslezském kraji, ale i...

Smrti dívek na silnici mohly zabránit lampy, chystají se už dva roky

Místo tragické nehody v Lipnické ulici na okraji Přerova, kde řidič...

Víkendová tragická nehoda, při níž řidič na okraji Přerova srazil dvě dívky přebíhající silnici, se možná vůbec...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz