Městská policie

Městská policie | foto: Jiří Koťátko

Kladenští strážníci ohlídají v noci auta se samolepkou

  • 25
Je hodinu po půlnoci a Jana Nováka z Kladna budí telefon. "Tady je městská policie. Naše hlídka zastavila v ulici generála Klapálka váš vůz, za volantem sedí Petr Novotný. Znáte ho?" ptá se strážník do telefonu majitele vozu. "Je to můj kamarád, auto jsem mu půjčil," vysvětluje Novák a oba zavěsí.

Jan Novák je v tomto případě jen fiktivní osoba a celá situace modelovým příkladem. Už od 1. července to ale bude realita, která může potkat kohokoli z první stovky kladenských obyvatel, kteří začnou využívat novou službu městské policie nazvanou Auto pod dohledem.

Radní chtějí jejím prostřednictvím omezit krádeže aut v Kladně. Loni bylo ve městě ukradeno 267 vozů.

Zájem o novou službu by ale měli projevit spíš lidé, kteří v noci nejezdí. Strážníci totiž budou auta kontrolovat mezi třiadvacátou a pátou hodinou.

"Služba je určena především těm, kteří zaparkují auto večer před domem a v noci ho nepoužívají. Chceme jim poskytnout pocit jistoty, že o jejich auto bude postaráno a oni můžou v klidu spát," řekla mluvčí kladenské městské policie Jiřina Forejtová.

Majitelé aut, kteří se rozhodnou svěřit svůj vůz pod dozor strážníků, si musí na služebně městské policie nejdřív koupit registrační známku za padesát korun. V prodeji bude od 2. června.

Známku nalepí na zadní sklo auta. Zároveň podepíšou prohlášení, že se mezi třiadvacátou a pátou hodinou ranní běžně v automobilu po městě nepohybují. Strážníci pak budou v tuto noční dobu kontrolovat nálepkou označená jedoucí auta za pomoci dvaceti kamer, které byly dosud užívány jen k monitorování dopravních přestupků.

. Ochrana auta

Majitel vozu si musí koupit registrační nálepku za 50 korun. Nalepí ji na zadní sklo auta. Takto označené auto strážníci monitorují od 23 hodin v noci do pěti do rána.

Pokud za volantem přistihnou jiného řidiče, kontaktují telefonem majitele. Smyslem projektu je omezit krádeže aut ve městě. Zkušební část pro prvních sto obyvatel začíná 1. července.

"Když už jednou máme tuto techniku zakoupenou, nemusí sloužit jen k represi, ale může i aktivně pomáhat," řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

Pokud se vůz s registrační známkou v noci objeví v ulicích, kamerový systém identifikuje jeho číslo a nejbližší hlídka osobně zkontroluje, zda za volantem sedí majitel, nebo někdo jiný.

V druhém případě strážníci ihned zkontaktují vlastníka vozu, aby zjistili, zda ví, kde se jeho auto nachází. V případě, že se jim nepodaří auto zastavit a vůz opustí hranice města, požádají o spolupráci státní policii.

Například Lenka Hradilová z Kladna novou službu, při které by měla zajištěnou ostrahu auta, vítá. Změnila by ale dobu, kdy je auto pod dohledem.

"Jedenáct v noci mi přijde moc brzy, sama občas přijedu domů až po půlnoci a nerada bych kvůli tomu čelila kontrole," konstatovala.

Podle primátora Dana Jiránka je služba, kterou město začne nabízet obyvatelům, na úrovni městské policie unikátní. V Česku ji od roku 2000 sice po vzoru britských kolegů pod názvem STOP 24 provozuje státní policie, podle mluvčí kladenských strážníků Jiřiny Forejtové o ni ale není velký zájem. S jakou odezvou počítá Městská policie v Kladně?

"Prvního července začneme se zkušebním provozem pro asi stovku zájemců. V září vyhodnotíme výsledky, a pokud budou uspokojivé, službu nabídneme dalším lidem," řekla Forejtová.

Že by policisté kontroly nestíhali, se neobává, ale pokud by k tomu došlo, musel by se počet vydávaných nálepek omezit. Proto také budou známky zpočátku nabízeny výhradně lidem s trvalým bydlištěm v Kladně.

Do budoucna by se služba mohla rozšířit za hranice města. Primátor Jiránek by uvítal zejména spolupráci s hlavním městem.

"Praha a Kladno leží nedaleko od sebe a pohyb aut mezi městy je vysoký. Už jsem mluvil s pražským primátorem Pavlem Bémem a návrh se mu líbil. Městská policie v Praze je ovšem složitější orgán, proto bude chvíli trvat, než se rozhodne," řekl Jiránek.


Video