Kauza Skloexport stojí. Herečka Rázlová je nemocná a nikdo na ni nemůže

  11:52aktualizováno  11:52
Soudy možná nebudou mít šanci rozhodnout, jak se herečka Regina Rázlová podílela na vytunelování bývalého libereckého exportního gigantu Skloexportu. Je totiž nemocná a kauza je přerušená.

V červnu 1998 poslala soudkyně Reginu Rázlovou do vazby. | foto: ČTK

Rázlová čelí obvinění z vytunelování půlmiliardového majetku Skloexportu. Dokud se nevyléčí, soudy nemají šanci rozplést její podíl na největší tunelářské kauze Libereckého kraje.

Rázlová, coby předsedkyně představenstva Skloexportu, je obviněná ze zneužívání informací v obchodním styku a návodu k poškozování věřitele. Za to jí hrozí až dvanáct let vězení.

Rázlová si stěžovala na psychické potíže

Nejprve měla herečka údajně psychické obtíže. V průběhu kauzy si na ně stěžovala několikrát, naposledy loni. Soudní znalci ale tehdy řekli, že její stav vyšetřování nebrání.

"Pak se objevily zdravotní komplikace a kvůli nim je vyšetřování tohoto případu přerušené," informoval liberecký krajský státní zástupce Adam Bašný. Upozornil, že přerušení nemusí být definitivní. "Pokud by se zdravotní stav zlepšil, vyšetřování se okamžitě rozběhne."

KAUZA SKLOEXPORT

V březnu 1996 se předsedkyní představenstva Skloexportu stala Regina Rázlová. Druhou společnost Skloexport Group založila rodina Rázlové v roce 1994.

V lednu 1998 začíná Skloexport propouštět.

Na jaře v roce 1998 zahájila policie trestní stíhání Rázlové a dalších lidí. Vinila je ze zneužívání informací v obchodním styku.

V červnu 1998 poslala soudkyně herečku do vazby. V případu byl původně stíhaný i její otec Stanislav Rázl, vlivný komunista, který v té době zemřel.

V roce 2003 podal státní zástupce na Rázlovou a na dalších pět lidí žalobu pro podezření, že vytunelovali Skloexport. Od té doby soudy kauzu několikrát řešily. Obžalovaní byli dosud zproštěni viny.

Přestože česká justice případ řeší od roku 1998, nemá zatím nad nejznámější osobou podezřelou z tunelování obří liberecké exportní firmy Skloexport rozsudek. Rázlová k soudním jednání obvykle nepřišla a omlouvala se zdravotními problémy. Soud ji proto z řízení později vyloučil, aby mohl řešit, jak se na akci podíleli další obžalovaní.

Smutný konec Skloexportu

Rázlová podle policie v letech 1996 a 1997 pod záminkou revitalizace sklářského průmyslu ještě s dalšími lidmi převáděla majetek Skloexportu na firmu Skloexport Group, kterou založila její rodina.

Část získaných peněz končila podle žaloby na soukromých účtech nebo na účtech dalších firem. Skloexport tak údajně přišel o půl miliardy korun. Herečka se brání, že je nevinná a celý případ je prý komplot.

Na konci 90. let Skloexport zkrachoval a propouštěl stovky zaměstnanců. Spolu s ním končily i menší sklářské firmy regionu.

Z vytunelování Skloexportu vinil žalobce sedm lidí. Dceru Rázlové soud zprostil viny jako jednu z prvních. Otec herečky, bývalý dlouholetý místopředseda komunistické vlády Stanislav Rázl, zemřel ještě před tím, než na soudní proces vůbec došlo.

Zbývající čtveřici obžalovaných, mezi nimiž byl i Rázlové syn, krajský soud osvobodil v roce 2009 (více čtěte zde). Rázl byl obžalovaný ze zneužívání informací v obchodním styku a návodu k poškozování věřitele. Zbylí tři podnikatelé mu v tom podle žaloby pomáhali. I jim hrozilo dvanáct let za mřížemi.

Soudce nicméně rozhodl, že důkazy obžaloby nestačí. Krajský soud je osvobodil v roce 2009 podruhé.

"Nikomu se nepodařilo dokázat úmysl. Navíc nesouhlasila výše škody, kterou údajně způsobili," vysvětlil tehdy rozhodnutí soudce Petr Neumann. Tento verdikt loni na podzim definitivně potvrdil i Vrchní soud v Praze.

Skupina kolem Skloexportu se hájila tím, že se snažili zachránit potápějící se české sklářství. Zadlužený podnik údajně padl kvůli rozporům ve vedení.

MOŽNÁ TO BUDE ZNÍT BLBĚ, ALE NIC SI NEPAMATUJI

Regina RázlováŘíkali jsme tomu u nás na vsi, že se tváří tak, že bys mu dal pětikorunu. Tak na mě působí rozhovor s Reginou Rázlovou v knize Miroslava Graclíka Z očí do očí. Kniha má podtitul Trochu jiné rozhovory. Když má člověk masochistickou potřebu dočíst ji do konce, dozví se i to, že jakýsi pornoherec má hezký penis.

Z tohoto úhlu pohledu není třeba brát knihu, a ani to, co v ní bývalá herečka říká, nijak vážně. Moc si toho nepamatuje, občas blábolí úplné nesmysly. Například když tvrdí, že v Ústí nad Labem jezdily tramvaje až na sjezdovku. Typická je její odpověď na otázku, jak se jako členka KSČ angažovala. Rázlová říká, že ví, že "to zní blbě," ale že si to zkrátka nepamatuje.

Až komicky působí její vysvětlení toho, jak se stala poradcem a následně předsedkyní představenstva Skloexportu. Třicetiletí kluci ji oslovili, aby prodávala v jejich stánku s občerstvením. Za týden za ní přišli, že je jí na to škoda. Že bude poradcem. A tak radila a radila, až se dostala ke sklářům. Jak jednoduché!

Nechci připravit případné čtenáře o rozkoš přečíst si celý rozhovor, který je evidentně namixován z jakéhosi pseudoponoru do její duše plné polopravd. Jednou z nich je například tvrzení, že její děti ve Skloexportu nikdy nedělaly. Ve Skloexport Group ale ano, zapomněla dodat. A tak dál a dál, až k tomu, že byla rok zavřená na samotce.
Možná, že to "bude znít blbě", ale lepší nemoc než ztráta paměti paní Rázlovou potkat nemohla. Zvlášť, když si nepamatuje jen to, co si pamatovat nechce.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Ukradený nakladač se nevešel do náklaďáku, nepomohlo ani sundat lžíci

Stavební stroj, který se ztratil v Ivančicích na Brněnsku.

Čtyři dny se museli silničáři v Chřibech obejít bez nakladače, kterým plnili posypové vozy. Dvaačtyřicetiletý...

Muž schytal za urážku facky, pak se vrhl na policisty, které sám přivolal

Ilustrační snímek

Neobvyklý zásah zažila policejní hlídka, kterou přivolal v Prostějově muž do tamní hospody, protože se dostal do...

Najdete na iDNES.cz