Experti: Mrtvý policista byl špatně vycvičen

  0:01aktualizováno  0:01
Kdyby byl praporčík Ján Mato, jehož v pražském metru ubodal útočník nožem, lépe vyzbrojen a vycvičen, mohl žít. Shodli se na tom experti, podle nichž nemá řadový policista proti ozbrojenému pachateli takřka žádnou šanci. Jak se vůbec celá tragédie seběhla? To policie odmítá zveřejnit. Deník MF DNES se pokusil o rekonstrukci události na základě výpovědi svědků a videozáznamu.

"Neříká se mi to lehce, ale policista zásah takticky nezvládl," myslí si důstojník elitní protiteroristické jednotky. A další expert na výcvik a zbraně se připojuje: "Tento případ ukazuje, v jakém stavu policie je. Pokud totiž řadový policista narazí na ozbrojeného pachatele, jeho katastrofální výcvik a vybavení z něj dělá ovci jdoucí na porážku." Kde se stala chyba?

Mato začal hledat svou zbraň příliš pozdě: Po služební pistoli sahal, až když od muže stál na dosah jeho "oštěpu". "Zbraň měl vytáhnout už ve chvíli, kdy viděl ležet muže v tratolišti krve a podle situace okamžitě střílet, a ne diskutovat," kroutí hlavou už citovaný důstojník komanda.

"Správná taktika v metru velí, že policista má zakleknout a vést palbu zezdola nahoru, aby nikoho nezranil," podotýká zbrojní expert. Jenže ani výzbroj policistům v pražském metru rozhodování v krizových situacích neulehčuje - jejich kulky mohou ublížit i nevinným.

"Policisté ve světě jsou v metru či na letištích vyzbrojeni revolvery se speciálním střelivem, které zneškodní jen pachatele - zastaví se v první překážce," upozorňuje expert. Ředitel pražské policie řekl, že uvažuje o přezbrojení oddělení Metro. Měli by získat kromě speciálního střeliva i vesty odolné proti bodnutí.

Policista nestačil ani vytáhnout zbraň
Zabitý policista a těžce zraněný cestující. To je výsledek pátečního incidentu v pražském metru. Jak se tragédie seběhla? MF DNES se pokusila podle výpovědí očitých svědků a amatérského videozáznamu případ rekonstruovat.

Je pátek, pět minut před šestou hodinou večer. Stanice Muzeum v centru metropole praská ve švech a nenápadný asi padesátiletý muž v ošuntělém oblečení hází do kolejiště výbušninu - zda jde o neškodný dělobuch, či nebezpečnou trhavinu, policejní expertizy stále neřekly.

Po ohlušující ráně, kterou znásobuje uzavřený prostor metra, nastává panika, cestující se snaží prodrat ven z podzemí. "Uviděl jsem nad schody policejní hlídku a zavolal na ně: Máte pistole? Honem sem," popisuje vypjaté okamžiky Jaroslav Český.

Mezitím se snaží čtyřiasedmdesátiletý pasažér domluvit rusky mluvícímu pachateli. Marně. Bodne ho dvakrát do zad nožem připevněným na metrové tyči. Vzápětí ke krvavé potyčce dobíhá přivolaný policista z policejního oddělení Metro, devětatřicetiletý praporčík Ján Mato.

V levé ruce ještě drží vysílačku, kterou volal posily. Videozáznam ukazuje, že útočník je podle postavení připraven znovu bodnout. Než policista stačí na opasku nahmatat zbraň, ostří mu projede hrudníkem v blízkosti srdce. Jde o zlomek vteřiny.

Matovi nepomůže ani jeho kolegyně, která za ním běží s desetimetrovým odstupem. "Otočil jsem se a ona ho už mlátila tonfou do hlavy," vzpomíná Český, jenž policistku dohoní a pachatele povalí. "Oštěp" už vrah nedrží, zato se mu v ruce objeví úzká šedá trubice, kterou si otlouká lebku.

"Blesklo mi, že je to nejspíš rozbuška a že se chce vyhodit do vzduchu," říká Český. Chytí násilníka do "kravaty", ten se však stále nebezpečně zmítá.

To už přibíhají další policisté a řečeno policejní hantýrkou, vraha paralyzují. "Stále se s nimi pral, tak mu pár dali," popisuje Český. Pražský policejní šéf včera podlitiny na fotografii vraha vysvětlil tím, že "asi uklouzl nebo ho uhodil někdo z cestujících".
Přivolaní záchranáři bojují na peroně o život policisty ještě čtyřicet minut.

Neúspěšně, praporčík Mato na místě umírá. Muž, jehož probodl nůž jako prvního, lékaři operují a daří se jim jeho stav stabilizovat. Třebaže lze krvavý incident zmapovat takřka po sekundách, odpovědět na otázku, kdo onen vrah vlastně je a proč se rozhodl k tak brutálnímu činu, není stále možné.

"Motiv stále neznáme," řekl včera Josef Lottes z "mordparty" pražské kriminální policie. Detektivové neznají ani jméno vraha, u něhož později našli ještě dřevěný boxer s kovovými hroty. Právě totožnost může být klíčem k objasnění motivu. "Vypověděl, že se jmenuje Starkov a že bydlel v Moskvě. Zda je to pravda, ještě prověřujeme."

Devětatřicetiletý policista Ján Mato bude posmrtně povýšen. Jeho rodiče dostanou odškodné 100 tisíc korun. Ján Mato byl svobodný a bezdětný.

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Kvůli tragickému pádu sochy na dítě policie obvinila šéfku muzea i firmu

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Loni v září na řezbářském symposiu ve Svitavách usmrtila padající dřevěná socha dítě. Policie nyní kvůli neštěstí...

Zloději vytrhli ve firmě trezory a sebrali přes milion korun

Pachatelé trezory nejprve vytrhli ze zdi a poté rozřezali.

O více než milion korun přišla firma ze Starého Města. Do jejího sídla se v noci vloupali zloději a po odpojení...

Šéfa své družky minul střelec o pár centimetrů, dostal dvanáct let

Martin Havelka je obžalovaný z pokusu o vraždu zaměstnavatele své družky.

Na dvanáct let do vězení poslal olomoucký krajský soud Martina Havelku ze Vsetínska, který z ulice vystřelil do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz