Fanton Gashi

Fanton Gashi - Policejní eskorta odvádí ze soudní síně Fantona Gashiho. (21. března 2005) | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Drogového bosse miliony z vazby nedostaly

  • 12
Šestačtyřicetiletý Chorvat Faton Gaši, považovaný za jednoho z nejvyšších bossů evropské narkomafie, zůstává ve vězení. Jeho žádost o propuštění z vyšetřovací vazby plzeňští soudci zamítli. Vězni nepomohly ani miliony korun, které nabídl jako kauci za propuštění na svobodu.

Fanton Gaši (v některých dokumentech uváděný jako Gashi) požádal plzeňského soudce Zdeňka Minaříka o propuštění z vazby 23. března.

Senát musel rozhodnout do 14. dubna, kdy měla cizinci obžalovanému z organizování převozu sto kilogramů heroinu do Itálie vypršet vazební lhůta.

"Žiju v Čechách už čtrnáct let, mám tu manželku, dceru, majetek. Pokud bych byl propuštěn, zůstanu tady," ujišťoval koncem března Gaši. Jeho advokátka Jitka Fišerová ve čtvrtek zjistila, že soudci žádost jejího klienta zamítli.

"Nabídli jsme finanční záruku několika milionů korun. Soudci ale rozhodli, že kauci v jakékoli výši nepřijmou. Odůvodnili to mezinárodním charakterem trestného činu, ze kterého je obžalován," uvedla Fišerová.

Je Gaši opravdu mozkem, který v letech 1998 a 1999 organizoval vývozy heroinu z Čech do Itálie? Podle obžaloby kurýři vyvezli na jeho příkaz do okolí Milána přes sto kilogramů drog.

"S drogami jsem nikdy neměl nic společného. Není pravda to, co mi klade obžaloba za vinu," řekl před soudem Gaši. K případu odmítl vypovídat. - více zde

V České republice je od roku 1991, podnikal jako zlatník. V roce 1999 se tu oženil, v Praze má dům v Kobylisích, který koupil za sedm a půl milionu korun. V centru Prahy měl dva obchody.

V roce 2000 byl obviněn z vraždy (podrobnosti zde), o dva roky později ho soud obvinění zprostil. Byl také podezřelý, že nechal umístit nástražné výbušné systémy do několika pražských zlatnictví, aby zastrašil turecké konkurenty. - více zde

Speciální zásahové komando ho zatklo na podzim roku 2003, kdy vyvrcholila pětiletá akce národní protidrogové centrály s krycím názvem Titánium. Plzeňský krajský soud začal kauzu projednávat v březnu.

Gašimu a třem dalším obžalovaným hrozí až patnáctileté tresty vězení.