Dispečer neposlal sanitku, půjde k soudu

  • 116
Soud bude řešit smrt muže z Prachatic, ke kterému podle obžaloby nepřijela včas sanitka. Státní zástupkyně podala žalobu na bývalého dispečera prachatické záchranné služby, protože neposlal záchranku k šestatřicetiletému muži v komatu. Dispečer si myslel, že jde o opilce. Chroptící muž zemřel na chodníku před restaurací.

Státní zástupkyně Miroslava Prokešová předala obžalobu okresnímu soudu, který se případem bude zabývat pravděpodobně v září. Navrhla, aby byl bývalý dispečer záchranky odsouzen za trestný čin neposkytnutí pomoci. Za ten mu hrozí až dvouletý pobyt ve vezení nebo zákaz činnosti.

"Je to sice ožehavá věc, ale z pohledu vyšetřovatelů jednoduchá," uvedla Prokešová.

Dispečer byl zanedlouho propuštěn
Aféra rozjitřila emoce. Svědci i příbuzní zemřelého jednoznačně od začátku viní z nedbalosti záchranku, trestní oznámení podala sestra zemřelého. K muži ležícímu ráno v bezvědomí před místní restaurací volal totiž záchranku personál hospody, sanitka ale přijela až po půlhodině - prakticky k mrtvému.

"Dispečer přijal hlášení tak, že o akutním zásahu nebylo pochyb," upozornila Prokešová. Obžalovaný se hájí tím, že ležícího před hospodou považoval za muže zmoženého alkoholem, proto výjezd ihned nenařídil. Takové zhodnocení mu ale provozní řád záchranky neumožňuje.

"Operátor dostal výzvu a svévolně ji vyhodnotil, aniž se v hlášení mluvilo o opilosti pacienta. Okamžitě jsem s ním rozvázal pracovní poměr," řekl ředitel záchranky Juljo Hasík.

Příbuzní: záchranka musí jezdit vždycky
Zdánlivě jednoduchý případ může podle svědků přinést u soudu nové poznatky. Příbuzní oběti jsou stále přesvědčeni o tom, že vina je v systémové chybě. Záchranka podle nich z úsporných důvodů až do tragédie vyhodnocovala výzvy a některé považovala za zbytečné.

Příbuzní zemřelého zároveň přiznali, že na taková obvinění nemají přímé důkazy. Příbuzná muže, která však nechtěla zveřejnit své jméno, ví, že potrestání omylu už život nevrátí. "Chceme jen, aby sanitky u nás vyjely pokaždé," uvedla.

Ředitel prachatické záchranné služby Juljo Hasík takové spekulace odmítl: "V lednu prošel náš personál školením a byl informován o tom, aby výjezdům k opilcům věnoval maximální pozornost. Po nešťastné události jsme probírali zásady znovu."

PŘEDCHOZÍ UDÁLOSTI
Záchranku volal hostinský

Šestatřicetiletému muži se v pondělí 18. března nad ránem udělalo v jedné z prachatických restaurací nevolno, proto její majitel přivolal městskou policii a o několik minut později i rychlou záchrannou službu.

Obsluha dispečinku se však v té chvíli dopustila osudové chyby. Zpochybnila totiž nutnost okamžitého výjezdu, neboť se domnívala, že je muž pouze opilý.

"Ptali se mě, jestli je na umření. Já jsem řekl, proboha, to snad ne. Řekl jsem, že je mu špatně a chroptí. Pak jsem jim ještě dvakrát popsal cestu a oni zavěsili," prohlásil majitel restaurace Petr Skořepa. Sám se domníval, že záchranka se vydává na cestu.

Stav muže se nezlepšil ani poté, co ho obsluha vyvedla na čerstvý vzduch, takže záchranku museli na vážnost situace upozornit napodruhé městští strážníci. Lékař tak dorazil zhruba třicet minut po prvním telefonátu, a to už bylo pozdě.

Záchranná služba sídlí nedaleko
Nejabsurdnější na celé události je to, že záchranná služba sídlí od restaurace nějakých dvě stě metrů. "Pěšky by tu musel být doktor tak za tři minuty," poznamenal majitel restaurace.

Příbuzní jsou událostí zdrceni. "Kde to proboha jsme, když nechají umřít člověka. Vždyť snad skládali nějakou přísahu," potlačovala pláč sestra zemřelého Vlasta Zumrová.

Už podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro trestný čin odmítnutí pomoci s následkem smrti. Společně se svým přítelem, pražským hercem Petrem Čtvrtníčkem, si proto najali pražského advokáta. "Bojím se, že by se tady mohl snažit někdo manipulovat vyšetřování," zdůvodnila.

Policisté zkoumali, zda opravdu lidsky i profesně selhala obsluha dispečinku, telefonická volání na tísňovou linku se totiž zaznamenávají.


Video