Volič Saddám Husajn se k urně nedostane

  • 147
Ke klidu má Irák před volbami stále daleko. V noci vybuchly nálože u dvou bagdádských škol, bomba ohrozila i vojenský konvoj. Hlasovat se bude už v neděli a svůj hlas by podle práva mohl odevzdat i svržený diktátor Saddám Husajn a jeho spolupracovníci. Do hlasování ale nezasáhnou.

PŘÍLOHA
První volby po Saddámovi

K dispozici totiž nejsou mobilní volební stanice, vysvětlil arabskému deníku Aš-Šark al-Avsat předseda irácké volební komise Abdal Husajn Hindáví.

"Z právního hlediska mají Saddám a jeho náměstci právo volit, protože zatím nebyli souzeni. Komise ale nestačila připravit mobilní volební stanice, v nichž by mohli odevzdat hlasy vězni," řekl Hindáví.

Saddám ani jeho spolupracovníci nemohou do voleb zasáhnout ani jako kandidáti, protože jsou obviněni z těžkých zločinů.

Saddáma Husajna zadrželi američtí vojáci v prosinci 2003. Loni v červenci si už vyslechl obvinění z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. - více zde

Od té doby čeká ve vězení na zahájení soudu, který ho má potrestat za zločiny, jichž se dopustil jako vůdce Iráku. Začátek procesu je ale zatím v nedohlednu. - více zde

V Iráku bude 30 tisíc volebních místností
V neděli budou Iráčané volit přechodný parlament a členy provinčních rad. Ve třech kurdských provinciích se bude navíc volit kurdský parlament.

Volební právo má 14 milionů Iráčanů. V zemi má být 30 tisíc volebních místností, ale jejich adresy budou z bezpečnostních důvodů známy až těsně před hlasováním.

V každé místnosti má být šestičlenná volební komise, jeden z nich bude zároveň členem nezávislé volební komise.  Volební lístky se budou odevzdávat do průhledných plastových krabic.

Z Kanady jich do Iráku přišlo 90 tisíc. V každé volební místnosti budou dvě, jedna pro hlasy do parlamentu a druhá pro lístky do provinčních rad.

K monitorování voleb bylo vyškoleno 18 tisíc Iráčanů a jako pozorovatelé mohou být využiti i zástupci kandidujících politických stran. Zatím se zaregistrovalo pouze 128 zahraničních pozorovatelů.
 
Novináři dostanou speciální povolení, aby se mohli volně pohybovat mezi volebními místnostmi, a volební komise počítá s tím, že i oni budou fungovat jako pozorovatelé.

Neoficiální výsledky mají být známy do šesti dní, oficiální do deseti dnů až dvou týdnů. Hlasy se budou počítat ve volebních místnostech, odkud se čísla zavolají do Bagdádu. Na počítání hlasů budou rovněž dohlížet pracovníci nezávislé volební komise a pozorovatelé z politických stran.

Rebelové nespí
Oddechový čas stále nevyhlásili rebelové, kteří se snaží volby překazit. Auto naložené výbušninou explodovalo na silnici mezi Bagdádem a iráckým mezinárodním letištěm poblíž amerického vojenského konvoje. Exploze zničila jeden vojenský vůz.

V noci povstalci odpálili nálož u dvou bagdádských škol. Bombu, která byla připravena u třetí školní budovy, se podařilo včas zneškodnit. Nikdo nebyl zraněn. Odboj se teď zaměřil na místa, kde pravděpodobně budou volební místnosti. Rebelové předpokládají, že budou ve školách.

V severoiráckém Mosulu byl zveřejněn videozáznam, který ukazuje tři zajaté irácké spolupracovníky volební komise. Na snímcích na ně míří zbraně únosců. Jeden z rukojmích řekl, že pro komisi pracoval, aby uživil dvě rodiny.

Únosce do kamery přečetl prohlášení, v němž hrozí útoky na volební místnosti. "Naše náboženství nezná to, co oni (okupanti) nazývají volbami. Proto budeme útočit na volební střediska," varoval maskovaný muž.

Útoky na volební místnosti pohrozila i nejobávanější skupina v Iráku, kterou vede hledaný terorista abú Músá Zarkáví.

Iráčanky kandidují, ale bojí se vyjít bez závoje
Třicet procent kandidátů v iráckých volbách jsou ženy. V budoucím dočasném parlamentu, který má vypracovat novou ústavu, mají zaručenu čtvrtinu křesel.

Televize ženy vyzývají, aby přišly volit a aby se aktivně zapojily do kampaně. V praxi to však vypadá tak, že většina žen se bojí vyjít na ulici bez mužského doprovodu a s nezahalenou hlavou.

Téměř dva roky po invazi se situace iráckých žen vrátila o 100 let zpět, citovala agentura Reuters bagdádskou lékařku Samiru. Na kliniku přestala jezdit autem a pokaždé, když vyjde za pacienty, nezapomene si zahalit hlavu závojem.

Chce se vyhnout potížím, útoku či únosu. "Jsem lékařka a chci pomoci budovat svou zem. Ale toto není Irák, na nějž jsem v těch temných letech Saddámovy vlády čekala. Odjíždím z Iráku, ale budu volit. Určitě to nebude žádná z náboženských stran," říká žena.

Iráčanky mají dobré vzdělání a v 70. letech patřily k nejsvobodnějším v arabském světě. Teď se mnohé cítí paradoxně hůř než předtím. Množí se útoky a chodit bez mužského doprovodu se nevyplácí.

K závoji se jako k ochraně utíkají i ty, jejichž vírou není islám. Křesťanka Bušra Gorgisová se živí jako uklízečka a do práce chodí často v muslimském závoji. "Moje sestra v Mosulu bez závoje nevyjde ven. Mnoho prostovlasých žen tam bylo zabito," popisuje Bušra, která neskrývá starosti o své tři dcery.

Bude-li čtvrtina z 275 poslaneckých křesel patřit ženám, pak budou mít Iráčanky v zákonodárném sboru lepší zastoupení než Američanky v Kongresu (15 procent) či Britky v Dolní sněmovně (18 procent). V české sněmovně mají ženy 17procentní a v Senátu 11procentní zastoupení.

Saddám Husajn u soudního slyšení v Bagdádu, kde mu bylo sděleno obvinění. (1. července 2004)

,

Video