Turecké potíže na cestě do EU ohrožují Prahu

Turecko je vzdálená země. Přesto může už za pár dní zblízka a nebezpečně ohrozit české plány na vstup do EU. Vše závisí na tom, jak Ankara přijme verdikt Bruselu, který příští středu odmítne stanovit jakékoli datum pro zahájení jednání o vstupu Turecka do EU. Tento krok má Evropská komise ohlásit v témž dokumentu, v němž oficiálně oznámí jména deseti zemí včetně České republiky, jež by měly asi za rok a půl vstoupit do EU.

Činitelé unie zatím nechtějí příliš mluvit o tom, co pro Turky vlastně chystají. Připouštějí jen, že to bude jedna z potíží, jimž se nevyhnou. Jak uvedl mluvčí komisaře pro rozšíření Jean-Christophe Filori, "jedním z témat pro příští týden je otázka, jakou strategii navrhneme pro Turecko".

Prozatímní signály z Turecka nejsou povzbuzující: jeho představitelé varují, že pokud Brusel odmítne dát Turecku jasnou vyjednávací perspektivu, vyvolá to ostrou krizi ve vzájemných vztazích.

Ankara totiž považuje přístup unie za nespravedlivý. Odvolává se na řadu reforem, k nimž se Turci odhodlali pod tlakem EU. V minulých měsících přijali zákony na zajištění lidských práv, zrušili trest smrti v době míru a vláda schválila i poskytnutí prvních práv pro početnou kurdskou menšinu.

Jenže podle Evropské komise není o čem jednat, neboť Turecko stále ještě neplní politická kritéria z Kodaně. A bez nich unie jakákoli jednání vylučuje. Turecko není výjimkou. Z téhož důvodu odmítla unie před pěti lety zahájit jednání se Slovenskem. Své veto stáhla až po změně vlády a po pádu sporného Vladimíra Mečiara.

Své trpké rozhodnutí chce unie osladit aspoň peněžním "bonbonkem": nabízí Turecku zdvojnásobení pomoci poskytované zemím, které se chystají na vstup do EU.

Je otázka, zda to bude dost. Týž dokument, který zničí negociátorské naděje Turků, totiž bez jakýchkoli podmínek doporučí vstup do EU i pro Kypr. Tento ostrov je třicet let rozdělen na řeckou a tureckou část. O vstupu jedná jen řecká část, ale výsledek jednání má být závazný i pro celý Kypr. Svět totiž neuznává, že turecká území tvoří samostatný stát, a chová se, jako by celý ostrov podléhal jedné vládě v řecké Nikósii.

Řada zemí EU má obavy ze vstupu nestabilní země. Na to může Turecko hrát: s kontrolou nad tureckou částí Kypru může vyvolat napětí na celém ostrově, a tím odrazovat členy EU od souhlasu s jeho vstupem do unie. Pokud by se tato hra povedla, měli by po nadějích i Češi. Pak totiž nastoupí Řecko, které dává jasně najevo, že rozšíření EU je možné jen s Kyprem - a že bez něj vstup Čechů i dalších jednoduše odmítne. 


Video