Společný stát Izraelců a Palestinců je pouze nebezpečnou iluzí

  9:38
Před deseti lety, kdy Izrael slavil 50. výročí, se mírový proces zahájený průlomovými Dohodami z Osla, k nimž Izrael a palestinská samospráva dospěly v roce 1993, stal základem legitimity státní existence dvou národů ve sdílené vlasti na základě územního kompromisu. Všeobecným pocitem bylo, že tento dlouhý konflikt spěje k řešení.

Jeruzalém. Izraelští vojáci si na hřbitově připomínají své mrtvé kolegy. | foto: Reuters

Uplynulých deset let bohužel bylo v mnoha oblastech svědkem obtížných překážek. Jednotlivci i národy dokáží přetrpět těžkosti, mají-li pocit, že budoucnost bude lepší a spory se vyřeší. Nenadálý propad zpět ale může vést k zoufalství, jaké cítíme dnes.

Čím to je, že zápasy mnohem složitější než izraelsko-arabský konflikt – apartheid v Jižní Africe, rozdělení Německa nebo rozpad Sovětského svazu – se do jednoho zdají být vyřešené, obvykle bez krveprolití, kdežto konflikt na Středním východě si po více než století každý den vyžádá další oběti?

Neexistuje jiný příklad

Jednou příčinou je to, že jde o konflikt, který nemá v dějinách lidstva obdoby. Neexistuje jiný příklad národa, který se po 2000 let trvající nepřítomnosti vrátil na území, které nikdy nepřestal považovat za svou vlast. Není tedy divu, že Arabové, zejména Palestinci, stále nedokáží pochopit, existenčně ani morálně, co že se jim to přihodilo.

Návrat Židů do Izraele nebyl kolonialismem, jak si Arabové mysleli. Nejenže Židé postrádali rodnou zemi, ale v Evropě žili jako cizí národ, což vedlo k vyhánění a vraždění. Židé nepřišli, aby zneužili palestinské zdroje nebo si podrobili tamní usedlíky s cílem vyvádět hospodářské přínosy jinam. Nepřišli ani jako američtí či australští osadníci proto, aby vytvořili novou identitu a domorodce do ní asimilovali.

Sionismus usiloval o obrození a prohloubení staré identity. Od počátku nebylo jeho záměrem narušit identitu rodilých Arabů ani ji směšovat s tradiční židovskou identitou. Arabové ovšem neměli žádný odpovídající historický vzor, na němž by se poučili, jaký vztah mají zaujmout k fenoménu, který je překvapil, a tak se snažili sionismus vykládat jako kolonialismus a domnívali se, že boj jiných národů proti kolonialismu představuje model odporu.

Legitimita práva Izraele na existenci tedy zůstává otevřenou otázkou. Ba právě otázka legitimity ještě nikdy nebyla v konfliktu mezi dvěma národy tak zásadní.

Izraelci, sionisté...
Přestože uznání izraelské státnosti je čím dál rozšířenější, i mezi většinou států Středního východu, stále se mu staví do cesty dva úzce související – a nebezpečné – přístupy. Prvním je sílící odklon na Středním východě i jinde od odmítání legitimity Izraele k odmítání legitimity sionismu. Druhým je sílící tendence mezi Palestinci, ostatními Araby a mnoha Evropany dávat před původním řešením dvou států přednost dvounárodnímu izraelsko-palestinskému státu.

Mluvčí Hamásu nehovoří o "Izraelcích", ale o "sionistech", stejně jako íránský prezident Mahmúd Ahmadínedžád. Diskusi o "desionizaci" Izraele lze zaslechnout na univerzitách po celém světě, a dokonce mezi židovskými levičáky. I v Izraeli jsou lidé, byť nepočetní, kteří se označují za "postsionisty" či "nesionisty".

Jediným praktickým projevem sionismu je ale v současnosti Zákon o návratu, který není zákonem rasistickým, ale morálním. Když státy světa rozhodly ve prospěch vytvoření nezávislého židovského státu, nevyhradily jej pouze pro oněch 600 tisíc Židů, kteří tam tehdy žili. Jejich záměrem bylo spíš to, aby Izrael přispěl k řešení židovského problému všude na světě tím, že každému Židovi, který bude chtít opustit diasporu, dá možnost, aby tak učinil.

Dva odlišné národy
Myšlenka dvounárodního izraelsko-palestinského státu ztělesňuje nebezpečnou iluzi, že dva národy, které se naprosto liší svým jazykem, náboženstvím, kulturou a historií, které rozděluje hluboká ekonomická propast a které se váží ke svým vlastním vnějším prostředím – Palestinci k arabskému světu a Izraelci k ostatku světového Židovstva –, lze spojit do rámce jediného státu. Navíc jde o dva národy, které jsou už po celé uplynulé století intenzivně pohrouženy do krvavého a nepřekonatelného konfliktu.

Palestinci a Izraelci jsou dva rozdílné národy a zasluhují si vlastní státy. Mezi těmito dvěma státy musí být jasná hranice. V Izraeli má menšina izraelských palestinských Arabů plnohodnotné občanství, byť je ještě třeba udělat hodně pro to, aby získala úplnou sociální a ekonomickou rovnost. Je možné, že v palestinském státě bude nepočetná židovská menšina, tvořená osadníky na Západním břehu, jejichž pouto k biblické vlasti je natolik silné, že budou ochotní žít pod palestinskou správou – za předpokladu, že jim Palestinci udělí palestinské občanství.

Během raných let sionismu vynikající židovský učenec Geršom Šolem – narozený v Berlíně – řekl, že Židé se vydávají na složitou cestu, na jistý návrat do historie. Jinými slovy, Židé, již svou identitu v diaspoře zakládali na mytologických vzpomínkách a čase, se vraceli k jejich jasně daným součástem: k území vymezenému hranicemi a podrobnému chronologickému výkladu vlastní historie.

Šedesát let nato nám arabsko-izraelský konflikt připomíná, že cesta Židů zpět do dějin pokračuje.

© Project Syndicate, 2008.

. A. B. Jehošua

Autor je jedním z nejuznávanějších izraelských romanopisců a esejistů. Jeho poslední román, Žena v Jeruzalémě, získal knižní cenu Los Angeles Times za rok 2006.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...