Umění z věznice - V kostele uvnitř areálu valdické věznice jsou vystaveny nejen nepovolené předměty zabavené vězňům, ale i výrobky vytvořené za mřížemi. (1. 8. 2008) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Prohlédněte si nové muzeum ve valdické věznici

  • 1
Kostel bývalého kartuziánského kláštera, který je dominantou naší nejtěžší věznice ve Valdicích u Jičína, našel důstojné využití. Někdejší místo posledního odpočinku vévody Albrechta z Valdštejna, jež komunisté bez špetky úcty k historii téměř na padesát let přeměnili na vězeňskou továrnu, nově slouží jako muzeum.

"Stálá expozice, jejíž základ tvoří loňská výstava ke 150. výročí založení trestnice, dokumentuje historii celého areálu od dávné minulosti až po současnost," informoval mluvčí valdické věznice Josef Witschel.

V klášterním kostele svatého Josefa se konaly bohoslužby až do roku 1950. Později byl přepažen dvěma stropy a ve vzniklé vězeňské továrně pracovaly denně až tři stovky odsouzených. Po roce 1989 se výroba v kostelní továrně zastavila a chrám začal sloužit jako skladiště.

"V polovině devadesátých let jsme kostel vyklidili, odstranili všechny barbarsky vestavěné konstrukce a začali přemýšlet, jak ho nově využít," zavzpomínal ředitel valdické věznice Karel Kocourek.

Původní úvahy o přeměně kostela na sportoviště pro odsouzené vedení věznice časem opustilo a soustředilo se na využití barokní památky jako muzea s expozicí o historii věznice a s vybavením pro příležitostná kulturní vystoupení.

Nově otevřenou expozici tvoří panely s texty a fotografiemi, figuríny oblečené do historických i současných uniforem dozorců či výrobky vězňů.

"Mezi nimi nechybí ani pokoutně zhotovené zbraně a další zakázané předměty včetně důmyslného přípravku na pletení lan, neprůstřelné vesty nebo mobilního telefonu ukrytého v podrážce boty," upozornil ředitel.

Muzeum bude sloužit především zaměstnancům Vězeňské služby a vybraným odsouzeným. Výstavu si však bude moci příležitostně prohlédnout i veřejnost.

"Prohlídky umožníme větším skupinám zájemců, kteří se předem ohlásí. Pravidelné návštěvní hodiny zavést nemůžeme, protože kostel stojí přímo ve střeženém areálu věznice a vstup do těchto prostor podléhá přísným bezpečnostním opatřením," řekl Witschel.

. Ve Valdicích se sedí už 150 let

Věznice ve Valdicích u Jičína je bezesporu naším nejtěžším kriminálem - tolik těžkých zločinců není v žádné jiné věznici v republice. Mezi odsouzenými je i sedmnáct vězňů s nejdelšími, doživotními tresty včetně orlického kata Ludvíka Černého nebo heparinového vraha Petra Zelenky.

Jedním z prvních valdických vězňů, kteří do nově otevřené trestnice v bývalém kartuziánském klášteře dorazili 17. července 1857 ze zrušeného vězení na brněnském Špilberku, byl legendami opředený Václav Babinský. Hrdina známého popěvku si ve Valdicích odpykal zbytek dvacetiletého trestu za loupeže a vraždu.
První valdičtí vězni byli ubytováni většinou na společných celách, menší část pak v samovazbě. V létě byl budíček v pět hodin, v zimě v šest. Po snídani nastoupili všichni do práce, která obvykle končila v osm hodin večer, a už v půl deváté museli být v posteli. Povinnost pracovat neplatila pouze o nedělích a svátcích, kdy odsouzenci navštěvovali ranní bohoslužby a vzdělávací přednášky.
Porušení vězeňského řádu se v 19. století "odměňovalo" podle závažnosti daného prohřešku. Vedle mírnějších trestů typu důtky nebo odepření výhod čekala na nepoučitelné výtečníky i samovazba zostřená půstem či tvrdým ložem nebo vazba v temnici.
Ani tvrdé tělesné tresty z druhé poloviny 19. století se však nedají srovnat s nelidskými podmínkami, které v budově valdické samovazby panovaly po roce 1950, kdy si tam komunistická Státní bezpečnost na několik let zřídila zvláštní oddělení pro zatčené představitele církevních řádů "připravované" na vykonstruované politické procesy.
Další politické vězně posílala komunistická justice do Valdic až do osmdesátých let minulého století. I když po amnestii prezidenta Václava Havla v roce 1990 opustily brány českých věznic tři čtvrtiny všech odsouzených, je dnes valdická káznice opět plná a počet uvězněných překračuje její tabulkovou kapacitu.


Video