Po Bushovi si na špiony vyšlápl i Blair

  • 26
Informace tajných služeb o Iráku prověří i Londýn. Vznik vyšetřovací komise oznámil parlamentu premiér Tony Blair. Stejný krok už v pondělí avizoval prezident USA George Bush. Údaje agentur o iráckých zakázaných zbraních rozhodly o invazi.

"Mám za to, že je správné, abychom měli pohled na zpravodajské informace, které jsme obdrželi, a na to, zda byly správné nebo ne," prohlásil Blair.

Podrobnosti o ustavení komise a vyšetřování má upřesnit britský ministr zahraničí Jack Straw.

Britský premiér přiznal, že ho ovlivnilo prohlášení zbrojního experta Davida Kaye, podle něhož Irák neměl žádné zásoby zakázaných zbraní.

"Je to jeden z důvodů, proč si myslím, že potřebujeme další vyšetřování," uvedl ministerský předseda při slyšení v parlamentním výboru pro spolupráci s vládou.

Blairův kabinet dosud výzvy prověřit tajné služby kvůli Iráku odmítal s odůvodněním, že důkazy o chemických a biologických zbraních využívaných režimem svrženého diktátora Saddáma Husajna mohou být ještě nalezeny.

První komisi založil Bush
Jako první oznámil založení komise, která se bude vyšetřováním tajných služeb zabývat, americký prezident George Bush. - více zde

"Je ponižující, že jsme opět jen americkou ozvěnou," povzdechla si bývalá britská ministryně Clare Shortová, která opustila Blairovu vládu kvůli pochybám, zda je nutné zaútočit na Irák.

Londýn a Washington opíraly svou předválečnou rétoriku o údaje tajných služeb, s nichž vyplývalo, že "nestabilní" Irák je "skutečnou" a "akutní" hrozbou, protože pokračuje v zakázaných zbrojních programech a porušuje tak stanovy OSN.

Tato prohlášení nyní premiér Blair obhajuje v parlamentu. A protože Británie a USA jsou blízcí spojenci a jejich tajné služby navzájem intenzivně spolupracují, pozval si výbor pro tajné služby na kobereček i ředitele britské výzvědné služby MI6.

AUSTRÁLIE BEZ KOMISE

Austrálie  - blízký spojenec USA a Británie - odmítla vytvořit nezávislou vyšetřovací komisi kvůli Iráku. Připustila však, že informace o zbraních hromadného ničení nemusely být bezchybné. "Je nesprávné předpokládat, že by byly falešné nebo vymyšlené," vysvětlil nesouhlas se vznikem komise premiér John Howard.

Tajnými údaji se zabýval i Hutton
Informacemi o zbraních hromadného ničení v Iráku se zabývalo i nezávislé vyšetřování Huttonovy komise, které odstartovala sebevražda zbrojního experta Davida Kellyho. - více zde

Zpráva soudce lorda Huttona ovšem Tony Blaira zcela očistila. Premiér a jeho kabinet byli podezřelí, že informace z tajných služeb dále upravovali, aby získali argumenty pro útok v Iráku.

Vyšetřovací komise ale potvrdila, že ačkoli informace od špionů možná nebyly přesné, britská vláda s nimi nakládala korektně a nijak je nepřibarvovala.


Video