Mykolog objevil na Českolipsku unikátní houby

  15:19aktualizováno  15:19
Mělo se za to, že na území České republiky už neexistuje. Červená kniha ohrožených druhů ji označuje termínem "nezvěstná". Teď se ale unikátní houba mecháček síťnatý objevila na Českolipsku.

houby z chaty | foto: hobby.cz

Našel ji tu u obce Holany mykolog Josef Slavíček z Hradce Králové. Ve stejné lokalitě nejprve objevil ojedinělé druhy hřibovitých hub, kvůli nim se na místo opakovaně vracel a postupně objevoval další zvláštní houby.

"Ta lokalita je mimořádná právě tím, že se tu na jednom místě vyskytuje obrovské množství druhů hub a mezi nimi i druhy, které jsou opravdu výjimečné," říká Marta Knauerová, botanička a vedoucí přírodovědného oddělení Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Právě odborníci z českolipského muzea teď kvůli houbám u Holan provádějí podrobný celoroční výzkum unikátní lokality. Kromě mykologů a botaniků se na něm podílejí i zoologové, entomologové či dendrologové.
 
Výsledky podrobného průzkumu českolipské muzeum potřebuje, aby mohlo na Krajský úřad v Liberci podat žádost o ochranu unikátní lokality. Mecháček síťnatý přitom není jedinou houbou z červené knihy ohrožených druhů, která se na místě u holanských rybníků našla.

"Byly tu objeveny i tři hřibovité houby, které patří mezi kriticky ohrožené druhy - jde o hřib rubínový, hřib pružný a hřib plavý," popisuje Marta Knauerová. Na stejné lokalitě, které se zatím pracovně říká "Jílovka", se našel také kozák topolový, který už sice nepatří mezi ohrožené druhy, jeho výskyt se ale uvádí jako velmi vzácný.

"Nově teď čekáme na analýzu dalšího hřibu, který jsme tam objevili. Ještě není určený, ale je tak atypický, že očekáváme, že půjde o další vzácný druh," doplnila botanička českolipského muzea.

Při podrobném výzkumu, který u Holan probíhá od začátku roku, bylo objeveno už 80 druhů hub. "Určitě to není konečné číslo. Houbařská sezona teprve začíná, to zásadní se teprve teď rozbíhá. Až nyní se tam objeví další houby," upozorňuje Marta Knauerová.
 
Objevení zvláštní lokality už teď ale přineslo na Českolipsko jednu důležitou věc - začne se tu vytvářet úplně nová mykologická sbírka. Zajímavé nálezy z Českolipska totiž dosud často končily ve sbírkách muzea v Hradci Králové, teď je začne schraňovat českolipské muzeum. Povede tak přehled o vzácných mykologických lokalitách v regionu, který bude každoročně aktualizovat.

Výjimečná lokalita Jílovka leží u holanských rybníků Jílovka, Velký kravský a Malý kravský rybník. Zřejmě právě "působením" rybničních ekosystémů tu vznikly zvláštní podmínky.

Trans muž: Dotaz, co máme v kalhotách, nesnášíme

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Najdete na iDNES.cz