Cena diamantu nakonec překonala původní odhad dvojnásobně

Cena diamantu nakonec překonala původní odhad dvojnásobně | foto: Aukční síň Christie's, Reuters

Diamant milovaný šlechtici zlomil rekord: stál půl miliardy

  • 2
Obchodu s uměním se kvůli finanční krizi příliš nedaří. Málokomu se chce utrácet. Když už, tak jedině za něco unikátního. Wittelsbašský diamant nesporně unikát je, a proto se stal nejdražším vydraženým drahým kamenem všech dob - v Londýně se prodal za 16,39 milionu liber, tedy zhruba půl miliardy korun.

"Byla to pro nás velká čest a i naplnění mého celoživotního snu prodat tak unikátní diamant," prohlásil na internetových stránkách aukční síně Christie's její expert na šperky a drahé kameny Francois Curiel.

"Je to diamant vzácné barvy, jehož historii je možné vystopovat až do sedmnáctého století. Tři sta let byl spojován s královskými rodinami, což fascinuje mnohé milovníky umění i sběratele," dodal.

Obdivovaný klenot panovnických rodů

Tak jako mnoho nejslavnějších diamantů pochází tento kámen z Indie a jeho historii je možné psát od poloviny 17. století, kdy ho španělský král Filip IV. věnoval své dceři jako část jejího věna.

Když si vzala rakouského panovníka Leopolda I., stal se tento modravý diamant součástí nejprve rakouských a později bavorských korunovačních klenotů.

Právě v Bavorsku získal počátkem 18. století své jméno Wittelsbašský diamant, podle šlechtické rodiny Wittelsbachů. Později byl součástí jejich koruny a o svoji symbolickou roli přišel až po první světové válce, kdy už pro starou šlechtu nebylo v Německu místo.

Není jasné, kde skončí

V třicátých letech byl poprvé prodán v aukci, poté jeho stopy mizí a objevují se až nyní. Kdo ho prodal, není známo. Aukční síň pouze oznámila, že od roku 1964 byl součástí soukromé sbírky.

Stejně tak není zcela jasné, v čích rukách skončí nyní. Na aukci ho koupil londýnský klenotník Laurence Graff, v tradičně tajnůstkářském světě obchodníků s uměním a drahými kameny by však málokoho překvapilo, kdyby byl jen prostředníkem.

A slavný kámen by brzy zamířil k anonymnímu kupci do nějaké soukromé sbírky. Dosavadní rekord držel diamant Star of the Season, který se v roce 1995 prodal za 16,5 milionu dolarů.

Hlavní soupeř z Ruska

Síň Christie’s též oznámila, že o diamant byl nebývalý zájem. O čemž ostatně svědčí i to, že experti odhadovali prodejní cenu na zhruba 9 milionů, ta však byla nakonec překonána téměř dvojnásobně.

Hlavním soupeřem byl zájemce ze země bývalého SSSR. Nic bližšího oznámeno nebylo – i to je však poměrně překvapivé, neboť krize minulých měsíců tvrdě zasáhla i Rusko a okolní země. Obchodníci s uměním si stěžují, že zájemců z této části světa dramaticky ubylo.

I zde však zřejmě platí: pokud jde o unikát, který může na další století zmizet v soukromé sbírce, peníze se vždy najdou.


Video