Sníh ještě mají, přesto skiareály končí sezonu. Lidé mění lyže za kola

  16:57aktualizováno  16:57
Málokdy se stává, že na přelomu března a dubna pokrývají svah desítky centimetrů sněhu. Přesto už většina skiareálů ve Zlínském kraji zavírá. Skvělou zimu s nadprůměrným množstvím přírodního sněhu pokazil teplý březen. Vlekaři přesto ekonomicky netratili.

Stupava na Uherskohradišťsku každoročně končí sezonu později než ostatní střediska. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

„Troufám si říct, že bychom sjezdovku klidně udrželi až do Velikonoc. Jenomže není pro koho,“ poznamenal provozovatel Ski areálu Troják Jakub Juračka.

Sezonu tu ukončili předposlední březnový víkend, stejně jako v řadě dalších středisek v okolí. Jarní počasí už totiž k lyžování příliš neláká.

„S teplejším počasím už lidé mění lyže za kola a na zimní sporty nemají myšlenky,“ shrnul šéf Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích Martin Pařízek.

Do konce týdne ještě měli otevřeno na Kohútce v Javorníkách. Na sluncem prozářeném svahu si užívali skalní lyžaři. „Na to, že je konec sezony, byla návštěvnost ještě slušná. Krásné jarní lyžování má také své kouzlo,“ zmínil šéf areálu Miroslav Maczko.

Po delší době může být s průběhem zimy spokojený. „Březen byl sice horší než v předchozích letech, ale tak dobrý leden a únor jsme už dlouho neměli. Ekonomicky jsme nad průměrem,“ pochvaloval si.

Vody na zasněžování bylo dost

Podobně hodnotí sezonu i ostatní vlekaři. Ne, že by vyloženě jásali, ale po sérii nevydařených sezon v minulých letech berou zavděk i průměrem. Přitom ještě v lednu to vypadalo na jednu z nejvydařenějších zim vůbec.

Napadlo nezvykle velké množství přírodního sněhu, což se okamžitě odrazilo v návštěvnosti. Plno bylo nejen na sjezdovkách, ale také v běžkařských stopách i v hotelech a ubytovnách.

„Sněhové podmínky výrazně pomohly k obsazenosti našich hotelů, které byly zvláště v období jarních prázdnin prakticky plné. Konkrétně měsíce leden a únor byly tržbově nejlepší za poslední léta,“ uvedl generální ředitel Resortu Valachy Tomáš Blabla.

Výhodou bylo, že díky prosincovým srážkám nemuseli provozovatelé řešit problém s nedostatkem vody na umělé zasněžování.

„Paradoxně nám pomohlo, že v prosinci pršelo. Na začátku sezony totiž vody na zasněžování příliš nebylo a my byli nervózní, zda stihneme včas začít,“ líčil Juračka z Tesáku.

I ten je se sezonou vcelku spokojený, i když bude mít tržby asi o deset procent nižší než loni.

„To byla slabší zima a my vytěžili z toho, že ostatní areály v okolí nebyly v provozu. Tentokrát se zájem lyžařů rozložil mezi více středisek,“ dodal Juračka s tím, že ani přírodní sníh provoz areálu nezlevnil. Co se totiž ušetřilo na zasněžování, spolklo odklízení sněhu při údržbě parkovišť.

Díky výdělku budou střediska vylepšovat vybavení

Vydělala naopak menší střediska, která se v posledních letech potýkala s existenčními problémy. Například na Rusavu dorazilo mnohonásobně víc lyžařů než v posledních letech. Areálu to umožní nejen přežít, ale i investovat do novinek pro příští zimu.

„Nebudou to věci, kterých si lidé všimnou na první pohled. Chceme pokračovat ve zlepšování zasněžovacího systému, což se nám osvědčilo už letos. Nejdůležitější je totiž začít co nejdřív a mít kopec v takovém stavu, že se sem lidé naučí jezdit,“ naznačil Miroslav Ludvík z místního areálu.

Vydařená sezona umožní vylepšit zázemí i v areálu Rališka v Horní Bečvě. K nově otevřené restauraci tu plánují postavit venkovní terasu s krásnou vyhlídkou na sjezdovku. Peníze půjdou také do stavby retenční nádrže, z níž se bude čerpat voda na zasněžování.

Do budoucna tu plánují modernizovat děla, lanovku a začít rozšiřovat sjezdovku. „Chceme na tom pracovat postupně a potřebujeme k tomu víc tak dobrých sezon, jako byla ta letošní,“ vysvětlil provozovatel Josef Vaníček.

I když letos vlekařům vypomohl přírodní sníh, zdůrazňují, že úspěch dalších sezon bude stále ve výrobě toho umělého. V podmínkách Zlínského kraje, který nemá vysoké hory, to jinak ani nejde.

„Zasněžování a úprava sjezdovek jsou klíčovou věcí, investovat do ní musíme neustále,“ shrnul provozovatel skiareálu Stupava Lubomír Orel, který tradičně zavírá mezi posledními. Poslední bezplatné lyžování chystají v úterý dopoledne. „Lyžujeme, dokud nám kopec neroztaje,“ dodal.

  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kvůli novým mýtným branám žádá kraj zákaz tranzitu na místních cestách

Stát chce pro nákladní vozy zpoplatnit silnici I/50, která prochází i Zlínským krajem. Do té doby vznikne u Havřic na...

Od explozí uplynulo pět let, ve Vlachovicích si na nejistotu nezvykli

Rovných pět let už trápí lidi v okolí muničního areálu ve Vlachovicích na Zlínsku nejistota i znehodnocený majetek....

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz