Nové dětské a workoutové hřiště v otrokovické části Kvítkovice. (2022)

Nové dětské a workoutové hřiště v otrokovické části Kvítkovice. (2022) | foto: Jan SalačMAFRA

Balanční dráha, hasičská tyč, cvičení. Města zvelebují dětská hřiště

  • 1
Řada radnic ve Zlínském kraji investuje miliony korun do modernizování dětských hřišť. Kladou přitom důraz na originální atrakce, využití pro více věkových kategorií a trvanlivé materiály. Na ústupu jsou atrakce ze dřeva, prvky se častěji vyrábějí z plastu, kovu či recyklovaných surovin.

K nepoznání se během letoška změnilo navštěvované dětské hřiště ve Smetanových sadech v centru Uherského Hradiště. „Teď to připomíná spíš takový zábavní park,“ pochválila přestavbu Marta Pospíšilová, která sem chodívá s vnoučaty.

Není daleko od pravdy. Hrací plocha, kde ještě před nedávnem stály chátrající dřevěné prvky, je zaplněná originálními atrakcemi. Prostranství je rozdělené tak, aby zabavilo různé věkové kategorie dětí. Těm nejmladším poslouží pískoviště s bagrem, houpadla či prvek pro hru s vodou.

„Pro děti do šesti let je určena dětská věž s nízkými skluzavkami, zvukovými a interaktivními prvky, skluzovou tyčí a houpačkou,“ řekl mluvčí radnice Jan Pášma.

Všemu pak dominuje dvojitá věž s uzavřeným a otevřeným tobogánem, lanovými průlezkami, požární tyčí na sjíždění či balančním mostem. Nechybí ani trojhoupačka, kolotoč či prolézací tunel.

Radnice do rekonstrukce investovala nadstandardní částku – více než šest milionů. Podle starosty Stanislava Blahy to souvisí s tím, že na hřiště vždy chodilo hodně lidí a bylo už v nevyhovujícím stavu.

Dřevěné prvky na hřištích nevydržely

„Řekli jsme si, že to vezmeme z gruntu a dětem ve Smetanových sadech postavíme prakticky nové centrální hřiště, které nabídne vysoký komfort a atraktivitu jednotlivých prvků a zároveň bude bezpečné,“ zdůraznil starosta.

Také zde se potvrzuje současný trend spočívající v tom, že dřevo není vždy tím nejvhodnějším materiálem. Některé radnice sice využívají hezky vypadající, odolné akátové dřevo, dost z nich však od přírodního materiálu ustupuje.

„Loňská hlavní roční revize označila mnohé dřevěné prvky na hřištích za nevyhovující a je nutná jejich výměna,“ upozornil Pášma.

Ve městě, kde letos obnovují další herní plochy, proto využívají pro jednotlivé prvky nerezovou ocel a také recyklované materiály jako plast a textil.

Využití druhotných materiálů na tyto projekty podporuje Zlínský kraj, který na ně dává dotace. Ve Veselé na Vsetínsku díky nim vybudovali dopadové plochy na sportovištích a dětské hřiště, jehož základem jsou recyklované pneumatiky.

Naučná stezka i parkourové překážky

Už také neplatí, že zábavu dětem zprostředkovávají stále dokola se opakující atrakce. Radnice se předhánějí v originalitě a snaží se venkovní prostory upravit tak, aby sloužily nejen ke hře. Na hřišti ve Vodní ulici ve Valašském Meziříčí proto letos vznikla vedle lanovky ještě balanční dráha.

„Děti si díky ní mohou zdokonalit práci s rovnováhou a celkovou motoriku. Dlouhodobě se totiž na hřišti snažíme instalovat herní prvky, které podporují také různé pohybové a vzdělávací aktivity,“ přiblížila místostarostka Yvona Wojaczková.

Hřištěm prochází i naučná stezka popisující život malých živočichů. Na podobné spojení letos vsadili ve Valašských Kloboukách, kde v ekoparku Trhovisko zbudovali pocitovou „stezku bosých nohou“ a herní prvky s tématem stop karpatských zvířat.

Ve Slavičíně zase nechali nevyužívanou plochu pro minigolf za sokolovnou změnit v moderní parkourové hřiště s řadou různých překážek na přeskakování. Slouží zájemcům o tuto disciplínu, ale i školám či tréninkům sportovních týmů.

„Překážky jsou postaveny tak, aby umožňovaly co nejširší škálu pohybů mezi nimi, také dopadová plocha z velké vrstvy dřevěné štěpky je speciálně uzpůsobená pro bezpečné doskoky,“ popsal starosta Tomáš Chmela.

Mnohá města nechávají o podobě hřišť rozhodovat obyvatele v rámci takzvaných participativních rozpočtů. V otrokovické místní části Kvítkovice lidé v projektu Pohni městem hlasovali pro workoutovou plochu, kde je šlapací a protahovací zařízení, trenažér veslování nebo cvičební sestava s žebřinami, hrazdou a šikmou lavicí. V rámci stejného projektu pak na Baťově vznikla opičí dráha zaměřená na procvičování rovnováhy.