Slušovice se rozloučily s Čubou, na pohřeb přítele dorazil i prezident

  15:10aktualizováno  16:59
Rodina, přátelé a známí se ve Slušovicích naposledy rozloučili s Františkem Čubou. Na pohřeb bývalého předsedy slavného JZD Slušovice a donedávna také senátora přijel i prezident Miloš Zeman, který Čubu označoval za svého přítele a využíval jej jako svého zemědělského poradce.

František Čuba zemřel v pátek ve věku 83 let. Rodina i veřejnost se s ním rozloučily v kostele sv. Jana Křtitele ve Slušovicích, podle sdělení na smutečním oznámení bude po církevních obřadech tiše zpopelněn.

Prezident Zeman, od něhož Čuba v roce 2013 dostal státní vyznamenání za zásluhy, dorazil krátce před začátkem obřadu, nejprve chvíli rozmlouval s Čubovým synem Rostislavem, poté do kostela vstoupil bočním vchodem.

„Do kostela mohli v předstihu pouze hosté, vstup hlídala ochranka. Novináři mohli dovnitř jen bez záznamových zařízení,“ hlásil z místa reportér iDNES.cz, podle kterého byl kostel krátce po začátku mše plný.

Obřad trval zhruba hodinu, Zeman poté opět v tichosti Slušovice opustil.

Dění zpovzdálí sledovaly desítky místních lidí.

Fotogalerie

„Jsem taky z Březové, chodil jsem s ním do školy. Ve Slušovicích to předtím vypadalo jako na dědině, bylo tady pár chalup, pekaři, čtyři hospody, tři holiči. Když přišel Čuba, postavil krásné byty, lidem pomohl, musíme ho mít rádi. Dal vydělat sedmi tisícům zaměstnanců, měla by ho uctívat celá republika,“ prohlásil před kostelem Vladimír Kotek.

Jednou z úspěšných firem, která vznikla po revoluci na troskách JZD, je Greiner Packaging Slušovice vyrábějící například plastové obaly pro mléčné výrobky.

„Osobně jsem jej nezažil, ale firma vznikla po JZD Slušovice, dává práci tisícům lidí a ti patří k nejlepším, kteří v regionu jsou. A jsou právě vychovaní JZD Slušovice, jsou pracovití, loajální a ochotní dát firmě víc, než musí. Žijeme z toho třicet let po JZD Slušovice. Takže význam pana Čuby je obrovský,“ prohlásil jednatel firmy Ivo Benda.

Vlastní rozloučení s Františkem Čubou připravují představitelé slušovického závodiště. Už při pátečním dostihovém dnu jej připomenou třeba v tištěném programu.

„Nebudeme dělat memoriální dostih hned dva dny po pohřbu, to by nebylo vhodné. Určitě připravíme důstojný dostih se jménem docenta Čuby v pravý čas, jak si také zaslouží. Velmi si jej vážíme za to, co nejen pro místní dostihový sport udělal,“ sdělil MF DNES Zdeněk Karlach, předseda spolku Dostihy Slušovice.

Čuba se narodil 23. ledna 1936 v Březové, vesnici jen pár kilometrů za Slušovicemi. Po vystudování Vysoké školy zemědělské v Praze působil jako agronom v Březůvkách u Zlína a v roce 1963, kdy mu bylo pouhých 27 let, převzal vedení upadajícího slušovického družstva. Už tehdy byl členem komunistické strany.

Z JZD Slušovice se za jeho éry stala výkladní skříň socialistického zemědělství a podnik s miliardovým obratem, který v té době neměl obdoby. Dodnes přitom není jasné, za jakých podmínek a jaké byly jeho vztahy s komunistickými pohlaváry, protože řada důležitých dokumentů se nenávratně ztratila.

Po pádu komunistického režimu se JZD Slušovice rozpadlo a ani samotný Čuba se v tržním hospodářství coby podnikatel výrazně neprosadil. Po letech prožitých v ústraní se v posledních letech života začal věnovat politice.

V roce 2012 kandidoval za Stranu práv občanů, která vznikla na podporu jeho přítele Miloše Zemana, v krajských volbách a voliči posunuli tehdy 76letého Čubu z posledního místa kandidátky až do vedení kraje, stal se z něj krajský radní.

O dva roky později byl zvolený i senátorem, když ale v roce 2016 podstoupil náročnou operaci trávicího traktu, už se do Senátu, kde již předtím působil spíše sporadicky, nevrátil. Na účet nejstaršímu senátorovi v historii horní komory nadále chodily plný plat a náhrady, v nichž bylo také cestovné, za což sklidil velkou kritiku. Nakonec absence trvala 522 dnů, na post rezignoval na začátku minulého roku.

„Dílo, které docent Čuba v historicky krátké době vytvořil, bylo nadčasové. To vše ve společensko-ekonomické formaci, která byla spíše rovnostářská, kde chyběl akcent a motivační faktory jedince. O to víc se po listopadu 1989 očekával nový impuls a manifestace velkého potenciálu Agrokombinátu Slušovice v novém společenském systému liberálního prostředí volné soutěže. Stalo se ale něco jiného. Namísto rozvoje a hospodářské soutěže přišel politický tlak nového vedení státu prezidenta nevyjímaje směřující k zastavení slušovického zázraku. Osobnost člověka, jakým byl pan František Čuba, ale nejde jen tak vytěsnit, vygumovat či přehodnotit,“ prohlásil ve smuteční řeči Jan Veleba, někdejší šéf Agrární komory ČR, který vedl také Stranu práv občanů a byl i Čubovým senátním kolegou.

Rozhovor s Františkem Čubou krátce po zvolení senátorem v roce 2014:

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Zloději vytrhli ve firmě trezory a sebrali přes milion korun

Pachatelé trezory nejprve vytrhli ze zdi a poté rozřezali.

O více než milion korun přišla firma ze Starého Města. Do jejího sídla se v noci vloupali zloději a po odpojení...

Města rozšiřují nabídku suvenýrů, lidé kupují slamáky, mince i slivovici

Automat v uherskohradišťském infocentru za padesátikorunu nebo za dvě eura...

Města ve Zlínském kraji ve svých infocentrech stále rozšiřují nabídku upomínkových předmětů. V Uherském Hradišti je...

Vandal navrtal deset třešní, Valašské Meziříčí musí stromy pokácet

Po útoku vandala uschlo ve Valašském Meziříčí deset třešní na ulicích Sokolská...

Deset třešní musí pokácet radnice ve Valašském Meziříčí. Stromy ve dvou ulicích navrtal neznámý vandal, dovnitř pak...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz