Feministky nenávidí muže? Obří mýtus, doložila studie

  • 59
Obhájcům nerovnosti mezi muži a ženami poskytuje alibi, incelům nenávistný motiv. Ženy odrazuje od toho, aby se přihlásily k feminismu. Přesvědčení, že feministky nenávidí muže, se traduje už od začátku hnutí za rovnoprávnost. Je to však zavádějící mýtus, potvrdila nyní rozsáhlá studie. Feministky si o mužích myslí vlastně totéž, co o sobě soudí sami muži.

Cejch nenívisti k mužům dostalo feministické hnutí za rovnost pohlaví hned od svého zrodu. Je nefér, potvrdila studie.

„Nejsem feministka. Já mužům provolávám slávu, miluju muže,“ uvedla svého času Lady Gaga. Nepovažuji se za feministku, protože muže miluji, svěřila se v rozhovoru magazínu Time Shaleine Woodley. Feminismus odrazuje, od svého počátku nese cejch, podle něhož je „proti mužům“.

Stoupenci patriarchálních pořádků jím častovali již sufražetky, vykreslovali je jako hysterické bestie, které muži pohrdají a nejraději by je vyplenily. Konzervativní americký komentátor Rush Limbaugh obvinění zpopularizoval, když obhájkyně rovnoprávnosti udělil označení „feminazis“, „feminacistky“, připomíná server Forbes.

V klubu tvůrců mýtu byl samozřejmě i bigotní evangelík Pat Robertson, podle něhož patří k feministické, ve skutečnosti socialistické, agendě utéct od muže, kromě pozabíjení vlastních dětí a konverze k lesbismu.

Když vyrazila do internetového boje kampaň „Ženy proti feminismu, našla si v její propagandě své místo též fotka ženy s transparentem „Nepotřebuji feminismus, protože nejsem nenávistná k mužům“. Přesvědčení, že cílem feminismu je ubližovat, ponižovat muže, je na čelném místě nenávistného inventáře komunity incelů.

Obvinění, že feministky nesnášejí muže, opovrhují jimi, znevažují je, chtějí je zadupat do země, se zapsalo do společnosti hluboko. Neprávem, vzkazuje nyní studie vydaná v magazínu Psychology of Woman Quarterly těm, kdo onen stereotyp sdílejí. Nabízí však zajímavá zjištění i těm,kdo jeho obětí nejsou.

V pohledu na muže se feminismus s pány shodne

Nejen Irán, ale například i Polsko. Ženy mají stále důvod ozývat se.

Její autorský tým sdružený pod Univerzitou Surrey se vyptával téměř deseti tisíc mužů a žen ze Spojených států, Číny, Jižní Koreji, Indie, Japonska, Spojeného království, Polska, Tchaj-wanu. Země si výzkum vybrala přirozeně záměrně, aby pokrývaly celé spektrum kulturních kontextů, připomíná server Vice.

OBRAZEM: Manuál Žena a auto byl manifestem moto-feminismu

Autorský kolektiv zjistil, že cejch negativního vztahu k mužům má feminismus vypálený skutečně hluboko pod kůží. Ona obžaloba je tak silná a svůdná, že jsou její obětí překvapivě i samy ženy, které se k feminismu hlásily. I ony se totiž podle dotazování obávaly, že ostatní feministky chovají k mužům převážně negativní postoje.

Jak však výzkum odhalil, není to pravda. Feministky nahlížejí na muže obdobně jako jiné ženy. Dokonce vlastně shodně s tím, jak na sebe nahlížejí sami muži. Feminismus se s negativními náhledy na muže nekryl.

„Při několika měřeních a v devíti národních kontextech feministky osvědčily silně pozitivní vztah k mužům a studie nevyjevily téměř žádný doklad, že by se jejich postoje lišily od ne-feministek, nebo dokonce od postojů, které k sobě mají sami muži,“ cituje ze studie server IFL Science.

Odlišnost feministek spočívala v jediném bodě, špatné zacházení s ženami odsuzovaly hněvivěji než jiní, poznamenává autorské trio v magazínu The Conversation.

Kromě zjištění si pak však autorský tým troufl rovněž naznačit, odkud se stereotyp vzal, když tedy nemá reálné kořeny.

Spletitý původ stereotypu

Staré, zapšklé, ošklivé, nenávistné. Ony karikaturní odsudky provázely feministky od počátku jejich hnutí.

První vysvětlení se nabízí docela logicky. Víra, že feministky nenávidí muže, je pohodlným způsobem, jak feminismus znevážit, odsoudit, zavrhnout. Na onu interpretaci poukázaly odpovědi, které výzkum shromáždil. Ukázaly, že nahlížet na feministky jako na ty, kdo nenávidí muže, byli nejnáchylnější ti respondenti, kteří vykazovali nejsexističtější postoje. Tedy ti, kteří se feminismem cítili nejvíc ohroženi.

Bůh existuje - a je komunista, říkala herečka Franca Rameová

Druhé vysvětlení je spletitější. Vychází z paradoxního zjištění, že z nepřátelství k mužům podezíraly své feministické kolegyně dokonce i samy feministky. Co za tím je? ptal se autorský kolektiv Aife Hopkins-Doyle, Aino Lilja Pettersonová a Robbie Suton. Odpověď našli v genderových předsudcích, které společnost vepsala do mužů, ale též do žen, dokonce i feministek. Proto tak snad i ony mají tendenci svým družkám podsouvat, že se chovají méně racionálně a emotivněji.

Jak na feminismus nahlížíte?

celkem hlasů: 589