Daniel Stach | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vědec, který nepopularizuje, není vědcem třetího tisíciletí, říká Daniel Stach

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Je-li u nás televizní moderátor světového formátu, který i ten nejsložitější vědecký problém umí vysvětlit polopatě a zábavně, je to nepochybně Daniel Stach. Kromě toho, že hovoří brilantní angličtinou, ale rozhovor si klidně střihne i ve francouzštině, má obrovský přehled v mnoha vědeckých oborech. Od medicíny po atomovou fyziku.

Už devět let provází pořadem Hyde Park Civilizace, kde vyzpovídal přes čtyři stovky hostů, z toho 31 držitelů Nobelovy ceny. Sází na pečlivou přípravu a fakta, je empatický, do vědy neplete politiku. Kromě toho je nadšeným kajakářem a má rád svět sci-fi a fantasy, kde vítězí hrdinové. 

Ostatně i on se jím pro mnohé diváky stal. Během pandemie jim dokázal v pořadech České televize srozumitelně vysvětlovat složitosti chování koronaviru, jeho šíření, mutace. I proto letos dostal prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. A Učená společnost, sdružující významné české vědce, ho v květnu vyznamenala medailí Za zásluhy o rozvoj vědy.

Pokud rozporujete konspirační teorie, spíš jim pomáháte, protože se dostávají do veřejného prostoru. Divákům uvíznou v hlavě, a nevyváží to ani to, že je pak vysvětlujete.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma