Máme poslední šanci, píše týden před volbami Zimola členům ČSSD

  11:05aktualizováno  11:05
Druhý muž ČSSD Jiří Zimola nechal týden před volbami rozeslat text, ve kterém straníky burcuje slovy: „Máme poslední šanci! Témata máme díky práci vás všech, musíme je ale umět prodat.“ Píše, že každé jedno vybojované místo zastupitele obce či města i mandát senátora bude důležitým odrazovým můstkem k záchraně ČSSD odspodu.

Lídři ČSSD Jan Hamáček a Jiří Zimola (v popředí) se na Hradě sešli s prezidentem Milošem Zemanem (4. dubna 2018). | foto:  Petr Topič, MAFRA

V celostátní politice má ČSSD klást důraz na řešení problematiky chudoby, lichvy a exekucí. Na tom se před pár dny v Jihlavě shodla stranická platforma Zachraňme ČSSD. V lednu 2018, těsně před prezidentskou volbou, byl Zimola jedním z jejích zakládajících členů, ještě než se stal prvním místopředsedou strany. Platforma má názorově blízko k prezidentu Miloši Zemanovi a ze členů vedení strany má k hlavě státu nejblíž právě Zimola.

„Pořád máme šanci probudit sílu členské základny a přesvědčit naše voliče, že právě ČSSD je tou silou, která dovede nejlépe spravovat obce z pozic starostů i zastupitelů stejně jako celou Českou republiku ze senátorských křesel. Pojďme do toho společně. Nic není ztraceno!“ burcuje Zimola členy strany v newsletteru, který nechal rozeslat členům strany.

Dva sociální demokraté, z toho jeden velmi vlivný člen strany, iDNES.cz řekli, že to vypadá, že Zimola už zahájil svou kampaň před příští volbou šéfa strany na jaře příštího roku. 

Že dělám kampaň? To je politická paranoia, tvrdí Zimola

Přesně týden po druhém kole senátních voleb se sociální demokraté sejdou v Hradci Králové a na jednání Ústředního výkonného výboru budou nejen hodnotit volební výsledky, ale také rozhodovat, zda příštího předsedu strany zvolí sjezd, nebo tentokrát všichni členové v referendu, což je věc, kterou by podle Zimoly měla strana zvážit.

Zahájení kampaně ČSSD

Zimola iDNES.cz na dotaz, zda lze jeho dopis vnímat jako začátek kampaně za zvolení do čela strany na jaře příštího roku, odvětil: „Smyslem mého dopisu členské základně je podpořit naše kandidáty do zastupitelstev a Senátu a oslovit je prostřednictvím konkrétních témat, nikoli prázdných floskulí. Že si jej někdo bude vysvětlovat tak, jak naznačujete, je jen jeho politická paranoia, na kterou nehodlám jakkoli reagovat,“ uvedl Zimola.

Jede si přitom částečně svoji vlastní politiku. V den, kdy ČSSD ve Stochově ve středních Čechách oficiálně spustila kampaň za účasti šéfa Jana Hamáčka a dalších členů vedení strany, byl Zimola jinde, na Hradě u prezidenta Zemana.

„Jsme demokratická strana, a pokud si Jiří Zimola myslí, že má v sociální demokracii podporu a bude chtít kandidovat, tak může. Přímá volba je k diskusi v rámci ústředního výkonného výboru, sjezd máme plánovaný na březen, mechanismy pro ni máme. Jak jezdím po krajích, cítím podporu od členské základny,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES předseda ČSSD, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček.

O situaci v ČSSD hovořila senátorka Milada Emmerová:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Eurovoleb se podle průzkumu zúčastní čtvrtina Čechů, voliče zajímá bezpečnost

Ilustrační snímek

Volby do Evropského parlamentu se v Česku těší větší popularitě než před pěti lety. Vyplývá to z průzkumu agentury...

Evropané mají pocit, že jsou přehlíženi, řekl politolog Kubáček v Rozstřelu

Diskusní pořad Rozstřel s komentátorem MF DNES Ondřejem Leinertem a politologem...

V posledních několika dnech občané EU volili nové složení Evropského parlamentu. V Česku se vybíralo 21 poslanců v...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájily eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Na kampaň do eurovoleb zatím nejvíce přispěli sami europoslanci

Pavel Svoboda (KDU - ČSL)

Dary za statisíce i celý milion. Na účty politických stran začínají přibývat příspěvky na kampaň před blížícími se...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz