Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana
23:02

Vážené čtenářky a čtenáři, online reportáž k druhému kolu senátních voleb končí. Děkujeme za pozornost.

20:04

Senát bude nadále fungovat jako pojistka, říká po volbách ekonomka Šichtařová. Podle ekonoma Kovandy je výsledek, tedy úspěšná ODS, pozitivní.

19:42

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má s 16 členy v této chvíli stejně jako ODS nejsilnější senátorský klub, obě uskupení už projevila zájem o funkci předsedy této parlamentní komory. Druhou nejvyšší ústavní funkci by měl zastávat zkušený a pracovitý člověk, který bude hájit demokratické hodnoty, sdělil předseda senátorského klubu STAN Jan Horník. Ve funkci by si uměl za STAN představit Zbyňka Linharta nebo Jiřího Růžičku

19:33

ČSSD přijde po letošních senátních volbách o miliony korun na každoročních příspěvcích za mandáty. Nejvíce si naopak polepší stranická pokladna ODS.

18:50

Politolog Jiří Štefek soudí, že prohra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) na Náchodsku v duelu s Martinem Červíčkem (ODS) může mít pro předsedu lidovců další dopady. Jak už oznámil před koncem voleb, nebude se ucházet o funkci v čele strany.

„Mrzí mě, že lidovci dostatečně nevyargumentovali, proč by měl jít zrovna pan Bělobrádek do Senátu. Pak to vyloženě působilo, že hledají nějakou cestu, jak se vypořádat se svým panem předsedou, který zrovna ve sněmovně nezažívá tolik úspěchů. Pokud by se dostal do Senátu, mohl by být v některé viditelné funkci, ale tato prohra je začátek jeho politického konce,“ řekl Štefek.

18:40

Senátorem za Českobudějovicko se stal podnikatel Ladislav Faktor, jenž se o křeslo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. Dosavadní senátor Jiří Šesták (za STAN) mandát v dnešním druhém kole senátních voleb neobhájil. Faktor dostal v dnešním druhém kole 12 547 hlasů, Šesták 7 727 hlasů. Volební účast byla 17,87 procenta.

18:39

Jednoznačným vítězem senátních voleb je ODS, úspěchem skončily také pro STAN. Velkým poraženým je naopak hnutí ANO a pokračuje propad ČSSD, uvedli politologové. Všímají si rovněž ztrát lidovců, pro stranu je to podle nich varování. Nízká volební účast je ve druhém kole senátních voleb dlouhodobým trendem, dodávají.

18:38

Celkově nejvíce hlasů dostal Jiří Čunek (KDU-ČSL), o jehož obhajobě obhajobě senátorského křesla na Vsetínsku rozhodlo už v prvním kole 24 158 lidí.

18:36

Nejméně hlasů potřeboval dnes ke zvolení senátorem Leopold Sulovský (Ostravak). Stačilo mu jich 4906, což je méně, než kolik jich dostali poražení v dalších 17 obvodech. Nejvíce hlasů ve volebním finále posbíral diplomat Pavel Fischer (nezávislý), dostal jich 14 919.

18:06

Senátorské křeslo za Jablonec obhájil dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS). V dnešním druhém kole senátních voleb porazil právničku Michaelu Tejmlovou (Senátor 21) se ziskem 56,42 procenta hlasů. K volbám ve druhém kole přišlo 19,53 procenta voličů.

17:52

Senátní volby jsou jednoznačným úspěchem ODS a částečně STAN, poražení jsou ANO a ČSSD, uvedli politologové. Všímají si i ztrát lidovců.

17:50

Jaroslav Kubera (ODS) oznámil, že už nebude primátorem Teplic. Chce se naplno věnovat práci v Senátu, kam byl opět zvolen.

17:46

„Ve volbách uspělo 7 kandidátů hnutí STAN včetně těch koaličních, což znamená, že jsme zřejmě jedním ze dvou nejsilnějších senátorských klubů. Příčiny úspěchu spočívají v důvěryhodnosti značky Starostů a nezávislých a v tom, že dokážeme z našich řad postavit silné osobnosti, za kterými je vidět úspěšná a dlouhodobá činnost v jejich regionech,“ řekl předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí Jan Horník a poděkoval voličům, kteří dorazili k volbám. „Máme ambici usilovat o post předsedy Senátu,“ dodal.

Čerstvý senátor hnutí STAN Zdeněk Hraba rovněž poděkoval voličům a uvedl, že v Senátu by rád usiloval mimo jiné o prosazení férové justice.

17:42

Rektor Bek drtivě vyhrál nad exšéfem rozhlasu, který odešel kvůli volbám

přečíst článek
17:19

Do Senátu se letos dostaly jen dvě ženy, to je nejméně v historii. Počet senátorek se po letošních volbách sníží z 16 na 13 z celkem 81 členů Senátu.

17:10

Bylo sečteno 100 procent hlasů.

17:06

Babiš uvedl, že ANO dopadlo v senátních volbách mizerně, počítal s tím. Volební účast ukazuje názor lidí na Senát, je třeba jednokolový systém, soudí.

17:05

KDU-ČSL bude mít díky dvěma úspěšným finalistům senátních voleb 15 senátorů, nejpočetnější kluby budou mít vítězná ODS a STAN s 16 členy.

16:48

Nově zvolený senátor Fischer řekl, že plánuje v příštích prezidentských volbách znovu kandidovat. ČR v té době bude v jiném světle, uvedl.

16:45

Na Vysočině ve druhém kole uspěli starostové, exministr Herman propadl

přečíst článek