Začaly volby. Jako první hlasovali lidé v karanténě na drive-in stanovištích

  • 51
Středou začaly volby do Poslanecké sněmovny, jako první hlasovali lidé, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě či izolaci. Své hlasy mohli odevzdat na některém z 82 stanovišť z auta od osmi do sedmnácti hodin. Jednotlivé kraje evidují desítky až stovky odevzdaných lístků, vyplývá z vyjádření zástupců krajských úřadů a pražského magistrátu.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení a ministerstva zdravotnictví touto cestou mohlo volit přes 2 223 lidí. Měli však spíš menší zájem než loni o krajské a senátní volby. Loni jich ale kvůli nemoci covid-19 do běžných volebních místností nemohlo více než letos.

Takzvaných drive-in stanovišť bylo po celém Česku připraveno 82, nejčastěji na parkovištích nebo v areálech státních institucí. Hlasy, které tam voliči odevzdali, se začnou sčítat až s ostatními, tedy v sobotu odpoledne po skončení voleb a uzavření volebních místností v celé ČR.

Epidemická situace s koronavirem byla loni touto dobou horší než nyní. „Loni tímto způsobem volilo přes 5 000 lidí a bylo zhruba 20 000 lidí v karanténě. Nyní je v karanténě nebo izolaci kolem 10 000 lidí. U sněmovních voleb ale bývá větší voličský zájem,“ uvedl náměstek ministra vnitra Petr Vokáč. Podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Tomáše Jírovce budou informace o celkové účasti známé ve čtvrtek ráno.

V Praze tímto způsobem za celý den odvolilo celkem 282 lidí. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana volební komise na stanovištích nezaznamenaly žádné problémy. „Nejvytíženější stanoviště jsou Letňany. Na tomto místě hlasovalo 73 voličů, nejméně vytížená je Kotlářka s 35 voliči,“ uvedl.

Stanoviště v Braníku podle něj využilo 62 voličů, shodný počet se dostavil také na Skalku. Na Letnou se pak dostavilo 50 lidí, první z nich ale přijeli až po deváté hodině.

Celé hlasování trvá asi tři až čtyři minuty, hlásila z místa reportérka iDNES.cz. „Lidé musí přijet dopravním prostředkem, prokázat totožnost a skutečnost, že jsou v karanténě,“ vysvětlil možný důvod malého zájmu šéf odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.

Na výstavišti v Brně odevzdalo do čtrnácté hodiny zmíněným způsobem hlas do sněmovních voleb 130 lidí. Uvedla to mluvčí kraje Alena Knotková. Další takzvaná drive-in stanoviště jsou v kraji v Hodoníně, Břeclavi, Znojmě, Blansku a Vyškově.

Lidí v samoizolaci se tento způsob hlasování netýká, svůj hlas vhodí do urny ve své volební místnosti, kde budou platit mimořádná hygienická opatření.

Koronavirové volby drive-in: Hlasování z auta nepřineslo žádné zácpy

V loňském roce využilo zvláštní způsob hlasování zhruba 6 500 voličů, letos Jirovec předpokládá podobnou účast. Oproti roku 2020 nastaly změny ve volební komisi, letos se této role zhostili civilisté.  

Lidí v izolaci nebo karanténě je méně než před rokem, o hlasování na volebních stanovištích je tak letos výrazně nižší zájem například v Libereckém kraji. Podle odhadu krajských hygieniků by hlasovat mohly zhruba dvě stovky lidí starších 18 let.

Před rokem jich bylo několikanásobně víc, k urnám přijelo 191 voličů. Ve středu dopoledne zatím hlasovalo čtrnáct lidí, řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová.

Na volebním stanovišti drive-in v Kolíně ve středu za první tři hodiny odevzdalo svůj hlas šest lidí. Přesný počet voličů v karanténě pracovníci volební komise nemají. V okrese Kolín jich je kolem 90, řekla zapisovatelka komise Karolína Schwarzmannová.

Další způsoby hlasování

Lidí v karanténě, kteří mohou využít zvláštní způsob hlasování, je do 10 tisíc, míní Jirovec. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení a ministerstva zdravotnictví má nyní nemoc covid-19 celkem 7 900 lidí a v karanténě je s elektronickou neschopenkou 2 223 zaměstnanců i živnostníků, kteří si platí nemocenské pojištění.

Volebního práva se nemusí zříkat ani lidé z pobytových zařízení sociálních nebo zdravotních služeb, které z epidemiologických důvodů uzavřela krajská hygienická stanice. Aktuálně jsou v tuzemsku uzavřená pouze dvě taková zařízení, jedno na Vysočině a druhé v Jihočeském kraji, uvedl Jirovec. Tyto voliče po dohodě se správou uzavřených zařízení ve čtvrtek nebo v pátek navštíví členové komise, které obhospodařují drive-in.

V pátek a v sobotu pak probíhá také hlasování do zvláštní přenosné volební schránky, které je určené pro voliče bez osobního auta, nebo pro ty, kteří se dostanou do karantény po 6. říjnu. Pokud nemocní tráví karanténu jinde než v místě bydliště, musí se nahlásit příslušnému krajskému úřadu, případně také magistrátu, a to telefonicky do 7. října. Voličský průkaz si při tomto typu hlasování zařizovat nemusí. 

Lidé také měli poslední příležitost, aby si zašli na obecní úřad pro voličský průkaz, pokud budou chtít vybírat poslance mimo svou domovskou obec. Čas na to měli do středečních 16:00. Na rozdíl od písemné žádosti, kterou museli doručit na úřad do minulého pátku, stačil jen doklad totožnosti.

Průkazy budou moci využít zejména ti, kdo nebudou v době voleb ve své domovské obci. Pokud lidé budou hlasovat za hranicemi svého kraje, budou si muset vybrat poslance z regionu, v němž volební místnost navštíví. S průkazy bude možné volit poslance i na ambasádách v cizině z kandidátů v Ústeckém kraji.

Stranám ve 14:00 skončila lhůta k tomu, aby případně některé své kandidáty stáhly. Stejně tak kandidáti mohli svou kandidaturu ještě odvolat. Do úterního poledne se to týkalo deseti kandidátů, mimo jiné jedničky na pražské kandidátce Aliance národních sil Jany Peterkové, jihomoravské šestky Miroslava Bárty (Piráti) nebo sedmého na pardubické kandidátce SPD Eduarda Krause.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video