iDNES.cz / Volby

  • Pátek 24. května 2019 Jana

Měli by Češi hlasovat o Czexitu? Nevidím důvod, řekl v Rozstřelu Zahradil

  19:53aktualizováno  23. dubna 12:28
Hostem úterního Rozstřelu byl Jan Zahradil, europoslanec za ODS, který je lídrem kandidátky strany pro nadcházející eurovolby. Zahradil v pořadu okomentoval aktuální problémy, třeba nedostatek vody, dále hovořil o brexitu a reformách, které jsou pro Evropskou unii nutné.

Pořad začal debatou o aktuálním problému sucha, které trápí nejen Českou republiku. Zahradil v pořadu řekl, že péči o krajinu může změnit jiná dotační politika Evropské unie. „Sucho nás momentálně v Evropě trápí více než globální oteplování,“ doplnil europoslanec Jan Zahradil. 

Dále se debata stočila k tématu ukrajinských voleb. „Spodní proud občanské společnosti, který nebyl spokojený, vynesl do čela kandidáta nebo politika, který do té doby neměl nic společného s tím dosavadním establishmentem. Porošenko byl poražen někým novým, kdo přišel z venku, kdo není spojen s žádnými politickými elitami či skandály,“ okomentoval situaci na Ukrajině Zahradil. Ukrajinské volby přirovnal k nedávným slovenským.

Podle Zahradila má nový ukrajinský prezident lepší předpoklady pro uklidnění vztahů s Ruskem.

Fotogalerie

Czexit: ano, či ne?

Podle Zahradila ještě nenastal čas na opuštění Evropské unie. Obrovské problémy má i velmi silná Velká Británie. „Uvidíme jestli k brexitu vůbec dojde,“ podotkl europoslanec. „Věříme, že reforma Evropské unie je možná a věříme, že je možnost vytvořit jinou většinu, než která v ní vládla doposud,“ dodal.

Pro ODS momentálně možné referendum o vystoupení České republiky z EU není téma. Zahradil podotkl, že nezná žádnou politickou stranu, která by referendum o vystoupení z EU měla v programu. „Nemá jí tam ODS, nemá jí tam Babiš, dokonce ani komunisté,“ doplnil. Zároveň nevidí důvod hlasovat znovu o tom, co už jednou bylo schváleno.

„Snažíme se k lidem dostat naši volební rétoriku. Tentokrát využijeme všechny komunikační prostředky a dostaneme tak k našim voličům vzkaz, že je nutné změnit Evropskou unii opravdu od základu,“ řekl v Rozstřelu Zahradil. Podle něj se menší evropské státy staví razantně za změnu Evropské unie. „Důležité je utvořit středopravicovou většinu, pak můžeme EU začít měnit,“ dodal.

Podle europoslance není německá strana AfD důvěryhodná, jelikož se začala radikalizovat v rozporu s českými národními zájmy. Příklon Václava Klause k ní si tedy Jan Zahradil vysvětluje dost těžko, jelikož pro něj byl exprezident Klaus vždy tím, kdo zájmy Čechů hájil.

Saganovi jako europoslanec nepomůžu

Dále se v Rozstřelu řešil případ řidiče Jiřího Sagana, v jehož kamionu úřady našly v přístavním městě Calais skupinu Iráčanů, a který byl ve Francii odsouzen k dvouletému trestu odnětí svobody. „Toto je bilaterálně otázka mezi Francií a Českou republikou a tento případ by se měl primárně řešit přes ministra spravedlnosti, my v Evropském parlamentu nemáme na tento případ velký vliv,“ okomentoval případ europoslanec za ODS.

Zahradil je pro eurovolby také hlavní tváří Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE) a její parlamentní skupiny ECR. Loni na podzim odhalil část svého volebního programu. Zdůrazňuje v něm například prověrku veškerých zákonů EU tak, aby Unie fungovala úsporně a zároveň mohla efektivně řešit stávající problémy.

Dalším bodem je kupříkladu návrh tzv. „pružné integrace“, v rámci které by si členské země EU samy určovaly míru zapojení do společných unijních projektů. Znamená to například i možnost ukončení povinnosti přijmout euro.

Zahradil byl do Evropského parlamentu poprvé zvolen roku 2004, následně dvakrát mandát obnovil. Jako první Čech působil také jako předseda jedné z politických frakcí v Evropském parlamentu.

Autoři:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Kandidát Teličkova hnutí hledá voliče na Tinderu. Není to kampaň, prohlašuje

Kandidát hnutí HLAS Michael Pascal Večeř láká na seznamovací aplikaci Tinder...

Příjemné s užitečným se rozhodl spojit Michael Pascal Večeř, který v blížících se volbách do Evropského parlamentu...

Už jen zítra. Ve středu se uzavřou seznamy voličů do Europarlamentu

Ilustrační snímek

Volby do evropského parlamentu se v Česku konají 24. - 25. května. S voličským průkazem můžete volit, i když nebudete v...

PŘEHLEDNĚ: Jak šel čas s eurovolbami. Podívejte se na výsledky od r. 1979

Poslanci Evropského parlamentu (26. března 2019)

Volby do Evropského parlamentu v Česku proběhnou již za pár dní. A zatímco v prvních přímých volbách do tohoto...

Najdete na iDNES.cz