Měli by Češi hlasovat o Czexitu? Nevidím důvod, řekl v Rozstřelu Zahradil

  19:53aktualizováno  23. dubna 12:28
Hostem úterního Rozstřelu byl Jan Zahradil, europoslanec za ODS, který je lídrem kandidátky strany pro nadcházející eurovolby. Zahradil v pořadu okomentoval aktuální problémy, třeba nedostatek vody, dále hovořil o brexitu a reformách, které jsou pro Evropskou unii nutné.

Pořad začal debatou o aktuálním problému sucha, které trápí nejen Českou republiku. Zahradil v pořadu řekl, že péči o krajinu může změnit jiná dotační politika Evropské unie. „Sucho nás momentálně v Evropě trápí více než globální oteplování,“ doplnil europoslanec Jan Zahradil. 

Dále se debata stočila k tématu ukrajinských voleb. „Spodní proud občanské společnosti, který nebyl spokojený, vynesl do čela kandidáta nebo politika, který do té doby neměl nic společného s tím dosavadním establishmentem. Porošenko byl poražen někým novým, kdo přišel z venku, kdo není spojen s žádnými politickými elitami či skandály,“ okomentoval situaci na Ukrajině Zahradil. Ukrajinské volby přirovnal k nedávným slovenským.

Podle Zahradila má nový ukrajinský prezident lepší předpoklady pro uklidnění vztahů s Ruskem.

Fotogalerie

Czexit: ano, či ne?

Podle Zahradila ještě nenastal čas na opuštění Evropské unie. Obrovské problémy má i velmi silná Velká Británie. „Uvidíme jestli k brexitu vůbec dojde,“ podotkl europoslanec. „Věříme, že reforma Evropské unie je možná a věříme, že je možnost vytvořit jinou většinu, než která v ní vládla doposud,“ dodal.

Pro ODS momentálně možné referendum o vystoupení České republiky z EU není téma. Zahradil podotkl, že nezná žádnou politickou stranu, která by referendum o vystoupení z EU měla v programu. „Nemá jí tam ODS, nemá jí tam Babiš, dokonce ani komunisté,“ doplnil. Zároveň nevidí důvod hlasovat znovu o tom, co už jednou bylo schváleno.

„Snažíme se k lidem dostat naši volební rétoriku. Tentokrát využijeme všechny komunikační prostředky a dostaneme tak k našim voličům vzkaz, že je nutné změnit Evropskou unii opravdu od základu,“ řekl v Rozstřelu Zahradil. Podle něj se menší evropské státy staví razantně za změnu Evropské unie. „Důležité je utvořit středopravicovou většinu, pak můžeme EU začít měnit,“ dodal.

Podle europoslance není německá strana AfD důvěryhodná, jelikož se začala radikalizovat v rozporu s českými národními zájmy. Příklon Václava Klause k ní si tedy Jan Zahradil vysvětluje dost těžko, jelikož pro něj byl exprezident Klaus vždy tím, kdo zájmy Čechů hájil.

Saganovi jako europoslanec nepomůžu

Dále se v Rozstřelu řešil případ řidiče Jiřího Sagana, v jehož kamionu úřady našly v přístavním městě Calais skupinu Iráčanů, a který byl ve Francii odsouzen k dvouletému trestu odnětí svobody. „Toto je bilaterálně otázka mezi Francií a Českou republikou a tento případ by se měl primárně řešit přes ministra spravedlnosti, my v Evropském parlamentu nemáme na tento případ velký vliv,“ okomentoval případ europoslanec za ODS.

Zahradil je pro eurovolby také hlavní tváří Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE) a její parlamentní skupiny ECR. Loni na podzim odhalil část svého volebního programu. Zdůrazňuje v něm například prověrku veškerých zákonů EU tak, aby Unie fungovala úsporně a zároveň mohla efektivně řešit stávající problémy.

Dalším bodem je kupříkladu návrh tzv. „pružné integrace“, v rámci které by si členské země EU samy určovaly míru zapojení do společných unijních projektů. Znamená to například i možnost ukončení povinnosti přijmout euro.

Zahradil byl do Evropského parlamentu poprvé zvolen roku 2004, následně dvakrát mandát obnovil. Jako první Čech působil také jako předseda jedné z politických frakcí v Evropském parlamentu.

Autoři:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Babiš nám nechá jen sousta, co nejsou sexy, vidí příčinu pádu šéf klubu ČSSD

Sociální demokracie se vzpamatovává ze šoku, jímž pro ni byl propadák v eurovolbách. „Pokud má mít naše vládní angažmá...

KOMENTÁŘ: Eurovolby jsou zemětřesení, ale na nižším stupni Richterovy škály

Volby do Evropského parlamentu měly dle mnohých přinést zemětřesení. Ztrátu většiny pro dosud pevně vládnoucí koalici...

Volby do europarlamentu obmění Sněmovnu. Vrací se exministr Petr Bendl

Po volbách do Evropského parlamentu se obmění i složení Poslanecké sněmovny. V eurovolbách totiž uspěli hned tři...

Čeští nováčci v Bruselu hledají frakce: Piráti k Zeleným, SPD k ENF

První jednání europarlamentu v novém složení začne až 2. července, už nyní se ale nově i staronově zvolení europoslanci...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz