Ozbrojená hlídka čs. vojáků u jednoho z vojenských útvarů

Ozbrojená hlídka čs. vojáků u jednoho z vojenských útvarů | foto: VHÚ

Tři Markéty proti okupaci. Vojáci se bránit nemohli, tak vysílali

  • 32
Asi nejčastější formou odporu, kterou najevo nesouhlas s okupací dávala československá armáda, byla materiální pomoc „hnutí odporu“. Tak tomu bylo i u útvaru v Klecanech.

Vysílačka v rámci VÚ 5936 Klecany, rozhlasová stanice „Markéta“, aktivně přenášela relace československého rozhlasu i vlastní zprávy z různých pramenů. Vedle vojáků se na vysílání podíleli i civilní rozhlasoví pracovníci. Vysílač Markéta měl tři stanoviště: Markéta 1 v kasárnách v Klecanech, Markéta II nad obcí Brnky a Markéta III u obce Větrušice. Od Markéty II a III bylo vybudováno směrové spojení na Markétu I. stanice měla i hlasatelku v ruštině. V době, kdy čs. rozhlas vysílal zprávy o zatýkání rozhlasových pracovníků, několik se jich ve vojenských uniformách ukrylo na stanovišti Markéty. 

Vysílací stanice ČSLA R-118 sloužila nejčastěji jak k rušení sovětského vysílání, tak k šíření protiokupačního rozhlasového vysílání.

Tak vojáci vyjadřovali svůj odpor proti okupaci

Tak vojáci vyjadřovali svůj odpor proti okupaci

Útvar byl otevřeným názvem 10. spojovací pluk, spadající pod 10. leteckou armádu Československé lidové armády a byl dislokován na letišti Klecany u Prahy jako součást pozemního zabezpečení letectva.

Československá lidová armáda měla výslovný rozkaz proti okupnatům nezasahovat. Již v noci z 20. na 21. srpna 1968 rozkaz ministra národní obrany generála Dzúra nebránit se. Za daných okolností by to mohlo vést k nedozírným následkům bez šance na úspěch. Přesto se ve většině vojenských útvarů z vlastní vůle vojáci rozhodli nejrůznějšími způsoby sabotovat a narušovat akce okupačních vojsk. To později vedlo k propouštění tisíců vojáků ze služby a dalším kádrovým postihům.

Tankocaching

Jak na to

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 rozmístili autoři hry Tankocaching unikátní schránky, keše (od anglického slova geocache) s příběhy ze srpnové invaze. V každé ukryté schránce najdou hráči jeden popis jedné události, který se ve dnech invaze převážně sovětských vojsk, v dané lokalitě odehrál. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začala 14.8.2018. Druhé kolo odstartovalo  21.8.2018. Třetí a poslední začíná 28.8.2018.

Seznam míst, kde jsou kešky druhého kola umístěny najdete v tomto článku

Souhrnné informace o Tankacachingu si pak můžete přečíst tady.

Pro první nálezce je připraveno malé překvapení v podobě malého modelu tanku a prázdná USB paměť. V některých keškách však z důvodu nedostatku místa ani jeden z výše uvedených dárků nenajdete. Pokud nám však jako první nálezce keše napíšete na adresu tanky@technet.cz a doložíte odlovení, cenu vám rádi předáme.

Výhru (tank a USB flešku) získává ten, kdo nám jako první napíše, rozhoduje čas přijetí e-mailu. Je možné, že někdo keš odloví, ale o výhru mít zájem nebude. Teoreticky tak mají šanci i další nálezci v pořadí.

Speciální odměna za selfie!

Když nám navíc jako první pošlete z místa objevu selfíčko (na adresu tanky@technet.cz) s nalezenou keškou, máme pro vás v redakci další drobné překvapení.

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.