MBDA Enforcer

MBDA Enforcer | foto: MBDA

V Německu vyvíjejí ramenní raketomet pro městský boj blízké budoucnosti

  • 90
Evropska firma MBDA už nějaký čas vyvíjí pěchotní přenositelnou řízenou střelu Enforcer. Jednotliví vojáci budou pomocí této střely zasahovat cíle na vzdálenost až 2000 m. Podobné zbraně se uplatní v městských válkách blízké budoucnosti, kde hlavní tíhu bojů ponesou malé jednotky pěchoty.

Výsadkáři i vojáci klasických pěších jednotek (resp. jednotlivá družstva pěchoty) mohou díky moderní optice a výkonné munici ničit odolnější cíle na čím dál větší vzdálenost.

Nová americká Národní obranná strategie NDS (National Defense Strategy) uvádí, že budoucí velká palebná střetnutí se povedou zejména v zastavěném prostředí, kde hlavní tíhu bojů ponesou skvělé vyzbrojené a vycvičené malé jednotky pěchoty nebo speciálních jednotek. Samotní vojáci tak budou hlavní mobilní platformou (alespoň v prvních dnech a týdnech bojů) pro přenášení zbraňových systémů.

Také nový náčelník generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata zdůrazňuje nutnost vybavit české vojáky nejen odpovídající výzbroji a výstroji, ale také komplety „vojáka budoucnosti“, tedy komplety s prostředky velení, řízení, komunikace, výpočetní techniky, zpravodajství, sledování, sběru informací o cílech a průzkumu C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).

Kvalitní C4ISTAR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace o nepříteli, rychle přijmout rozhodnutí a splnit zadaný úkol. V budoucnu bude neméně důležitá ekonomická stránka boje ‒ C4ISTAR proto umožňuje splnit úkol (např. zničit cíl) s použitím co nejmenších vlastních materiálních prostředků. C4ISTAR má mimo jiné maximálně snížit čas od objevení (neznámého) cíle, jeho rozpoznání (tank, BVP), identifikace (vlastní/cizí, konkrétní typ) až po jeho zničení.

Systém C4ISTAR zapojuje do navzájem provázané sítě nejrůznější pozemní, námořní a leteckou techniku, senzory nejrůznějšího druhu (radary, kamery, drony, elektronický boj) a v blízké budoucnosti i každého vojáka. Ostatně o budování schopností C4ISTAR mluví Střednědobý plán činnosti a rozvoje rezortu ministerstva obrany na roky 2016 – 2020. Na budování C4ISTAR padne mezi roky 2017 až 2019 360 milionů Kč.

Střely Enforcer

Jednou ze zbraní určených pro „vojáky budoucnosti“ jsou i nové z ramene odpalované řízené střely Enforcer od firmy MBDA. Firma střely Enforcer vyvíjí především pro potřeby německé armády jako náhradu za pancéřovky RGW 90 (Wirkmittel 90) ráže 90 mm. Pancéřovky Wirkmittel 90 mají dostřel 20 až 1200 m.

Video: Wirkmittel 90

Enforcer je velmi lehká řízená střela (ráže 86 mm) umístěná v kompaktním hranatém odpalovacím kontejneru. Dostřel střely je 100 m až 2000 m a navádí se systémem „vystřel a zapomeň“. Hmotnost kontejneru se samotnou střelou je pouze 9 kg (plus 2kg odnímatelný digitální zaměřovač).

Střela Enforcer dokáže na vzdálenost 2000 m zasahovat statické i pohyblivé cíle, jako například rychle se pohybující ozbrojené pick-upy povstalců v městské zástavbě. Během testů střela údajně zasáhla cíl vzdálený i 2 900 m. Vojáci pomocí střely Enforcer dokážou ničit pozice odstřelovačů, kulometná hnízda, bunkry nebo vojáky s automatickými granátomety.

„Tankoborník“ ponese typicky dva kontejnery Enfoncer a jeden odnímatelný zaměřovač – celková hmotnost tedy dosáhne 20 kg. Zaměřovač lze použít i na pancéřovkách Wirkmittel 90.

MBDA Enforcer, vizualizace z počátku vývoje

Typ senzoru střely nebyl přesně popsán, ale kvůli taktice „vystřel a zapomeň“ musí jít nepochybně o nějaký druh termovizní hlavice. Podobně jako u přenosného PTRK FGM-148 Javelin operátor systému Enforcer prostřednictvím digitálního zaměřovače přenese záměrný kříž na cíl, „zamkne ho“, načež se potřebné informace o cíli přenesou do paměti střely. Po vypuštění se střela navádí na daný cíl zcela samostatně. Po použití se zaměřovač sundá k dalšímu použití a kontejner odhodí.

V budoucnu má být Enforcer vybaven i systémem, který umožní přenést souřadnice cíle do střely až po odpálení. Střela Enforcer pomocí návodčích palby tak získá schopnost ničit i cíle ležící mimo přímou viditelnost.

Enforcer má poskytnout jednotlivým vojákům schopnosti PTRK Javelin za mnohem nižší cenu a v mnohem kompaktnějším balení. Vždyť celý odpalovací komplet se střelou Javelin má hmotnost přes 22 kg (každá střela 11,8 kg) a musí ho přenášet dva vojáci. PTRK Javelin se zaměřovačem navíc stojí 250 000 dolarů a jedna střela cca 100 000 dolarů.

MBDA Enforcer

Firma MBDA očekává certifikaci střely Enforcer v roce 2019 (o rok později oproti plánu). V první řádě MBDA nabídne Enforcer německé pěchotě a speciálním jednotkám, následně i dalším zákazníkům. MBDA také plánuje střely lafetovat na nejrůznější pozemní, vzdušné a letecké platformy. Kontejner se střelou lze umístit na malá bezpilotní letadla či dokonce nejrůznější komerční multikoptéry. Kontejnery lze lafetovat samozřejmě i na nejrůznější malá taktická vozidla nebo buginy.

Stephen Scott, vedoucí divize pro budoucí zbraňové systémy v MBDA, uvedl, že Enforcer je modulární – zákazníci z různých zemí mohou využít vlastní naváděcí a bojové hlavice nebo zaměřovače. Platí to především pro americký trh, kde pro úspěch v amerických ozbrojených silách je nutné široké zapojení amerického průmyslu.

O střelu Enforcer se zajímá také polská armáda, která v rámci programu Hermit hledá člověkem přenositelné protitankové řízené střely s dostřelem minimálně 1400 m. Konkurenty střely Enfrocer je například švédská řízená střela ULM (Ultra-Light Missile) vypouštěná z pancéřovek Carl Gustav, Saab NLAW (Next generation Light Anti-tank Weapon) nebo izraelské střely Spike SR.

Zdroj: Army Recognition, MILMAG

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.