Diskuze

Ze stínu české touhy po moci. Jak německé vojsko „osvobodilo Sudety“

Německá vojska překročila československou hranici a postupují k hranicím území postoupeného mnichovskou dohodou. Jejich obyvatelstvo prožívá svůj nejšťastnější den, napsal německý nadporučík.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Velmi zajímavé a poučné, knihu jsem si objednal, velká poklona autorovi za takto zpracovanou publikaci. Syn coby budoucí učitel dějepisu si ji obratem přečte a najisto využije i ve škole. R^

0 0
možnosti
JB

"...Kolem tmavého svátečního lesa u divokého Boubína vál chladný a studený český vítr....":-)

Keby nebola reč o takej smutnej historickej udalosti, tak takýto vzletný štýl, hodný básnika, by som aj ocenil...;-D

Mal som česť pobudnúť krátku dobu v kasárňach za Vimperkom...Ďakujem, stačilo! Prvý sneh sa objavil 14.septembra...:-(

0 0
možnosti
AS

Stejně jako pro bývalé sudeťáky jsou Benešovy dekrety vyhaslé, jsou pro mne vyhaslé všechny nářky jejich pohrobků. Stejně jako dnešní Němci nejsou a nemohou být zodpovědní za činy svých předků, ani já se necítím být vinen za domnělé či skutečné viny mých předků.

Zbytečné a hloupé příspěvky o "líných Slovanech" jsou zajímavou sondou do duší těch, kteří je píší. Vypovídají totiž něco o nich samých a jsou i důvodem, proč jsou Němci a Německo přijímáni v Česku stále s jistým odstupem a rezervou.

Zasmrádlý duch Třetí říše je zkrátka ještě stále cítit a vane - považte - ze západu, ne z východu...

7 4
možnosti
KD

"Zasmrádlý duch Třetí říše je zkrátka ještě stále cítit a vane - považte - ze západu, ne z východu... " to skutečně vypovídá o tom, že jsi po bolševicku vyhasnul.

Nakonec, když pominu historické lži a podvody zdejších "vlastenců", život sám ukázal, kdo je schopnější. Píše se rok 2018. Němcko je 4. nejvyspělejší země na světě. Již 5 let hospodaří s přebytkem ... Kde je ten "voňavý" Východ? Stále kňourá, že za všechny nezdary mohou Němci, Rakušáci, Židé, Sudeťáci, Američani, Francouzi, Britové, neziskovky, Kalousek,... ? ;-D

4 5
možnosti
KS

Problém u sudetských Němců je ten, že se vysídlili šmahem téměř všichni, moc se neřešilo, kdo byl nacista a kdo ne. S odstupem osmdesáti let se to mluví, chápu, že to tehdy šlo těžko udělat jinak, platí přísloví, že násilí plodí násilí a křivda křivdu. Proto si myslím, že to nejlepší, co mohli politici udělat, byla Česko-německá deklarace a tlustá čára. Jinak bychom se nehnuli z místa. Předseda sudetských Němců Posselt občas přijede do Prahy, kde promluví s novináři, uklidní jednu stranu a vyvolá vášně na druhé. Někdo z českých politiků občas zajede do Augsburgu, kde je pozdraví, a tím vyvolá vášně na jedné straně, ale uklidní je na druhé. Spousta sudetských Němců se byla podívat na své bývalé domy už v devadesátých letech, české rodiny "své" Němce znají. Teď už se tam občas objeví jejich děti nebo vnukové, ale spíš jen ze zvědavosti. Pro lidi to začíná být už jen dávná historie. Nezbývá nám, než spolu nějak vycházet. Navíc jsme v EU, kdyby chtěli, mohou si kdykoli něco koupit a nastěhovat se zpět. Já vím jen o dvou takových rodinách.

14 0
možnosti
KS

Nejzajímavější je ta poslední fotka. Čs. vojáci řeší s německými, jak sudetským Němcům vrátit jejich koně a auta, která zabavila armáda. Úplně to vyjadřuje absurditu doby, kdy v tom napjatém ovzduší někoho napadlo vytvořit zdání normálnosti a existence práva.

1 1
možnosti
MG

"Čeští úředníci a policisté, kteří nemluvili německy vůbec nebo jen velmi špatně, byli ve velkém počtu jmenováni do čistě německých okresů, čeští zemědělští kolonisté byli podporováni v tom, aby se usidlovali na pozemcích předávaných v rámci pozemkové reformy uprostřed německé populace, pro děti těchto českých vetřelců byly ve velkém budovány školy, obecně se věří, že české firmy dostávaly přednost při udělování státních zakázek a že stát poskytoval práci a pomoc Čechům mnohem ochotněji než Němcům. Myslím si, že tyto stížnosti jsou do značné míry oprávněné. Ani v době mé mise jsem u československé vlády nezjistil ochotu k nějaké adekvátní nápravě.

Všechny tyto a další stížnosti byly posíleny důsledky hospodářské krize v sudetském průmyslu, který tvoří velmi důležitou součást života obyvatel. Zcela přirozeně byla z následné chudoby obviňována vláda. Z mnoha důvodů, včetně těch shora uvedených, převládal do doby před třemi či čtyřmi lety mezi sudetskými Němci pocit beznaděje. Novou naději jim však poskytl nástup nacistického Německa. Za daných okolností považuji jejich žádost o pomoc u svých soukmenovců a jejich konečné přání připojit se k říši za přirozený vývoj."

sir Walter Runciman, září 1938

3 8
možnosti
AS

Britští úředníci a policisté, kteří nemluvili irsky vůbec nebo jen velmi špatně, byli ve velkém počtu jmenováni do čistě irských okresů, britští zemědělští kolonisté byli podporováni v tom, aby se usidlovali na pozemcích předávaných v rámci pozemkové reformy uprostřed irské populace, pro děti těchto britských vetřelců byly ve velkém budovány školy, obecně se věří, že britské firmy dostávaly přednost při udělování státních zakázek a že stát poskytoval práci a pomoc Britům mnohem ochotněji než severním Irům. Myslím si, že tyto stížnosti jsou do značné míry oprávněné. Ani v době mé mise jsem u britské vlády nezjistil ochotu k nějaké adekvátní nápravě.

Všechny tyto a další stížnosti byly posíleny důsledky hospodářské krize v severoirském průmyslu, který tvoří velmi důležitou součást života obyvatel. Zcela přirozeně byla z následné chudoby obviňována vláda. Z mnoha důvodů, včetně těch shora uvedených, převládal do doby před třemi či čtyřmi lety mezi severními Iry pocit beznaděje...

Tohle ale žádného lorda nezajímá, že?

7 2
možnosti
JG

Československo má prostě smůlu. Nejdříve nás osvobodil Hitler, pak Stalin a nakonec EU. Tři po sobě jsoucí smrtelná osvobození nemůže žádný národ přežít.

5 8
možnosti
PB

Zapomněl jste na Brežneva a Vasila Biľaka s Gustávem Husákem. ;-(

4 0
možnosti
KD

Opravdu zajímavá ukázka historie. R^

6 0
možnosti
JT

J77i37r78i 81T40i85c13h12y

5. 10. 2018 16:48

Sudetaci se dockali sveho naplneni. Pokud nezahynuli ve valce. skoncili ve sve risi, tam, kam patri a odkud prisli. Ceske zeme se obnovily ve sve podobe pred nemeckym pronikanim, ktere uz zacalo zhruba pred tisici lety.

9 5
možnosti
KD

Ty by ses měl místo pronikání doučit historii Slovane. My Češi,Moravané a Slezané ji známe. Němce pozval do pohraničí Přemysl Otakar II., aby naučili slovanské lenochy těžit a zpracovávat rudy, když už je před tím naučili také vařit pivo. :-)

5 9
možnosti
DK

Dlouho jsem byl proti odsunu Němců po válce - hlavně pod vlivem propagandy 90.le, jak Němcům bylo strašně ublíženo. Ale v posledních letech jsem změnil názor. Když vidím, jak Němci, tehdy občané ČSR, volili Henleinovu stranu, přepadali v roce 1938 české policejní stanice a nakonec po Mnichovu nadšeně vítali německé vojáky, tak je jasné, že po válce to prostě jinak nešlo. Odsun byl jediná cesta jak zabránit občanské válce.

Že se pohraničí dosídlilo naprostým ksindlem posbíraným po celé republice a následně zničilo, je jiná věc.

Současná sitauce v Evropě je naprostou paralelou - miliony Turků a jiných muslimů v západní Evropě, která je jejich přítomnosti jako páté kolony naprosto paralizována. Je to taky vidět na tom, že když třeba hraje Turecko fotbal, nebo přijde führer Erdogan na návstěvu Německa, tak probíhá naprosto stejné davové šílenství jako v Sudetech v roce 1938.

19 3
možnosti