Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Česko bude raketová velmoc. Ale jen v tom špatném smyslu

Česká armáda se chystá na nákup nové generace protiletadlových raketových systémů. Ale je poněkud nepochopitelné, že si vybrala systém, který do budoucna zásobovačům s velkou pravděpodobností jen přidělá starosti.
Ministerstvo obrany vybralo pro AČR izraelský systém SPYDER na podvozku...

Ministerstvo obrany vybralo pro AČR izraelský systém SPYDER na podvozku kolového nákladního automobilu. Tento systém využívá dvou typů protiletadlových raket Derby a Python, které naše armáda doposud neprovozovala. Nebyly integrovány ani na letouny Gripen C/D, ani na bitevníky L-159. | foto: RAFAEL

V pátek 25. září 2020 informoval ministr obrany Lubomír Metnar vládu, že se jeho ministerstvo rozhodlo pořídit izraelský protiletadlový raketový systém SPYDER. S jeho zavedením se Armáda České republiky dostává do pozoruhodné pozice, kdy bude provozovat hned sedm různých typů protiletadlových raket, což nemá u podobně velkých armád obdoby.

„Tři prsty smrti“ a jejich následovníci

Armáda České republiky provozuje pro ochranu našeho vzdušného prostoru sovětský protiletadlový raketový systém středního dosahu 2K12 Kub, v kódu NATO označovaný jako SA-6 Gainful. Tento systém se proslavil zejména při prvním nasazení během arabsko-izraelské války Jom Kippur v roce 1973, kdy zejména v prvních fázích dosáhl mnoha sestřelů do té doby neporazitelného izraelského letectva.

Od jeho prvního nasazení uplynulo už 50 let a od té doby přes drobné modernizace zastaral jak morálně, tak fyzicky. Naše armáda proto několik let plánuje jeho náhradu.

V roce 2018 ministerstvo obrany zveřejnilo základní požadavky na to, co by měl nový protiletadlový systém umět a obsahovat. Základní požadavek zněl na čtyři baterie po čtyřech odpalovacích zařízeních, přičemž každé mělo nést alespoň čtyři rakety, celkem tedy 64 protiletadlových raket připravených k odpálení.

Na zbrojním trhu je v posledních letech v oblasti prostředků protivzdušné obrany poměrně živo a zájemci mají široký výběr primárně z ruských, čínských, amerických a izraelských systémů.

Požadavky ministerstva už od začátku dávaly najevo odklon od specializovaných protiletadlových systémů (jako jsou např. ruské S-300 a S-400 nebo americký systém MIM-104 Patriot) a naopak naznačovaly, že se výběr bude zaměřovat primárně na levnější systémy, využívajících existující letecké rakety. Nejznámějším systémem tohoto druhu se stal norský NASAMS, který odpaluje mírně upravené americké protiletadlové rakety AIM-120 AMRAAM.

Dva v jednom

Hlavní výhodou systémů, jako je NASAMS nebo SPYDER, je to, že armáda může používat stejný typ raket pro letectvo i protivzdušnou obranu. Pro odpálení ze země je samozřejmě letecké rakety nutné mírně upravit (mají např. zážehový booster, který je dostane do výšky, což jejich letecká verze nepotřebuje), ale jinak jde o úplně ty samé rakety, které se používají na stíhacích letounech.

Menší armády, které tento typ techniky pořizují, si proto zpravidla vybírají systémy postavené na raketách, které už používají. Naproti tomu české ministerstvo obrany vybralo systém, postavený na dvojici izraelských raket Python a Derby. Ani jeden z nich však naše armáda ve výzbroji nemá a bude je muset zavést k již existujícím typům, čímž většina výhod z pořízení tohoto typu techniky padá. Ani jednu z dvojice izraelských raket, které využívá systém SPYDER, přitom nelze zpětně použít na českých Gripenech, bitevnících L-159 ani na nově kupovaných vrtulnících AH-1Z Viper.

Sám Izrael systém SPYDER nezavedl. Používá jej několik jiných armád, zejména v rozvojových zemích. Česká armáda bude teprve druhou armádou na světě, která rakety systému SPYDER zavede, když už přitom používá jiné dva typy americké (AIM-120 AMRAAM a AIM-9 Sidewinder).

Tím však paradoxy tohoto nákupu nekončí. V letech 2022 a 2023 je v plánu výběrové řízení na nové řízené rakety pro naše letouny. V Evropě v posledních letech vznikly v tomto segmentu dvě zajímavé konstrukce, rakety IRIS-T krátkého a Meteor středního dosahu.

Je veřejným tajemstvím, že po obou těchto typech naši piloti mocně touží. Sama armáda na svém webu v monografii letounu JAS 39 Gripen píše: „Základem protiletadlové výzbroje jsou PLŘS středního dosahu AIM-120 AMRAAM a krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder, které mají být nahrazeny vyvíjenými PLŘS Meteor a IRIS-T.“

Pokud tedy výběrové řízení v letech 2022 a 2023 vyhrají podle očekávaní zmíněné evropské konstrukce (které jsou již do letounů JAS 39 Gripen integrovány), dostane se naše armáda do postavení, kdy bude provozovat až sedm různých druhů protiletadlových raket:

  • rakety AIM-120 AMRAAM pro letouny Gripen a jejich náhradu, do chvíle, dokud se všechny nespotřebují
  • rakety AIM-9 Sidewinder pro letouny L-159 a bitevní vrtulníky AH-1Z Viper
  • raketu krátkého doletu IRIS-T pro letoun Gripen a typ, který přijde po něm
  • raketu středního doletu Meteor pro letoun Gripen a typ, který přijde po něm
  • v rámci 25. protiletadlového raketového pluku protiletadlové rakety švédského systému RBS-70
  • dva typy izraelských raket systému SPYDER

Sovětské rakety 3M9 systému 2K12 Kub nepočítáme. Ty budou zřejmě se zavedením systému SPYDER vyřazeny. Pokud by jejich provoz pokračoval, šlo by o další provozovaný typ. 

I tak bude Armáda České republiky provozovat neuvěřitelný počet až sedmi různých typů protiletadlových raket, přičemž každý bude mít odlišný logistický řetězec a bude nutné jej nakupovat a provozovat zcela separátně od ostatních typů.

Jak nepochopitelné je provozování tolika druhů stejné zbraně, dokládá fakt, že když si sečteme typy protiletadlových raket, provozovaných kromě námořnictva obří americkou armádou a letectvem, dostaneme se na číslo pět, tedy o dva méně. A to i proto, že Američané na rozdíl od české armády pořídili protiletadlový systém založený na raketách, které už používá jejich letectvo, výše zmíněný NASAMS.

Ministerstvo obrany se v těchto týdnech pere s Poslaneckou sněmovnou o miliardy pro svůj rozpočet a vzhledem k rozpočtovým schodkům posledních dvou let, vzniklým v důsledku koronavirové krize, se dá čekat, že všechny složky státu, armádu nevyjímaje, budou muset začít šetřit.

Proč v této situaci trvá ministerstvo na výběru zbraně, která dále prohloubí typovou roztříštěnost a navýší budoucí náklady, je otázkou.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 1 příspěvek

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 4 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...