Prototyp T18E2 Boarhound | foto: public domain

Americké kolové tanky pro africké bojiště byly prakticky na nic, Brity zklamaly

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Americké obrněné jednotky byly před druhou světovou válkou v dost zoufalém stavu. Víc obrněné techniky než Spojené státy mělo i Polsko, které rozhodně nepatřilo ke zbrojním velmocím. Nepřipravenost na válku byla důsledkem pacifistické politiky a spoléhání se na izolovanost americké pevniny od Evropy a Japonska. Prvním impulzem k vývoji nové techniky však nebyla evidentní hrozba války, ale požadavky spojenců.

V roce 1939 bylo Polsko napadeno Německem a vzápětí Sovětským svazem. Země se během měsíce zhroutila. Válku Německu vyhlásily Francie a Velká Británie, ale na nějakou praktickou podporu se nezmohly, přestože většina jednotek Wehrmachtu se účastnila polského tažení a západní hranice Německa byla zranitelná.

V důsledku toho mohlo Německo na jaře příštího roku (se zajištěnou východní hranicí) vyrazit na západ a během necelých sedmi týdnů skoncovat s Francií. Británie zůstala sama, prakticky bez výzbroje, protože většina techniky britského expedičního sboru zůstala na plážích Dunkirku.

Projekty ve velké míře používaly komponenty ze sériové výroby. To bylo velkou předností USA s rozvinutým automobilovým průmyslem.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se