Snímek galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let, jak jej pořídil...

Snímek galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let, jak jej pořídil Webbův vesmírný teleskop. (2. srpna 2022) | foto: Profimedia.cz

Webbův teleskop vyfotil galaxii Cartwheel vzdálenou 500 milionů světelných let

  • 244
Webbův vesmírný teleskop pořídil záběry galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let. Fascinující snímky zveřejnila americká vesmírná agentura NASA.

Webbův teleskop od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír.

Astronomové se domnívají, že galaxie Cartwheel (Kolo od vozu) byla původně spirálovou galaxií, podobně jako naše Mléčná dráha. Svůj současný prstencový tvar dostala po srážce s menší galaxií. Galaxie se podobá kolu od vozu, její jasný střed je obklopen barevným prstencem.

Webbův teleskop může najít v kosmu i obyvatelné planety, říká vědec

Díky záběrům z teleskopu Jamese Webba získali astronomové nové poznatky o jednotlivých hvězdách v této chaotické galaxii, jakož i o černé díře v jejím centru, uvedl zpravodajský server CNN. Snímky poskytují více podrobností o tom, jak se tato galaxie vyvinula.

Je to jen PR

Zveřejněné snímky z Webbova teleskopu jsou jen PR, vyhodnocování bude trvat dlouhou dobu, řekl v Rádium Impuls Richard Wünsch z Akademie věd.

Další význam unikátního nálezu ale budou odborníci ještě zkoumat.

„Mluvit o tom jako o přelomové informaci je ještě brzo. Jde o první obrázek a ta data ještě nebyla vědecky analyzovaná. To bude trvat dlouho, než vědci zanalyzují ta data, porovnají je s modely a pak se ukáže, jestli je to něco, co je třeba v rozporu s našimi představami, nebo jestli je tam nějaké velké překvapení,“ dodal vědec.

Galaxii pozoroval již Hubbleův teleskop, infračervené záběry Webbova teleskopu ale odhalují nové detaily, které zůstávaly doposud skryty. Na snímku jsou kromě galaxie Cartwheel zřetelné ještě dvě menší galaxie a mnoho dalších v pozadí.

Galaxie Cartwheel je stále ještě v přechodném období, uvedla NASA v prohlášení. „Když nám teleskop Jamese Webba ukazuje současný stav, poskytuje nám také představu o tom, co se stalo v minulosti a jak se budou věci vyvíjet do budoucna,“ dodala NASA.

Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě deseti miliard dolarů (245 miliard korun) je projektem americké NASA s širší mezinárodní účastí, včetně české. Teleskop vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Jde o dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled.

Vědcům by Webbova observatoř měla umožnit zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.

,