Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. října 2020 Igor

Když savci jedli dinosaury. Zajímavý detail starý 160 milionů let

Paleontologům se podařilo objevit poměrně jasný doklad toho, že již jedni z nejstarších známých savců s hmotností v řádu stovek gramů mohli občas hodovat na mase obřích dinosaurů.

Mezi pravděpodobné původce rýh po okusu na dinosauří fosilii patří také zástupci skupiny Eutriconodonta, jejichž fosilie byly v sedimentech souvrství Čchi-ku rovněž objeveny. Na ilustraci je později žijící zástupce eutrikonodontů druhu Jeholodens jenkinsi, vyskytující se v období rané křídy (asi před 125 miliony let) na území dnešní provincie Liao-ning na severovýchodě Číny. Při délce kolem 10 cm měl tento drobný savec ve své době zcela typické rozměry. | foto: Nobu Tamura CC-BY-SACreative Commons

Dnes sice říkáme, že dinosauři ve své době „vládli Zemi“, ale to zdaleka nevystihuje pestrost jejich světa. Díky fantastickým objevům z Číny a Indie už například naprosto jasně víme, že dinosauři rozhodně nebyli „pánové všeho tvorstva“.

Na malých dinosaurech a především pak mláďatech některých jejich druhů si pochutnávali velcí draví savci a například také hadi. Máme například dobře zdokumentovaný případ toho, jak si na mláděti primitivního rohatého dinosaura rodu Psittacosaurus, pochutnal velký raně křídový savec druhu Repenomamus robustus.

Mnohem častěji se však téměř určitě žáby, ještěři, hadi, praptáci a savci stávali kořistí dravých dinosaurů, kteří se nepochybně na lov tohoto druhu kořisti v mnoha případech specializovali. Nový objev z jurských sedimentů na území severozápadní Číny nicméně opět ukazuje opačnou situaci, tedy savce živícího se dinosaurem. Je to tedy další zajímavý doklad složitých vztahů mezi dinosaury a jejich nedinosauřími současníky.

Konkrétně se jedná o objev stop po okusu na fosilních kostech obřího sauropoda, které svědčí o tom, že jeho tělo se stalo potravou pro malé, vývojově primitivní savce. Na rozdíl od již zmíněného případu pozřeného drobného dinosaura se v tomto případě ovšem rozhodně nejednalo o ulovení ani celkové pozření dinosaura.

Poměr velikosti strávníka a jeho potravy to jasně vylučuje. Na jedné straně totiž máme drobného savce o velikosti potkana, na straně druhé stojí v tomto případě mnohatunový sauropod.

Nález ukazuje, jak tito převážně hmyzožraví savci v době před 160 miliony let dokázali oportunisticky využívat i jiné, náhle a přechodně dostupné zdroje potravy. Neuměli sice svoji „kořist“ usmrtit tak, jako to o necelých 40 milionů let dokázali jejich vzdálení potomci, nečinilo jim ale problémy ohlodat zdechlinu 20 metrů dlouhého obra doslova až na kost.

Důkazem jsou nápadné stopy po zubech, které v podobě rýh na fosilním krčním žebru v období počínající pozdní jury zanechali. Tvar zubů je nezaměnitelně savčí a velikost pojídané zdechliny rovněž nelze zpochybnit – jiný scénář tedy není myslitelný. Jedná se proto nesporně o nejstarší objev tohoto druhu na světě, první doklad o savčím hodování na těle dinosaura.

160 milionů a 20 let „u ledu“

Dotyčnou fosilii prozkoumal mezinárodní tým německých a čínských paleontologů, kteří se účastnili společné paleontologické expedice do Džungarské pánve. V této oblasti čínské provincie Sin-ťiang se nacházejí výchozy geologického souvrství Čchi-ku (Qigu), v němž byly inkriminované fosilie objeveny. Expedice proběhla v roce 2000, trvalo tedy celých 20 let, než byl nález detailně prozkoumán a následně formálně popsán.

Vedoucím výzkumného týmu byl paleontolog Hans-Ulrich Pfretzschner z Oddělení geologických věd Univerzity v Tübingenu. Profesor Pfretzschner se svými kolegy objevil stopy po drobných zoubcích na krčním žebru velkého sauropoda a identifikoval je jako zuby malého savce, morfologicky byly podobné zoubkům dnešních rejsků.

Rekonstruovaná kostra sauropodního dinosaura druhu Klamelisaurus gobiensis,...

Rekonstruovaná kostra sauropodního dinosaura druhu Klamelisaurus gobiensis, žijícího v době před 162 miliony let na území dnešní Ujgurské autonomní provincie Sin-ťiang na severozápadě Číny. Tento druh se pravděpodobně vyskytoval i v ekosystémech reprezentovaných geologickým souvrstvím Čchi-ku a je tak jedním z pravděpodobných kandidátů na původce krčního žebra, ohlodaného pravěkými savci. Při odhadované délce 13 až 17 metrů vážil tento menší až středně velký sauropod zhruba 10 tun.

Nález ukazuje, že i když byli savci v době před 160 miliony let ještě relativně málo významní a vážili v průměru jen asi 100 gramů, byli poměrně rozmanití. Ekologicky hráli možná významnější roli, než jim věda zatím přisuzovala. Už v této době vytvořili rozmanitě adaptované formy, specializované například na klouzavý let, potápění, hrabání nor, život v korunách stromů a mnohé další.

I když šlo většinou o formy přizpůsobené primárně lovu hmyzu, jak nasvědčuje i tvar rýh po zubech na dinosauřích kostech, i tak byli teplokrevní chlupatí tvorečkové poměrně významnou součástí svých ekosystémů.

Podobně jako například mnozí dnešní hlodavci i tehdejší zástupci naší vývojové skupiny obratlovců neváhali využít jako zdroj potravy zdechliny mnohem větších dinosaurů. Mohli tak vlastně fungovat i jako jakási pozdně jurská zdravotní policie, pomáhající odklízet rozkládající se těla obřích vládců pevnin, která by se jinak mohla stát rezervoárem různých nemocí a jejich přenašečů.

Zatím nevíme, kdy se savci do pojídání dinosauřích zdechlin pustili poprvé. Je ale dosti pravděpodobné, že se tomu tak mohlo stát již v samotných počátcích jejich existence. Zhruba tedy někdy na počátku jury, v době asi před 200 miliony let.

Text byl převzat z Dinosaurusblogu Vladimíra Sochy. Před vydáním byl redakčně upraven, originál naleznete zde

Autor:
  • Nejčtenější

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

Je to taghle zprávňe? Skotská wikipedie má neuvěřitelný problém

Poněkud přeexponovaný vtípek nešťastně snaživého grafomana, nebo rafinovaná ukázka kulturního vandalismu? Případ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize leteckého průmyslu. Letadla končí ve šrotu, levné letenky zdraží

Letecký průmysl má za sebou mnoho těžkých období, vždycky z nich však nakonec vyšel efektivnější a silnější. Současná...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Po odkladech vynesla raketa s českým „držákem“ družic 53 satelitů

Dva měsíce od posledního pokusu musel na svou premiéru čekat dispenser z Česka. Toto zařízení má za úkol během letu...

Legenda špionážních družic. Konstruktér Plummer nastartoval projekt Corona

Premium Vývoj první špionážní družice začínal v USA v podstatě od nuly a ve velkém utajení. Jeho hlavní protagonista se kvůli...

Když savci jedli dinosaury. Zajímavý detail starý 160 milionů let

Paleontologům se podařilo objevit poměrně jasný doklad toho, že již jedni z nejstarších známých savců s hmotností v...

Kolik stojí natankování a servis použité rakety? Prozradil Elon Musk

Společnost SpaceX tvrdí, že bez opakovaného využití raket se létaní do kosmu nikdy nezlevní. Ale jak zatím vychází...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...