Ilustrace startu rakety z plovoucího kosmodromu.

Ilustrace startu rakety z plovoucího kosmodromu. | foto: offshore-spaceport.de

Německo si chce postavit vlastní kosmodrom. Za dva roky z něj poletí rakety

  • 137
Po celém světě je kolem dvaceti vesmírných přístavů. Evropská vesmírná agentura přitom musí využívat buď kazašský Bajkonur, nebo kosmodrom Kourou ve francouzské Guyaně. To je sice francouzské území, ale leží v Jižní Americe. Německo nyní plánuje postavit kosmodrom prakticky na území Evropy.

Už v roce 2023 by měla odstartovat první raketa s nákladem družic do vesmíru z nového kosmodromu, jehož výstavba by mohla začít v dohledné době. Pokud se vám zdají tyto termíny poněkud napjaté, měli byste patrně pravdu, pokud by se stavěl klasický pozemní vesmírný přístav se všemi podpůrnými systémy, jak je známe třeba z Kennedyho vesmírného střediska nebo Bajkonuru.

V tomto případě nemá Německo, respektive sdružení German Offshore Spaceport Alliance, tak velké ambice. Jeho cílem je totiž postavit postavit startovací plošinu umístěnou na lodi v Severním moři, odkud by mohly létat méně výkonné rakety s malými satelity. 

„Miniaturizace a industrializace umožňují levnější a atraktivnější přístup k vesmírným řešením nejen pro komerční uživatele, ale i pro univerzity a výzkumné ústavy, pro které jsou malé satelity preferovanou platformou,“ píše organizace na svých stránkách.

Nápad je blíže realizace po pondělním podpisu dohody čtyř evropských výrobců raket, kteří v Berlíně vyjádřili záměr spolupracovat s Německou aliancí pro pobřežní kosmodromy (GOSA).

Schéma dopravy startu rakety z plovoucího kosmodromu.

„Chceme, aby se nápad na kosmický přístav v Severním moři uskutečnil,“ řekl na konferenci německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier. „Vesmír je dynamicky se rozvíjející trh s mnoha příležitostmi, zejména pro malé a střední podniky a začínající firmy,“ dodal.

Před zahájením stavby bude třeba vytvořit studii proveditelnosti, kterou by podle portálu N-TV měla z poloviny financovat německá vláda. Bude také třeba vyjasnit právní a regulační otázky týkající se startovací platformy.

Výhodou takového kosmodromu je, že neruší při startech obyvatele v blízkém okolí, je pohyblivý, takže jej lze umístit do výhodné pozice pro start pro různé oběžné dráhy. Podle Siegfrieda Russwurma, který šéfuje  německému průmyslovému sdružení BDI, uvedl, že kosmodrom v Severním moři by usnadnil vypouštění satelitů na polární a heliosynchronní dráhy.

Podle GOSA má být domovským přístavem lodě s plošinou německé město Bremerhaven. 

Start z moře už tu byl

Nápad na start z nějaké mořské platformy není nový. Jeho asi nejznámější realizace je v podobě platformy Sea Launch v Tichém oceánu, která měla historii sahající až do minulého století a vznikla na základě spolupráce ruských, norských, ukrajinských a amerických firem pod vedením Boeingu. . 

Také průkopník soukromých kosmických letů společnost SpaceX plánuje starty z moře, zakoupila kvůli tomu dvě mořské plošiny, které za tímto účelem upraví. Podle Elona Muska, který SpaceX založil, je již oceánský kosmodrom Deimos ve výstavbě a má být zprovozněn již příští rok.

Oprava: V čánku jsme opravili informaci o drahách, na které by mohly být rakety vypouštěny a o umístění kosmodromu na území Evropy.