Konstantin Batygin a Mike Brown z Kalifornského technologického institutu, kteří objev ve středu oznámili, uvádí, že vesmírné těleso má zhruba desetinásobek hmotnosti naší Země a je pětsetkrát těžší než Pluto. Své poznatky zveřejnili v odborném časopise The Astronomical Journal (PDF).
Těleso je prý od Slunce dvacetkrát dále než Neptun, dosavadní oficiálně nejvzdálenější planeta naší soustavy. Důvod, proč planetu zatím nikdo nemohl zaznamenat, spočívá právě mimo jiné v tom, že kvůli obrovské vzdálenosti od Slunce jej oběhne jednou za deset až dvacet tisíc let.První náznaky, že ve sluneční soustavě se pohybuje ještě jedna planeta, zaznamenali astronomové už v roce 2014. Tehdy totiž odhalili zvláštnosti v oběžných drahách malých ledových těles za Neptunem. Ve zprávě uvádějí, že by mohly být způsobeny přítomností zatím neobjeveného obřího tělesa, respektive jeho gravitací.
Nejplanetovatější ze všech planet
„Poprvé za více než 150 let máme nevyvratitelné důkazy, že dosavadní poznání naší sluneční soustavy je neúplné,“ řekl Batygin.
„Od starověku jsme objevili jen dvě skutečné planety a toto by byla třetí. Je to dost podstatný kus naší sluneční soustavy, který ještě musíme nalézt,“ připomíná Brown.
Nová planeta by mohla v pozici deváté planety sluneční soustavy nahradit Pluto, které bylo vyřazeno z kategorie planet v roce 2006 na astronomickém kongresu v Praze. Nyní je řazeno mezi trpasličí planety, které obíhají Slunce za dráhou Neptuna.
Oba vědci „svou“ planetu pochopitelně ještě neviděli. Své poznatky dosud opírají výlučně o matematické modely a počítačové simulace. Podle nich ale není sporu o tom, že jde o planetu. Brown dokonce Planetu Devět označil za „nejplanetovější ze všech planet v celé sluneční soustavě“, protože má gravitační pole silnější, než ostatní planety.
Není bez zajímavosti, že právě Brown se svou prací podílel i na zbavení Pluta statusu planety. Je také objevitelem trpasličí ledové planety Eris, která je masivnější než Pluto.
Aktualizace: Doplnili jsme odkazy na originál studie.