Prosincové Geminidy focené v letech 2018 a 2021.

Prosincové Geminidy focené v letech 2018 a 2021. | foto: archiv Petra Horálka

Poslední letošní meteorický roj je tu. Geminidy jsou na létavice bohaté

  • 0
V noci ze středy na čtvrtek se mohou teple oblečení zájemci vydat na místa s minimem světelného smogu a sledovat „padající hvězdy“. Astronomové slibují až sto padesát meteorů za hodinu. Rušit může Měsíc v první čtvrti.

Na závěr roku se pravidelně vracejí Geminidy. Název meteorického roje vychází ze skutečnosti, že se zdá, že meteory vyrážejí ze souhvězdí Blíženců.

Bill Cooke z Meteoroid Environments Office v Marshall Space Flight Center v Huntsville v Alabamě však varuje, že meteory v blízkosti radiantu mají velmi krátké stopy a jsou snadno přehlédnutelné, takže pozorovatelé by se měli vyhnout pohledu přímo na toto souhvězdí. Můžete si však sledováním stopy meteoru zpět do souhvězdí Blíženců ověřit, zda jste opravdu zachytili meteor z tohoto roje – další, slabší roje se vyskytují současně.

„Meteory z Geminid tedy poznáme jednak podle toho, kam se jejich stopy sbíhají, ale také podle rychlosti – ve světě meteorických rojů patří s rychlostí 32 km/s mezi pomalejší. V maximu jich padá stabilně víc než sto za hodinu,“ popisuje vlastnosti roje Martin Gembec na serveru Astro.cz.

Meteorické částice Geminid vstupují do atmosféry rychlostí kolem 35 km/s a nejvíc září ve výšce asi čtyřicet kilometrů nad Zemí. Na rozdíl od běžnější bílé nebo žluté barvy je světelná stopa průchodu těchto částic atmosférou zelenkavá.

„Při pozorování meteorů není úplně nejdůležitější směr pohledu na oblohu. Meteory se totiž objevují po celé obloze. Při pohledu směrem k radiantu jsou krátké a pomalé. Naopak nejdelší a nejrychlejší se jeví, když se díváme devadesát stupňů od radiantu,“ doporučil již dříve Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Přesný čas, kdy nastane vrchol meteorického roje, je podle astronomů z Astronomického ústavu AV ČR stanoven na středu 14. prosince ve 14 hodin. V té době by maximální hodinová frekvence by měla dosáhnout až sto padesát meteorů za hodinu. Nám však tuto podívanou přebije denní světlo. Ani večerní a noční pozorování nebude bezproblémové, protože řadu slabších meteorů nebude vidět kvůli svitu Měsíce, který byl 8. prosince v úplňku.

Geminidy jsou zajímavé i z vědeckého hlediska. Mateřské těleso totiž není kometa, ale asteroid Phaeton, takových případů je jen málo. Původ planetky není jasný, stejně jako to, jak roj vznikl.

„Někteří vědci se domnívají, že se jedná o vyhaslou kometu a roj je ve skutečnosti, stejně jako řada dalších, kometárního původu. Proti tomu ovšem hovoří vlastnosti pozorovaných meteorů. Například data z bolidové sítě provozované Astronomickým ústavem AV ČR ukazují, že materiál meteoroidů je asteroidální,“ uzavřel Suchan.

Phaeton obíhá kolem Slunce jednou za 1,4 roku a každý rok Země prochází jeho odpadlými čáticemi a právě to je zdroj roje Geminidy.

První zprávy o Geminidech jsou z roku 1862. Mateřskou planetku však pomocí družice IRAS objevili astronomové Simon Green a John Davies až 11. října 1983.

13. prosince 2017