Firmě SpaceX vybuchl prototyp kosmické lodi pro let k Marsu

  • 188
Kosmická loď Starship společnosti SpaceX neprošla jedním z důležitých testů. Byl to sice zatím jen neúplný prototyp určený pro testování letů v atmosféře, ale i tak je to situace, která vývoj nového dopravního prostředku zpomalí.

Dramaticky proběhl středeční test modelu lodi Starship, který měl za cíl ověřit, jak zvládá vnitřní natlakování v rámci kryogenního zatěžovacího testu. V testovacím prostoru Boca Chica v jižním Texasu odletěla z poklidně stojícího tubusu lodi část vršku a vyvalilo se obrovské množství plynu, který postupně klesal k zemi.

Změna plánů

Jako každé nové zařízení i nová kosmická loď prochází obsáhlou sadou testů, které mají za cíl včas odhalit případné problémy. Jeden z těchto testů podstupovala ve středu i připravovaná loď Starship, se kterou zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk počítá pro lety třeba až k Marsu.

Tento test měl ověřit, zda zatím nedokončený model lodi zvládne natlakování systémů na maximální možnou hranici.

Záběry poškozeného trupu nedokončeného prototypu lodi Starship společnosti SpaceX po neúspěšném testu.

Loď však tento test nezvládla a výsledkem tak je poškozený trup, který už firma nebude opravovat.

„Výsledek nebyl zcela neočekávaný,“ komentovali podle serveru SpaceFlightNow událost lidé ze SpaceX. „Nedošlo k žádným zraněním a výsledek není vážnou překážkou,“ dodali.

Firma však bude muset pozměnit plány. Místo testu tohoto modelu označovaného jako Mk1, který měl být vypuštěn ve výšce 20 kilometrů nad zemí, dá nyní firma přednost testování systému Mk3, který je pokročilejší verzí stroje.

Fotogalerie

Nyní testovaný prototyp lodi zvaný Mk1 (Mark 1) má průměr 9 metrů a na výšku měří 50 metrů. Jeho hmotnost je 200 tun, avšak další exempláře budou lehčí. Čtvrtý nebo pátý kus by už měl mít jen kolem 120 tun. Později by hmotnost mohla klesnout na 110 tun či méně. Snižování hmotnosti je možné díky „exponenciálním zlepšením“ ve výrobě a konstrukci.

Raketa Super Heavy má zvládnout vynést na nízkou oběžnou dráhu až 150 tun nákladu při plné znovupoužitelnosti.

1. října 2019

Více si o projektu Starship můžete přečíst v článku „Budoucnost je v oceli. Firma SpaceX představila raketu pro lety k Marsu.“

Oprava: V textu jsme opravili zkratku BFG na správný výraz BFR.
Upravili jsme informaci o dalším postupu SpaceX.