Galileo v roce 2013. Účastní se i české firmy?

aktualizováno 
Evropský družicový navigační systém Galileo by měl být dokončen v roce 2013, jak se před časem dohodla Evropská unie. Jeho postavení i provoz zajistí Evropská kosmická agentura (ESA).

Navigační systém Galileo | foto: ESA

„Už v červenci vypíše ESA tendry na dodávky nejrůznějších zařízení a systémů pro Galilea,“ řekl v úterý 18. března Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře (ČKK).

Právě proto, aby se české továrny a laboratoře mohly na tuto možnost připravit, uspořádala ČKK v uplynulých dva a půl letech 226 vzdělávacích a osvětových akcí v rámci Akademie CITT (Centrum inovací a transferu technologií), kterých se účastnilo přes čtyři tisíce lidí. Rovněž se školili pro další velkou sféru kosmických aplikací – pro využití dat dálkového průzkumu Země, tedy monitorování zemského povrchu.

„Cílem Akademie CITT bylo, aby se stala jakýmsi prostředníkem mezi světem high technologií a malými a středními firmami v České republice,“ připomněl docent Kolář. „Tyto firmy mají velký potenciál a mohou technologie Galilea a monitoringu životního prostředí ve svém podnikání využít. Myslím, že se tento cíl podařilo naplnit.“

Tyto kurzy navštěvovali nejen zaměstnanci různých firem, ale i pracovníci státní správy, policisté a další zájemci. Financovala je Evropská unie a Ministerstvo práce a sociálních věcí, partnery byly Hospodářská komora hlavního města Prahy, ČVUT a Univerzita Karlova. Dalším cílem bylo zvýšit kvalitu spolupráce vědeckých institucí s podnikatelskou sférou.

Za pět let by tedy mělo kroužit okolo Země 26 družic Galileo řízených několika pracovišti v Evropě. Tento projekt přijde nejméně na 2,4 miliardy euro, ale u takových velkých úkolů se stává, že v průběhu realizace budou k překonání nečekaných obtíží zapotřebí další sumy peněz. Česká republika usiluje o to, aby EU umístila ředitelství tohoto projektu v Praze, o tom se bude ještě jednat.

Přibližně ve stejné době jako Galileo chtějí Američané spustit novou generaci svého projektu GPS. Číňané by rádi uspěli se svou soustavou navigačních družic Kompas a Rusové s projektem Glonas. Galileo a GPS II mají být slučitelné.

Služby družicové navigace jsou velmi perspektivní. Okolo roku 2020 bude na ně každoročně vynakládáno na celém světě 50 miliard euro. Možnosti využití této služby jsou velmi široké a nové aplikace se stále vynořují, záleží na nápaditosti provozovatelů i uživatelů. Tomáš Přibyl z ČKK uvedl nedávný příklad jedné brněnské firmy, která propůjčuje svým zaměstnancům auta – pomocí GPS nechala kontrolovat otevírání jejich benzinových nádrží, aby tím zamezila odčerpávání pohonných látek v soukromých garážích, a náklady na tuto investici se jí vrátily během jediného měsíce.

Integrace kosmické navigace se snímkováním zemského povrchu umožní v budoucnosti velmi efektivně řídit záchranné práce při všech možných přírodních a průmyslových neštěstích.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Levně a rychle. Jak se Američané chtějí vrátit na Měsíc

Ilustrace lodi Orion blížící se k měsíční vesmírné stanici Gateway.

Americká administrativa slibuje, že astronauti by se během pěti let měli vrátit na Měsíc. Jak by měl návrat probíhat, v...

U Měsíce bude obytná stanice. NASA ji tam chce postavit v roce 2024

Ilustrace lodi Orion blížící se k měsíční vesmírné stanici Gateway.

Mezinárodní vesmírná stanice bude mít možná již za pět let svého menšího sourozence. Nebude však kroužit kolem Země,...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz