Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A | foto: SpaceX

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

  • 96
Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič zdárně přistál na plovoucí plošině. Na ní se však zařízení neudrželo kvůli mohutným vlnám.

Falcon Heavy, který je nejsilnějším nosičem současnosti, minulý pátek vynesl do kosmu saúdskoarabskou telekomunikační družici ArabSat 6A. Po odpojení oba postranní pomocné stupně přistály na Mysu Canaveral a centrální část na prámu Of Course I Still Love You.

Všechna přistání proběhla úspěšně, to nejsložitější – tedy přistání prostředního stupně na moři – nakonec špatně dopadlo. Stupeň se při plavbě zpět do kosmického střediska na Mysu Canaveral kvůli velkým vlnám převrátil.

Samotné přistání prostředního stupně na plovoucí plošině:

12.dubna 2019 v 00:46, příspěvek archivován: 16.dubna 2019 v 14:40

Falcon Heavy’s center core has landed on the Of Course I Still Love You droneship! https://t.co/pNqwMWr50d

V tuto chvíli ovšem není zcela jasné, co následovalo. Z původního prohlášení se zdálo, že stupeň spadl do oceánu, ovšem šéf SpaceX Elon Musk na Twitteru prohlásil, že motory centrální části prvního stupně by mohly být ještě použitelné, pokud úspěšně projdou prověrkou.

K zajištění prvního stupně rakety Falcon 9 po přistání na prámu používá SpaceX robot jménem Octagrabber, jeho úkolem je udržet stupeň na místě. Avšak ačkoli nosič Falcon Heavy z Falconu 9 vychází, vznikl v podstatě spojením tří těchto raket a zmíněný robot v tomto případě použít nelze. Důvodem je odlišný tvar centrální části prvního stupně Falconu Heavy, která je upravena tak, aby se k ní daly připojit dvě pomocné rakety.

Na úpravě robotického zařízení však SpaceX očividně pracuje. V létě se chystá další start Falconu Heavy, při kterém chce společnost robot k zajištění centrální části prvního stupně plně využít.

Vedle pomocných vzletových stupňů zachránila společnost SpaceX také aerodynamický kryt nákladového prostoru, který podobně jako první stupně rakety použije k dalšímu startu.

,