Český stíhací pilot Aleš Svoboda se dostal do výběru Evropské kosmické agentury...

Český stíhací pilot Aleš Svoboda se dostal do výběru Evropské kosmické agentury pro tým nových astronautů. (23. listopadu 2022) | foto: Twitter.com/Armáda ČR

ESA vybrala nové astronauty, v záložním týmu je český stíhací pilot Svoboda

  • 29
Evropská kosmická agentura (ESA) představila nové kandidáty na astronauty. Do užšího výběru se dostal i stíhací pilot Aleš Svoboda, který se po více než 40 letech tak může stát dalším Čechem ve vesmíru. O místo v novém týmu ESA mělo zájem přes 22 tisíc lidí, hlásit se mohli i postižení.

Aleš Svoboda uspěl jako jediný z dvou stovek Čechů, kteří se do projektu přihlásili.

„Pro mne to byl vždycky takový dětský sen. Už jako dítě jsem chodil v Brně do planetária, vždycky jsem se zajímal o vesmír, o letectví a kosmonautiku. A beru to jako takové logické pokračování toho, co dělám teď,“ řekl pilot ve vysílání České televize.

Svoboda vystudoval univerzitu obrany v Brně, do české armády vstoupil v roce 2005, o tři roky později se stal pilotem. Působí na základně v Čáslavi. ESA v jeho profilu uvádí, že hraje lední hokej a badminton.

„Velký úspěch českých vesmírných aktivit,“ napsal na Twitteru český ministr dopravy Martin Kupka, do jehož resortu vesmírné aktivity spadají. „Dnešní rozhodnutí ESA představuje významný posun na poli kosmických aktivit pro Českou republiku a znovu dokazuje, jak důležitá je naše aktivní role v ESA i dalších mezinárodních vědeckých organizacích,“ dodal ministr.

Svobodův úspěch ocenila na Twitteru i česká armáda. „Z gripenu až do raketoplánu. Náš stíhač Aleš Svoboda se dnes stal rezervním astronautem. Je mezi TOP 17 lidmi, kteří se jednou dost možná podívají do vesmíru,“ napsala armáda.

Do vesmíru má létat více žen, přeje si ESA a po letech chystá nábor

Na pozici astronautů ESA se zájemci hlásili od března do června loňského roku. Přihlásilo se 22 589 lidí, z toho 24 procent žen. Z Česka se o práci ucházelo 165 mužů a 37 žen. O místo usilovalo také 257 hendikepovaných. Podle ESA totiž dosud žádná velká západní kosmická agentura nikdy neposlala do vesmíru „para-astronauta“.

Vybraní uchazeči:

JménoČlenský státPozice
Sophie AdenotFrancieAstronaut
Pablo Álvarez FernándezŠpanělskoAstronaut
Meganne ChristianVelká BritánieRezervní astronaut
Anthea ComelliniItálieRezervní astronaut
Rosemary CooganVelká BritánieAstronaut
Sara García AlonsoŠpanělskoRezervní astronaut
Raphaël LiégeoisBelgieAstronaut
John McFallVelká Británie„Parastronaut“
Andrea PatassaItálieRezervní astronaut
Carmen PossnigRakouskoRezervní astronaut
Arnaud ProstFrancieRezervní astronaut
Amelie SchoenenwaldNěmeckoRezervní astronaut
Marco SieberŠvýcarskoAstronaut
Aleš SvobodaČeskoRezervní astronaut
Sławosz UznańskiPolskoRezervní astronaut
Marcus WandtŠvédskoRezervní astronaut
Nicola WinterNěmeckoRezervní astronaut

Nový tým astronautů

Cílem ESA bylo získat čtyři až šest nových astronautů a také zhruba dvacetičlenný záložní tým. Kandidáti na finalisty prošli v uplynulém roce intenzivním prověřováním a testy.

Výběrové řízení mělo několik fází. Druhá fáze výběrového procesu s oslovenými 1 361 uchazeči přitom skončila letos v březnu a třetí fáze v červnu.

Během třetí fáze navštívilo Evropské středisko kosmonautů ESA v německém Kolíně nad Rýnem více než 400 uchazečů, kteří absolvovali důkladné psychologické posouzení mezinárodním týmem odborníků.

Během čtvrtého výběrového kola prošli uchazeči lékařskými testy, které hodnotí jejich zdravotní a fyzické schopnosti. „Práce kosmonauta je fyzicky náročná, vyžaduje výdrž, obratnost a další vlastnosti. Toto hodnocení zajišťuje, že vybraní kandidáti jsou schopni držet krok s fyzickým úsilím požadovaným touto pozicí, a to jak na Zemi, tak ve vesmíru,“ vysvětlují odborníci z ESA.

V následujících fázích na uchazeče čekalo i několik pohovorů.

V hlavním týmu astronautů, který ESA představila, jsou dvě ženy a tři muži.

Noví astronauti ESA nastoupí do služby v Evropském středisku astronautů v německém Kolíně nad Rýnem. Zde budou od jara 2023 trénováni podle pravidel, které přijaly státy spolupracující na Mezinárodní vesmírné stanici. Jednou ročně zde projdou výcvikem i rezervní astronauti.

V čem se liší ruská a americká část ISS? Nahlédněte do kolébky astronautů

Záložní astronauti zůstávají u svých současných zaměstnavatelů, ale budou mít základní podporu a také s nimi bude uzavřena smlouva o spolupráci. Základní výcvik zahájí v případě, že pro ně bude příležitost k letu.

Po dokončení dvanáctiměsíčního základního výcviku budou noví astronauti připraveni vstoupit do další fáze výcviku pro let a pobyt na vesmírné stanici. Až jim bude přidělena mise, bude jejich výcvik přizpůsoben konkrétním úkolům.

Vedení agentury na téže tiskové konferenci oznámilo, že rozpočet na příští tři roky bude téměř 17 miliard eur (414 miliard korun), což je výrazné navýšení, ale méně než 18,5 miliardy eur (451 miliard korun), které požadoval její generální ředitel.

Předchozí výběrové řízení se konalo v roce 2008, tým byl jmenován v roce 2009. Evropská kosmická agentura má v současnosti 22 členských států včetně České republiky, která doposud neměla svého zástupce.

Někdejší Československo se koncem 70. let stalo po Sovětském svazu a Spojených státech teprve třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do vesmíru. Vojenský pilot Vladimír Remek vytvořil v březnu 1978 spolu se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarovem posádku kosmické lodi Sojuz 28. Remek byl dosud prvním a jediným československým kosmonautem.

Aktualizace: Doplnili jsme informace o výběrovém řízení i seznam vybraných uchazečů.

,