Devadesátiletý kapitán Kirk letěl do opravdového vesmíru, ale jen na skok

  • 72
Herec William Shatner, který v seriálu Star Trek ztvárnil postavu kapitána Kirka, se ve středu podíval do vesmíru. Cesta strojem společnosti Blue Origin Jeffa Bezose trvala jen asi deset minut a posádka se při ní dostala do výšky necelých 110 kilometrů.

Necelé tři měsíce po vůbec prvním letu vesmírné kapsle společnosti Blue Origin s civilní posádkou do kosmu je tu druhý start označovaný jako mise NS-18. Ve středu 13. října těsně před 16:50 se z kosmodromu One v západním Texasu vznesla raketa New Shepard 2.0, aby dopravila do výšky 107 kilometrů nejstaršího člověka, který se doposud podíval do vesmíru. 

Spolu s ním byla na palubě modulu Crew Capsule ještě trojice dalších cestovatelů. Dva z nich byli platící zákazníci. Posledním z cestujících je viceprezidentka společnosti Blue Origin Audrey Powersová.

Tím nejstarším člověkem není nikdo jiný než William Shatner, který je s vesmírem spojen již několik desetiletí, avšak jen prostřednictvím filmového studia. Tento představitel kapitána lodi Enterprise z vesmírné ságy Star Trek se tak vůbec poprvé podíval do reálného vesmíru.

William Shatner vystupuje z kapsle Crew Capsule po svém prvním opravdovém letu do vesmíru v rámci  mise NS-18.

Start se několikrát posouval, nejdříve o den, pak o půl hodiny a naposledy 15 minut před startem.

„O vesmíru už jsem se něco naposlouchal. Využívám příležitosti, abych se přesvědčil na vlastní oči. Je to zázrak,“ uvedl Shatner již dříve v prohlášení.

Nebylo to sice na dlouho, ale i tak se stal jedním z mála lidí, který se podíval nad oficiální hranici vesmíru. Předchozí let, kterého se účastnil i majitel firmy, miliardář Jeff Bezos, trval zhruba čtvrt hodiny a podobný  čas byl dodržen i nyní. Kapsle s posádkou dosedla na zem po zhruba deseti minutách letu. Vstup pak otevřel sám Bezos asi v 17:09 našeho času.

20. července 2021

Stejně jako u předchozího letu byla i nyní překročena tzv. Kármánova hranice ve výšce 100 kilometrů, která je obecně uznávanou hranicí mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem. Stalo se to zhruba čtyři minuty po startu.

20. července 2021

Posádka si následně užila ve vesmíru pár minut stavu beztíže a pak, za několik dalších minut, dosedla kapsle zpátky na Zemi. Mezitím, sedm minut a dvacet dvě sekundy po startu, přistála i raketa New Shepard.

Aktualizováno: Postupně jsme doplnili informace o pozastaveném odpočítávání, startu a letu rakety.