Jak jsou změny v teplotě, v množství srážek nebo síle větru na jednom místě na Zemi svázané s obdobnými změnami na jiném, vzdáleném místě, je klíčová znalost, potřebná k posouzení rizik spojených se změnami klimatu. Na posouzení vazeb v klimatickém systému využíváme koncept kauzality.
Kauzalita jako vztah mezi příčinou a následkem je studována v mnoha různých vědeckých disciplínách, my si v přednášce ukážeme, jak umíme kauzalitu definovat, odhadnout a jaké výsledky umíme dostat pomocí matematiky z klimatických dat.
Mgr. Nikola Jajcay Je doktorandem Oddělení nelineární dynamiky a složitých systémů Ústavu Informatiky AVČR. Zabývá se zejména klimatickými modely. |
Na příkladu, který se stal symbolem příčinné souvislosti - „Co bylo první, slepice nebo vejce?“ - si zavedeme koncept predikční kauzality v časových řadách a zavedeme si pojmy jako lineární regrese, nulová a alternativní hypotéza a statistické testování. Následně tento koncept využijeme v sestrojení a hledání kauzálních vztahů v klimatickém systému, konkrétně v tlaku vzduchu.
Ukážeme si například, jak jsou kauzálně propojeny různé části rovníkové oblasti, konkrétně Tichý a Indický oceán, a jak se malá perturbace (rušení - pozn. redakce), která se dostane do systému v jedné části, distribuuje do ostatních částí.
Ke konci přednášky se vrátíme zpět do Evropy a ukážeme si, jak dlouhodobější oscilace v teplotách ovlivňují krátkodobou variabilitu teplot a v jakých cyklech se střídají teplé a studené zimy.
Záznamy přednášek předchozích ročníkůPřímé přenosy popularizačních přednášek z Ústavu Informatiky AVČR přenášíme na Technet.cz pravidelně již několik let. Na záznamy přednášek z předchozích ročníků se můžete podívat - kliknutím na odkaz se dostanete na rozcestník. |