Diskuze

Jako atomovka, ale bez radiace. Českému vědci nedá spát záhadný výbuch

Geofyzik Günter Kletetschka je v tuzemském prostředí fenomén. Svérázný vědec třináct let působil v NASA a také nyní se podílí na velmi neobvyklých projektech: výtahu do vesmíru či radarem nezjistitelném nátěru. V létě na Sibiři pro změnu měřil magnetické anomálie v místě tzv. tunguského výbuchu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

J98a21n 63K75u81č82e76r24a

20. 1. 2020 22:39

Super článek. Jsem rád, že alespoň Technet drží kvalitu.V

3 0
možnosti
OS

Ten kosmický výtah - jako kluk jsem četl nějakou sci-fi povídku, kde tuhle věcičku stavěli a bylo s tím spojeno nějaké dějové drama, tuším, že kapsle nedojela úplně tam, kam měla a hrdina nějak vykoumal, že nakonec lidičky z té kapsle zachránil. Ale princip byl stejný a zřejmě známý už tehdy. Začali stavět ve výšce stacionárních družic oběma směry od země a k zemi, aby to bylo vyvážené vzhledem k přitažlivosti zemské a odstředivé síle dané hmotou toho výtahu, což mi znělo jako školákovi velmi logicky, no a postupně se blížili k zemi a na druhé straně někam do prostoru. Účel byl jasný - úspora nákladů na vynesení hmoty do vesmíru. Výtahem to je násobně levnější než raketou, taky ekologičtější - bez spalin a rachotu a zároveň nahoře vzhledem k rychlosti rotace země máte k dispozici jistou rychlost danou rychlostí otáčení zeměkoule a poloměrem - vzdáleností od středu zeměkoule, úhlovou rychlost. Tenkrát jsem byl nadšený a přemýšlel jsem, proč se to ještě nestaví ve skutečnosti. Pak jsem dospěl k názoru, že ocel na to asi není nejvhodnější materiál. Ale tyhle grafeny a podobné novoty, to je asi jinačí kafe.:-)

0 0
možnosti
VT

Mě se nejvíc líbila hypotéza Stanislava Lema v knize Astronauti (jedna z nejlepších sci-fi, co jsem kdy četl). A sice, že to byl pád rakety, vyslané k nám z Venuše.

0 0
možnosti
Foto

Podle tohoto vědce maji obyvatelé Tunguzky podobné zvyky, jako Indiáni, ale narozdíl od Indiánů jsou prý šikmocí. Zdá se, že tento vědec viděl Indiány jen ve filmech o Vinetouovi. ;-D

Každý, kdo má alespoň školní znalosti o lidských rasách, ví, že Indiáni jsou šikmoocí.

0 1
možnosti
SP

Nejzajímavější je pro mě zmínka o úniku plynu.

0 0
možnosti
HK

Presne. Hrozne jsem se zasmala. Nikdo nevi o co jde nikdo nemuze nic dokázat ale granty jedooou.

0 10
možnosti
JB

Bod jedna je rozhodně špatně, o té události toho víme dost a bod dvě je taky špatně, dokázat nebo naopak vyvrátit se tam toho dá dost.

A že by z toho někdo měl takové peníze, že by se kvůli tomu hnal doprostřed tajgy, tak to dost pochybuju. Pokud jde vědci primárně o peníze, tak je spousta pohodlnějších způsobů, jak si je vydělat.

9 0
možnosti
MC

To, že jsou některé projevy podobné jako u atomové bomby nemusí nutně znamenat, že to byla štěpná reakce. Třeba se projevují jenom u dostatečně silné exploze, kterou konvenčními výbušninami neuděláme. V případě bolidů se té energie uvolní klidně i víc, než u těch bomb.

2 0
možnosti

M66a40r14e20k 40Š33i18m33o74n

14. 1. 2020 23:39

Však on taky netvrdí, že je to štěpná reakce....

2 0
možnosti

M19a22r81e92k 90Š40i73m63o63n

14. 1. 2020 22:50

Grafenové trubičky dělají i v Ústavu fyzikální chemie AV ČR, netřeba pro ně do Japonska.

0 0
možnosti
JF

Ten výtah vymyslel A.C.Clarke. Píše o něm ve sci-fi "Rajské fontány"

2 2
možnosti

To ovšem bylo více než 80 let poté, kdy o něm psal Ciolkovskij.

2 0
možnosti
Foto

První, dost věděcký "záhadolog".

1 1
možnosti