Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

STO OBJEVŮ: Tajemství Pacifiku objevila mořeplavecká legenda. James Cook

Seriál
Jako první Evropané k Tichému oceánu dorazili v 16. století Španělé. Ale muž, který je nejvíce spojen s Tichomořím, se jmenoval James Cook. Mořeplavecká legenda. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
James Cook na dobové rytině Williama Hodgese

James Cook na dobové rytině Williama Hodgese | foto: Profimedia.cz

Nejprve stručný výpis ze školního dějepisu: Ameriku objevil pro naši civilizaci Kryštof Kolumbus v říjnu 1492. Vasco Núnez de Balboa 21 let nato překročil Panamskou šíji, aby našel „nové“ moře, o němž se dozvěděl od indiánů.

V září 1513 u něj stál. V plné zbroji tehdy vkročil do vody a moře (nazval ho Jižním) i přilehlou pevninu prohlásil majetkem Španělského království.

Prvním Evropanem, který Tichý oceán překřížil, byl Fernao de Magalhaes. I když u několika ostrovů zakotvil (a na jednom přišel o život), jeho cílem nebylo objevovat ostrovy, ale dokázat, že se kulatá Země dá obeplout.

O mapování Tichomoří se postarali spíš další odvážlivci. Do centra jejich zájmu se záhy dostala snaha objevit zemi Terra Australis Incognita, o níž se od antiky spekulovalo, že na jižním konci Země vyvažuje severské pevniny. Také Jamese Cooka britská vláda pověřila, aby ji našel.

Nevěřím, že existuje

Synek z rodiny farmářského dělníka z anglického Yorkshiru si k moři přivoněl záhy a na první tichomořskou cestu v roce 1768 vyrazil už jako zkušený námořník a geodet.

Oficiálně měla početná výprava pozorovat z Tahiti průchod Venuše před Sluncem a přispět tak ke znalostem o sluneční soustavě. Neoficiálně či spíš tajně Cook dostal za úkol hledat Terru Australis Incognita.

Na Tahiti zakotvil s lodí Endeavour v dubnu 1769 a strávil tu tři měsíce. Pozorování Venuše příliš nevyšlo, ale s domorodci navázal dobré vztahy, ačkoli jejich erotická uvolněnost ho pobouřila.

Tři otazníky

  • PROČ PACIFIK? Když Magalhaes v roce 1520 proplul zběsilými vodami mezi dnešním Chile a Ohňovou zemí, narazil na překvapivě klidný oceán. Nazval ho el Mar Pacifico čili Tiché moře.
  • BYL COOK PRVNÍ? James Cook jako první probádal severovýchodní pobřeží Austrálie, ale ze západu se jí ještě dříve, v 17. století, dotkli Holanďané a možná už v 16. století Portugalci.
  • COOKOVY STOPY? Existují nejen na Zemi (ostrovy, hory, zálivy, řeky, ledovce…), ale i mimo ni, jeho jméno nese asteroid číslo 3061 či kráter na Měsíci.

V listopadu téhož roku se s Endeavourem pohyboval v okolí Nového Zélandu, který obeplul, objevil průliv mezi Jižním a Severním ostrovem a hlavně prokázal, že nejsou součástí předpokládané Jižní pevniny.

Na východní pobřeží Austrálie narazil jako první Evropan počátkem následujícího roku a zakotvil v Botany Bay, kde dnes leží Sydney. Podle tvaru pobřeží, které se na jihu stáčelo k západu, usoudil, že ani tato země není hledanou Jižní pevninou, a vydal se k severu.

Prozkoumával ostrovy a ostrůvky Velkého bariérového útesu, málem ztroskotal, nakonec se od Austrálie odpoutal, zamířil západně k Africe a kolem ní se vrátil do Anglie.

V roce 1772 vyplul hledat Jižní pevninu znovu, tentokrát se dvěma loděmi, Resolution a Adventure. Znovu navštívil Nový Zéland, odkud mířil dál na jih, dokonce jako první známý Evropan překročil jižní polární kruh, ale ledové bariéry ho k úlevě posádky donutily obrátit k severu.

Zmapoval řadu tichomořských ostrovů včetně Velikonočního ostrova, Markéz, Nové Kaledonie, Nových Hebrid a také shluku ostrovů dnes známých jako Cookovy. Do Anglie se opět vrátil plavbou na západ kolem Afriky, přesvědčený, že: „Co se týče jižního světadílu, nevěřím, že takový existuje…“ Austrálii nepočítal.

Smrt na Havaji. James Cook zemřel 14. února 1779 v zátoce Kealakekua.

Třetí plavba: smrti vstříc

Na třetí plavbu do Tichomoří – opět s lodí Resolution – startoval Cook v roce 1776. Za úkol dostal najít Severozápadní cestu mezi Tichým a Atlantickým oceánem. Jiným slovy obeplout shora Severní Ameriku. Na sever to vzal přes Nový Zéland a Tahiti, cestou objevil Havajské ostrovy, ale nahoře v Beringově průlivu ho zastavily ledovce. Severozápadní cestu musel vzdát.

Vrátil se na Havaj. Pro smrt. Jeho konec byl vlastně paradoxní. Na rozdíl od mnoha mořeplavců vždycky s obyvateli navštívených ostrovů vycházel pokud možno vstřícně.

Ostatně už při první návštěvě Tahiti nabádal posádku, aby se snažila „všemi spravedlivými prostředky kultivovat přátelství s domorodci a zacházet s nimi se vším představitelným lidstvím“. Jenže na Havaji narazil. Místní ho zabili. Snažil se získat zpátky člun, který mu ukradli. 

100 divů světa
  • Nejčtenější

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Čím naše armáda disponovala v roce 1938

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani výbuch všech „atomovek“ se nevyrovná síle dopadu druhohorní planetky

Před 66 miliony let, na konci křídy, skončila jedna geologická éra a také jedna skupina obratlovců. Dinosauři, až na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Vědci se blíží objevu páté základní interakce. Přibývá důkazů, že to není chyba

Další krok na cestě k potvrzení existence páté základní síly hlásí američtí experimentální fyzici. Od roku 2021, kdy...

Evropa v AI klopýtá za Čínou a USA. Ztrácí soběstačnost, říká vědec Mikolov

Premium Patří mezi nejuznávanější vědce v oboru umělé inteligence. Tomáš Mikolov pracoval pro řadu velkých hráčů typu Google,...

Nobelovu cenu za fyziku získala možnost sledovat attosekundové procesy

Úterní program vyhlašování Nobelových cen se tradičně věnuje fyzice. Loni se laureáty stali tři vědci za popis kvantové...

Zastřešit Alpy, opice do práce místo lidí. Fantasmagorie plodil Východ i Západ

Premium Ti starší možná četli dětské sci-fi o Neználkovi ve Slunečním městě. O návštěvě maličkého mužíčka ve městě, kde je vše...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...