Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

STO OBJEVŮ: Tajemství Pacifiku objevila mořeplavecká legenda. James Cook

Seriál
Jako první Evropané k Tichému oceánu dorazili v 16. století Španělé. Ale muž, který je nejvíce spojen s Tichomořím, se jmenoval James Cook. Mořeplavecká legenda. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

James Cook na dobové rytině Williama Hodgese | foto: Profimedia.cz

Nejprve stručný výpis ze školního dějepisu: Ameriku objevil pro naši civilizaci Kryštof Kolumbus v říjnu 1492. Vasco Núnez de Balboa 21 let nato překročil Panamskou šíji, aby našel „nové“ moře, o němž se dozvěděl od indiánů.

V září 1513 u něj stál. V plné zbroji tehdy vkročil do vody a moře (nazval ho Jižním) i přilehlou pevninu prohlásil majetkem Španělského království.

Prvním Evropanem, který Tichý oceán překřížil, byl Fernao de Magalhaes. I když u několika ostrovů zakotvil (a na jednom přišel o život), jeho cílem nebylo objevovat ostrovy, ale dokázat, že se kulatá Země dá obeplout.

O mapování Tichomoří se postarali spíš další odvážlivci. Do centra jejich zájmu se záhy dostala snaha objevit zemi Terra Australis Incognita, o níž se od antiky spekulovalo, že na jižním konci Země vyvažuje severské pevniny. Také Jamese Cooka britská vláda pověřila, aby ji našel.

Nevěřím, že existuje

Synek z rodiny farmářského dělníka z anglického Yorkshiru si k moři přivoněl záhy a na první tichomořskou cestu v roce 1768 vyrazil už jako zkušený námořník a geodet.

Oficiálně měla početná výprava pozorovat z Tahiti průchod Venuše před Sluncem a přispět tak ke znalostem o sluneční soustavě. Neoficiálně či spíš tajně Cook dostal za úkol hledat Terru Australis Incognita.

Na Tahiti zakotvil s lodí Endeavour v dubnu 1769 a strávil tu tři měsíce. Pozorování Venuše příliš nevyšlo, ale s domorodci navázal dobré vztahy, ačkoli jejich erotická uvolněnost ho pobouřila.

Tři otazníky

  • PROČ PACIFIK? Když Magalhaes v roce 1520 proplul zběsilými vodami mezi dnešním Chile a Ohňovou zemí, narazil na překvapivě klidný oceán. Nazval ho el Mar Pacifico čili Tiché moře.
  • BYL COOK PRVNÍ? James Cook jako první probádal severovýchodní pobřeží Austrálie, ale ze západu se jí ještě dříve, v 17. století, dotkli Holanďané a možná už v 16. století Portugalci.
  • COOKOVY STOPY? Existují nejen na Zemi (ostrovy, hory, zálivy, řeky, ledovce…), ale i mimo ni, jeho jméno nese asteroid číslo 3061 či kráter na Měsíci.

V listopadu téhož roku se s Endeavourem pohyboval v okolí Nového Zélandu, který obeplul, objevil průliv mezi Jižním a Severním ostrovem a hlavně prokázal, že nejsou součástí předpokládané Jižní pevniny.

Na východní pobřeží Austrálie narazil jako první Evropan počátkem následujícího roku a zakotvil v Botany Bay, kde dnes leží Sydney. Podle tvaru pobřeží, které se na jihu stáčelo k západu, usoudil, že ani tato země není hledanou Jižní pevninou, a vydal se k severu.

Prozkoumával ostrovy a ostrůvky Velkého bariérového útesu, málem ztroskotal, nakonec se od Austrálie odpoutal, zamířil západně k Africe a kolem ní se vrátil do Anglie.

V roce 1772 vyplul hledat Jižní pevninu znovu, tentokrát se dvěma loděmi, Resolution a Adventure. Znovu navštívil Nový Zéland, odkud mířil dál na jih, dokonce jako první známý Evropan překročil jižní polární kruh, ale ledové bariéry ho k úlevě posádky donutily obrátit k severu.

Zmapoval řadu tichomořských ostrovů včetně Velikonočního ostrova, Markéz, Nové Kaledonie, Nových Hebrid a také shluku ostrovů dnes známých jako Cookovy. Do Anglie se opět vrátil plavbou na západ kolem Afriky, přesvědčený, že: „Co se týče jižního světadílu, nevěřím, že takový existuje…“ Austrálii nepočítal.

Smrt na Havaji. James Cook zemřel 14. února 1779 v zátoce Kealakekua.

Smrt na Havaji. James Cook zemřel 14. února 1779 v zátoce Kealakekua.

Třetí plavba: smrti vstříc

Na třetí plavbu do Tichomoří – opět s lodí Resolution – startoval Cook v roce 1776. Za úkol dostal najít Severozápadní cestu mezi Tichým a Atlantickým oceánem. Jiným slovy obeplout shora Severní Ameriku. Na sever to vzal přes Nový Zéland a Tahiti, cestou objevil Havajské ostrovy, ale nahoře v Beringově průlivu ho zastavily ledovce. Severozápadní cestu musel vzdát.

Vrátil se na Havaj. Pro smrt. Jeho konec byl vlastně paradoxní. Na rozdíl od mnoha mořeplavců vždycky s obyvateli navštívených ostrovů vycházel pokud možno vstřícně.

Ostatně už při první návštěvě Tahiti nabádal posádku, aby se snažila „všemi spravedlivými prostředky kultivovat přátelství s domorodci a zacházet s nimi se vším představitelným lidstvím“. Jenže na Havaji narazil. Místní ho zabili. Snažil se získat zpátky člun, který mu ukradli. 

100 divů světa
  • Nejčtenější

Kariéru letce si nevolíte, když nevíte, co se životem, říká pilotka

Premium Na pilotní výcvik dopravního letadla si deset let vydělávala jako letuška. Když konečně začala létat, přišla pandemie....

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Co se stalo během jedné z nejvýznamnějších událostí ve vývoji života

Vznik a pozdější razantní nástup dinosaurů k suchozemské dominanci je jednou z evolučních hádanek, kterými se...

STO OBJEVŮ: Už žádné destičky. Na nápad čínského eunucha píšeme dodnes

Seriál Papír používáme díky starověkému čínskému ministrovi, kterého přestalo bavit nekonečné namáhavé přehrabování v těžkých...

STO OBJEVŮ: O dobytí mety severního pólu se přeli Peary s Cookem

Seriál Kdo byl první na jižní točně, víme. Severní pól v tom ovšem jasno nemá. Byl premiantem Robert Peary, či Frederick Cook?...

STO OBJEVŮ: Kostka pana Rubika se stala nejproslulejším hlavolamem

Seriál Hlavolam z barevných krychliček zasáhl koncem sedmdesátých let minulého století jako smršť všechny generace. Získal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...