Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sluneční kompas Vikingů mohl fungovat i pod mrakem, tvrdí vědci

  12:20
Dva maďarští vědci se domnívají, že se přiblížili tajemství klíčové technologie severských mořeplavců, tzv. "slunečních kamenů". Ty měly údajně sloužit k určení polohy Slunce za mraky nebo v mlze. Využívaly k tomu polarizovaného světla v atmosféře.

Vikingská loď | foto: Profimedia.cz

Že Vikingové dopluli do Ameriky čtyři století před Kolumbem, víme dnes již jistě. Méně jisté je, jaké pomůcky a postupy používali při svých plavbách. Nepochybně se řídili řadou ukazatelů, které již dnešní námořníci nepotřebují: například podle migrace mořských živočichů.

Do vikingského rejstříku navigátorských dovedností mohlo patřit také využívání polarizace světla. A to přesto, že o jeho fyzikální podstatě neměli obyvatelé severní Evropy ani tušení.

Hledači Slunce

Podobu vikingských lodí poměrně dobře známe, mimo jiné i z archeologických nálezů. Kolem způsobu vikingské navigace panuje větší nejistota. Skromné množství hmotných důkazů a literatura (konec konců i zdravý rozum) napovídají, že klíčem k vikingskému umění navigace bylo Slunce.

S pomocí slunečních hodin dokázali námořníci zřejmě kdykoliv během dne určit sever. Nebe nad severním Atlantikem nebývá ovšem většinu roku blankytně modré. Jak se mohli orientovat pod zamračenou oblohou?

Mezi nemnoha vědci, kteří se navigací Vikingů zabývají, se hovoří nejčastěji o dvou hypotézách, které se nemusí nutně vylučovat. Podle jedné dokázali na moři určit polohu Slunce odhadem podle rozdílů v jasnosti mraků. V mlze nebo za silné oblačnosti byli zřejmě bezradní.

S jiným nápadem přišel v 60. letech dánský archeolog Thorkild Ramskou. Podle něj se Vikingové řídili "polarizačním kompasem." Není to žádné komplikované zařízení, v podstatě ho tvoří jediný krystal nerostu s vhodnými vlastnostmi. Dánova teorie vysvětluje literární odkazy na "sluneční kameny," které se objevují v zachovaných norských epických básních.

Všechny barvy polarizace

Vikingové ovšem nemohli mít ponětí o fyzikální podstatě jevu. Zjednodušeně řečeno se při průchodu plynným prostředím část záření odrazí od molekul plynu a přitom se změní jeho vlasnosti. (Vysvětlující text i pro fyzikální začátečníky najdete zde.)

Lidské oko rozdíl nevnímá. O tom, že polarizace skutečně existuje, nás může přesvědčit ale například lom světla v některých krystalech. Jde například o krystaly dvojlomného kalcitu (tzv. islandský vápenec), turmalínu nebo cordieritu.

Poslední dva zmíněné nerosty také ve slunečním světle mění barvu, pokud s nimi začnete otáček. Podle toho, jak se mění jejich orientace vůči Slunci. Chovají se tak podobně jako polarizační filtr fotoaparátu. Ten dokáže zcela zabránit průchodu polarizovaného světla do objektivu.

Zmíněné krystaly jsou nebo byly ve Skandinávii relativně běžné. I proto mají být tajemným "slunečními kameny," tvrdil Ramskou.

Návrat ke kamenům

Ke čtyřicet let staré myšlence o vikingském "polarizačním kompasu" se nyní vrací maďarští vědci Ramón Hegedüs a Gábor Horváth. Oprášili ji v tento týden vydané práci, která kromě shrnutí již známého obsahuje i některé nové postřehy.

Maďarští vědci především ověřili, že najít Slunce na zamračené oblozem jen "od oka" není nic jednoduchého. Dobrovolníci si v téhle disciplíně prakticky pouze tipovali.

Jinak je při použití přístroje na měření polarizovaného světla. Pak lze polohu Slunce určit při nepříznivém počasí, ověřili si Horváth a Hegedüs.

Kupodivu se ovšem neodhodlali k pokusům přímo s krystaly. Prý je připravují v nejbližší době. Výsledky proto nelze považovat za přesvědčivý důkaz, varují jiní vědci.

Najděte mi vrak!

Ozvaly se i výhrady jiného rázu. Specialista na vnímání polarizace u zvířat Tom Cronin například řekl časopisu NewScientist, že polarizovaného světla nebývá vždy dost. Rozdíly ve vzhledu kamene mohou být tak malé, že si jich lidské oko téměř nevšimne. "Podle mého by to fungovalo, ale ne příliš přesně," shrnul svůj názor Cronin.

Archeologové také upozorňují, že chybí konkrétní hmotné doklady pro hypotézu. Christian Keller z univerzity v Oslu řekl časopisu Nature, že ho definitivně přesvědčí až nález příslušného krystalu ve vraku vikingského lodi.

Nápad s kompasem i pro zamračené počasí ale rovnou nepohřbil. "Člověk nemusí být zrovna technický kouzelník, aby ho něco takového napadlo. Ovšem musí si dát dohromady celou řadu empirických poznatků," odhaduje odborník na skandinávské kultury.

Zvířata to vidí jinak

Polarizované světlo nemusí sloužit jen lidem. Už od sklonku 40. let se biologové domnívají, že podle polarizovaného světla se orientují i včely. Hlavně, když je Slunce za mraky. 

Od té doby se seznamy druhů, které vnímají nějaký druh polarizovaného světla, v učenicích biologie prodlužují. U většiny z nich ovšem není jisté, k čemu svou schopnost využívají.

Někdy to je patrně k orientaci. Jindy se podle polarizovaného světla odráženého peřím či krunýřem zřejmě odlišuje příslušnost k jednomu nebo druhému pohlaví.

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 24 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 21 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Devět praktických triků pro užívání Windows. Usnadněte si práci s textem

v diskusi jsou 3 příspěvky

1. května 2024

Ať už připravujete itinerář dovolené, dokument pro šéfa či esej do školy, jistě toužíte potom, aby...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 8 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 19 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 17 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...