Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otec a matka všech květů vypadal takto. Pokud tedy statistika nelže

  8:45
Rostlinu, která měla být posledním společným předkem všech dnešních květin, jsme sice zatím neobjevili, ale vědci si i tak troufli vytvořit rekonstrukci jejího květu. Na pohled je až nečekaně komplikovaný.

Rekonstruovaná podoba posledního společného předka všech kvetoucích rostlin (uprostřed), doplněná příklady rozmanitosti jeho dnešních potomků. | foto: H. Sauquet et al.

Zatímco biologie suše říká, že květy jsou specializovaný orgán semenných rostlin sloužící k pohlavnímu rozmnožování, lidské oko si více všímá toho, jak rozmanité jsou. Jak to všechno mohlo začít? Jak vypadal květ, ze kterého se všechny vyvinuly? A byl vůbec nějaký první květ, nebo se třeba vyvíjel vícekrát paralelně?

Jádrem metody je snaha dostat se obrazně řečeno ke společným kořenům vývoje kvetoucích rostlin. Na tomto kruhovém diagramu máte vyznačené hlavní dnešní skupiny kvetoucích rostlin (ze kterého je třeba mimochodem vidět, že jednopohlavné květy se vyvinuly nezávisle na sobě u různých skupin). Zhruba ve středu je pak 15 evolučních „uzlů“, na kterých podle autorského týmu proběhla nejdůležitější štěpení během vývoje kvetoucích rostlin z jejich společného předka.

Biologové, tedy alespoň někteří biologové si myslí, že na obě tyto dětsky zvídavé otázky (a pár dalších, ke kterým se dostaneme) dokážou s rozumnou mírou jistoty odpovědět. Velký tým biologů z Evropy, obou Amerik a Číny v časopise Nature Communications zveřejnil pokus o rekonstrukci květu společného předka všech krytosemenných rostlin - to jsou všechny rostliny s pravými květy, mezi které nepatří jehličnany, cykasy, jinany a další tzv. nahosemenné rostliny. (Abychom to ještě zdůraznili: nejde tedy o první květ vůbec, jak se objevilo v některých médiích, ale květ druhu, který byl posledním společným předkem všech kvetoucích květin. Jeho předkové i „sourozenci“ zřejmě z nějakých příčiny vyhynuli.)

Poslední společný předek pryskyřníku, leknínu, a všech ostatních druhů, které do této dnes dominantní skupiny patří, se na Zemi vyskytoval podle předchozích odhadů někdy před 140 až 250 miliony lety. Abychom hned odpověděli na nabízející se otázku - ne, autoři práce jeho zkamenělinu nenašli. Nejstarší dnes známé rostlinné fosilie jsou o něco mladší, pocházejí z doby zhruba před 130 miliony lety. A soustavnější záznamy máme z doby mezi 120 až 100 miliony lety.

Práce místo zkamenělin spoléhá na statistiku. Autorský tým je (na poměry biologie) právě proto tak velký, že základem studie bylo vytvoření velké a podrobné databáze květů několika set vývojově starých druhů kvetoucích rostlin. Mezi těmito „veterány“ pak zjednodušeně řečeno různými statistickými metodami vědci hledali společné rysy (zájemcům o detaily doporučujeme nahlédnout do práce, která je zdarma k přečtení zde).

Takový výsledek je samozřejmě závislý na předpokladech, které při analýze děláte. Výpočet se tedy například prováděl několikrát pro různé scénáře vývoje kvetoucích rostlin (ten i přes zdánlivou přehlednost učebnicových diagramů není dobře známý). V celé řadě detailů nejsou výsledky jednoznačné (třeba proto, že různé analytické metody daly příliš odlišné výsledky) a podoba prvního květu tedy rozhodně není „tesaná do kamene“ - jak to už vědě bývá, je to nejlepší odhad jen do té doby, než někdo přijde s lepším.

Pokus o rekonstrukci podoby společného předka všech květů s komentářem autorů. Nebudeme tu zacházet do podrobností, obrázek je to i pro ilustraci použité statistické metody. Hvězdičky u jednotlivých parametrů totiž ukazují míru jistoty výsledku: tři a vlastně i dvě hvězdy označují robustní výsledek, jedna méně jistý.

Pokud se ovšem výsledku dá trochu věřit, květ posledního společného předka dnešních pravých květů byl nejen evolučně významnou inovací, ale také poměrně komplikovanou (a oku lahodící) konstrukcí. Celá řada skupin rostlin totiž v následujících milionech let původní design do značné míry spíše zjednodušovala, než naopak.

Analýza také s poměrně vysokou mírou jistoty odhaduje, že květ byl nejen „matkou všech květů“, ale i otcem, protože byl stejně jako většina moderních květů oboupohlavný, tedy vybavený tyčinkami i pestíky. Botaniky zaujmou patrně i další detaily. Například se zdá, že snad rostl v přeslenech - což je „uzel“ na stonku, ze kterého vyrůstají jednotlivé okvětní lístky, či jiné části rostlin. Nemají je všechny rostliny, lístky některých jsou uspořádané do spirály, podobně například jako schody v hradní věži.

Autor:
Témata: věda
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 22 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na tyto triky internetových podvodníků?

v diskusi nejsou příspěvky

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 22 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...