Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pád železničního mostu na Výtoni nelze vyloučit, říká šéf Kloknerova ústavu

Rozstřel   10:00
„Odborné i politické střety jsou důvodem, proč se o řešení akutních problémů Libeňského mostu od devadesátých let minulého století pouze hovoří,“ připomíná v Rozstřelu profesor Jiří Kolísko a dodává, že Libeňský most není jediným mostem v Praze, jehož péče je dlouhodobě zanedbaná.

Náhlá uzavírka Libeňského mostu pro tramvajový provoz minulý týden opět rozproudila diskusi, v jakém stavu jsou pražské mosty. Jejich způsobilost dozoruje Kloknerův ústav. Ředitel Jiří Kolísko vidí hlavní problém v neschopnosti oficiálních institucí zajistit včas adekvátní péči.

„Poslední nátěr, který zažil Železniční most na Výtoni, byl někdy v šedesátých letech,“ přidává další příklad, kdy se most dostal do stavu, ze kterého se už těžko hledá cesta ven. „Konstrukce mají jednu milou vlastnost, že jsou trpělivé. Snaží se odolávat zubu času poměrně dlouho. Ale pak už se to dostane do fáze, kdy se ten zpětný krok dělá velmi obtížně. A Výtoň je podle mě takový důkaz, že v určitém okamžiku už se to nedá,“ říká host Rozstřelu a poukazuje na fakt, že stejně jako je to u Libeňského mostu, i Železniční most doplácí na dlouhodobou neschopnost kompetentních lidí rozhodnout, zda most opravit, rozšířit či zbourat. „Vedou se diskuze odborné, k tomu se vyjadřuje veřejnost, hraje roli politika. Technici čekají úplně vzadu, až jim řeknou, co udělat. Nelze vyloučit, že most mezitím spadne.“

Největší nepřítel stavebních konstrukcí? Čtyři roční období

„Největším nepřítelem stavebních konstrukcí v exteriéru je v našich poměrech střídání ročních období. Změnou počasí a teplot dochází k poměrně významnému cyklickému namáhání konstrukcí. K tomu připočítejte v zimě posypové soli a další neviditelné faktory, které vedou k poškozování a degradaci. Údržba na to musí reflektovat. Odstraňovat sníh, čistit konstrukce, kontrolovat důležité detaily, jako jsou například mostní uzávěry, které umožňují pohyb konstrukce vlivem teplot. Přístup k nim není úplně snadný, takže ta péče je dost náročná,“ vysvětluje profesor Kolísko.

Většina mostů v republice má svůj tzv. mostní list. Tam správce mostu dělá záznamy z běžných prohlídek. Pomáhají i moderní technologie. „Dneska můžete ty konstrukce osadit různými typy snímačů, které sledují teploty, deformace, napjatost, korozní procesy. Data se přenášejí specializovanými sítěmi, takže ty konstrukce jsou prakticky „online“ pod kontrolou,“ vysvětluje ředitel Kloknerova ústavu. Tímto způsobem jsou podle něj dozorována například táhla na novém Trojském mostě, oblouky na Hlávkově mostě nebo nová lávka v Troji.

Most v krizi vydává signály

Na dotaz, zda je možné zaznamenat nějaké varovné signály těsně před tím, než most spadne, nebo je to tak náhlé, že člověk už není schopen zareagovat, jako to bylo například při pádu Trojské lávky, Jiří Kolísko odpovídá: „Velmi záleží na typu konstrukčního řešení. Každá konstrukce může varovat. Některé se nadměrně deformují, vznikají trhliny, jinde odpadávají nějaké části. Trojská lávka měla zrovna konstrukční provedení, kde je to varování bohužel obtížně zaznamenatelné. Osobně mám informaci, že před pádem byly slyšet zvukové signály, jak praskala přepínací lana, ale ten kolaps probíhal opravdu rychle.“

V této souvislosti ředitel Kloknerova ústavu také upozorňuje na fakt, že u nás stále nemáme ustanovenou vyšetřovací skupinu odborníků, která by v případě havárie přijela na místo natolik včas, aby byla schopna zajistit potřebné důkazy. „Stejně, jako existuje integrovaný záchranný systém, by měla být u katastrof tohoto typu z ministerské úrovně ustanovena skupina odborníků, která je schopna okamžitě přijet na místo. Jde jednak o trestněprávní záležitost a pak je tam i poučení pro odbornou veřejnost, aby si uvědomila, kde a proč se stala chyba. Třeba zrovna z pádu Trojské lávky dodnes neexistuje žádný komplexní výstup, který by řekl, dejte pozor na to a na to.“

Nuselský most nás přežije

Mosty jsou v současnosti podle profesora Kolíska proponované na sto let. „To je technická životnost, životnost materiálů. Pak je i tzv. morální životnost. Dnes navrhnete konstrukci na nějaké zatížení, ale nevíte, jestli tak bude zatěžována i za padesát let. A je tu samozřejmě i otázka řádné údržby, takže si to nelze představit tak, že postavím most, odejdu na sto let, pak se vrátím a bude vše v pořádku.“

V této souvislosti považuje Jiří Kolísko za unikátní Nuselský most. „Je intenzivně zatěžovaný metrem, jehož vozy jsou ve srovnání s běžnými automobily strašně těžké. Proto byl mnoho let sledován dynamickými snímači. Navíc je to opravdu strategický most. Kdyby se s ním cokoliv stalo, tak se prakticky zastaví život v Praze.“ I proto je péče o Nuselský most podle profesora Kolíska nadstandardní natolik, že mu zaručuje opravdu dlouhou životnost.

V Rozstřelu také ředitel Kloknerova ústavu hovoří o tom, jaké materiály jsou z pohledu odborníků pro externí stavby u nás naprosto nevhodné, detailně popisuje postupy diagnostiky mostu a případná rizika a věnuje se také technickým důvodům problémů Libeňského mostu.

„Dneska se mosty proponují s životností na sto let, ale je potřeba si uvědomit, že nevíme, jak ta konstrukce bude zatěžovaná za padesát let a zda bude dělaná správná údržba,“ popisuje v Rozstřelu profesor Jiří Kolísko, ředitel Kloknerova ústavu Českého vysokého učení technického, instituce, která posuzuje stav velké části významných pražských mostů.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 172 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 6 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...