Neděle 27. října bude kvůli přechodu na zimní čas o jednu hodinu delší | foto: SXC

V neděli si vrátíme čas o hodinu. V roce 2021 už to bude naposledy

  • 257
Víc než jedno století vydrželo v Evropě střídání letního a standardního (zimního) času. Za dva roky už ovšem tato změna s největší pravděpodobností skončí.

Sobota 26. října je poslední celý den, kdy bude letos platit letní čas. V neděli si vrátíme ručičky o hodinu zpět. Děje se tak v různých zemích již od roku 1916, kdy se nápad na střídání času celostátně prosadil v Německu a Rakousku-Uhersku.

V českých zemích byl tak letní čas poprvé zaveden 30. dubna 1916 a platil do 1. října. Zatímco v Německu skončil v roce 1918, v Rakousku o dva roky později. Současné střídaní je v Česku od roku 1979.

Střídání letního a standardního času souvisí s dělením dne do 24 hodinových intervalů. Starší civilizace si totiž s přesným rozdělením dne na stejně dlouhé úseky zase až tolik nelámaly hlavu a tak by se například v antických dobách našly vodní hodiny s proměnlivou škálou pro různá časová období.

Zdá se, že moderní doba nedává moc prostoru pro takovou volnost a navíc se do toho zamotala i snaha co nejvíce optimalizovat pracovní dobu a tím pádem nároky na energetické dodávky.

Jak jsme psali na začátku tohoto roku, letní čas platí ve většině zemí Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu, zatímco v Asii (kromě Íránu) a Africe a ve většině států Jižní Ameriky (kromě části Brazílie, Chile a Paraguaye) neplatí. Z velkých zemí jej v roce 1992 zrušili v Číně a v roce 2014 definitivně v Rusku. V Evropě letní čas kromě Ruska neplatí ještě v Bělorusku, na Islandu a na Špicberkách.

To se však nyní změní – v březnu tohoto roku totiž Evropský parlament přijal usnesení, které má v roce 2021 převést členské státy na stejný čas v celém roce. Není však jisté, zda bude platit ten letní, nebo standardní. Snahou je sjednotit čas na celém území EU, aby nebylo ohroženo fungování vnitřního trhu. Návrh příslušné směrnice však počítá s tím, že jednotlivé státy si samy určí, zda zachovají nastálo standardní, či letní čas.

My se budeme s největší pravděpodobností řídit podle nejbližších sousedů. Například Německo se víc kloní k zachování letního času, stejně jako Polsko. Pro standardní čas jsou spíše země na severu Evropy.

Směrnici loni představila Evropská komise po veřejné konzultaci. Té se zúčastnilo 4,6 milionu hlasujících z víc než půlmiliardové Evropské unie. Pro zrušení střídání času bylo 84 procent z nich. Komise původně navrhovala ukončit střídání již letos, nenašla však podporu u členských zemí.

25. února 2019