Obraz Mony Lizy Leonardo nikdy nedal zákazníkovi, řekl host Rozstřelu

  14:41aktualizováno  14:41
Neuvěřitelně bohatých 67 let života prožil vědec, vynálezce a v neposlední řadě i umělec Leonardo da Vinci. O jeho životě i díle mluvil v Rozstřelu historik umění Martin Zlatohlávek.

Leonardo da Vinci zemřel 2. května 1519 ve Francii na zámku Le Clos Lucé u Amboise. Za svůj život stihl ovlivnit umění i vědu nejen své doby. Byť si jej většina lidí vybaví jako tvůrce slavných obrazů a maleb, jako Mona Lisa nebo Poslední večeře, byl i zdatný vynálezce vědec nebo architekt. Údajně hrál i dobře na loutnu. I proto se stal symbolem počínající renesance.

Fotogalerie

I když dnes díky spikleneckým teoriím i některým populárním uměleckým dílům máme Leonardovo jméno spojené s tajemnem, tajnými společnostmi a světem konspiračních teorií, ve skutečnosti zřejmě neměl pro „tajemno“ pochopení. „Leonardo byl velmi racionální člověk,“ řekl Martin Zlatohlávek. Podle dochovaných záznamů neměl pochopení pro debaty, které nebyly založeny na konkrétním a přesném poznání skutečnosti. „Neměl rád filozofování, které nebylo založeno na přesných znalostech,“ tvrdí  Zlatohlávek.

I přes široký rozsah Leonardových zájmů a znalostí se Zlatohlávek domnívá, že jednoznačně nejvýznamnější je odkaz této renesanční osobnosti znatelný především v malířství. „Vynikal především v portrétech,“ říká český odborník. Věnoval také velikou péči přípravě a stejně jako jiní umělci té doby se intenzivně věnoval pitvám. „Jeho kresby obdivují i dnešní chirurgové, kteří si někdy s překvapením zjišťují, že předběhl svou dobu,“ řekl Zlatohlávek.

doc. PhDr. Martin Zlatohlávek Ph.D.

doc. PhDr. Martin Zlatohlávek, Ph.D.

historik umění, Ústav dějin křesťanského umění, bývalý ředitel Národní galerie v Praze

Dnes odhadujeme, že Leonardo da Vinci byl pravděpodobně dominantně levákem. „Já si ovšem myslím, že při malování používal obě ruce,“ řekl Zlatohlávek. Existují kresby, které evidentně pořídili levou rukou, ale jsou další, u kterých to patrné není.

I přes svůj mimořádný význam pro dobovou i pozdější malbu nebyl ovšem Leonardo klasickým malířem. „Měl tu výhodu, že byl placeným dvorním umělcem a nemusel se živit tím, že musel shánět a dokončovat zakázky,“ říká Kratochvíl. I proto po něm zůstala celá řada nedokončených děl. To byla jen jedním z mnoha děl, od kterých da Vinci opakovaně „utíkal“. „Já si myslím, že ho vždy od nich odvedlo něco jiného,“ odhadl Zlatohlávek. 

I svůj dnes nejslavnější obraz Mona Lisa nikdy neodevzdal zákazníkům a měl ji ve svém vlastnictví celý život. „Můžeme se domnívat, že pro něj měl mimořádný význam, ovšem nemáme pro to žádné doklady,“ vysvětlil Martin Zlatohlávek. 

Co (ne)víme

Kolem da Vinciho života se samozřejmě od jeho smrti rojily mnohé spekulace. I za svého života byl obviněn z homosexuality, ovšem nelze vyloučit, že obvinění bylo dnešním slovníkem „ryze účelové“. O žádné konkrétní údaje se ovšem opřít nemůžeme, byť Leonardo zůstal celý život svobodný a pokud víme bezdětný.

Zlatohlávek vyvrací jeden velmi zavedený mýtus: „My nemůžeme spolehlivě říci, že Leonardo byl vegetarián“. Nemáme o tom žádné konkrétní důkazy, nemáme jeho jídelníček, připomíná český historik umění.

Samostatnou kapitolou byly jeho vynálezy. „Z dnešního hlediska jsou samozřejmě překonané,“ konstatoval Zlatohlávek, ve své době se ovšem celá řada jeho projektů, například urbanistických, či různých mechanismů, se v praxi realizovala.

Při hodnocení jeho „vynalézání“ bychom také neměli zapomenout na to, že byl velkým inovátorem i v umění. To byla velmi technická disciplína, která vyžadovala značné znalosti a intenzivní experimentování. Ne vždy byly experimenty úspěšné, jak ostatně dokládá i příklad Leonardovy slavné fresky Poslední večeře. V rámci tehdejší tradice Leonardo fresku nejspíše považoval za možnost jak se přiblížit nesmrtelnosti, a tak se rozhodl experimentovat s novými postupy a technikami. V tomto případě to ovšem nevyšlo a freska byla po několika málo desetiletích zcela zašlá. 

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Zrcadlo doby: jak československý armádní film natáčel západní letadla

British Aerospace Nimrod AEW3

V roce 1980 navštívili pracovníci Československého armádního filmu aerosalon v anglickém Farnborough, aby tam na...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Brontosaurovi potvrdili jméno až v roce 2015. Práskal ocasem jako bičem

Stádo brontosaurů na pochodu. Tito obří sauropodi se zřejmě sdružovali do...

Brontosaurus, tedy v doslovném překladu „hřmotný ještěr“, patří k nejznámějším a nejpopulárnějším dinosaurům vůbec....

Vědci částečně obnovili činnost zvířecích mozků několik hodin po smrti

Prase domácí

Vědcům se podařilo částečně obnovit činnost v mozku zvířat zabitých o několik hodin dříve. Speciální umělý oběh znovu...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz