Česko hledá moderní kutily a vynálezce. Přihlaste se na Maker Faire 2019

  14:55aktualizováno  14:55
Předposlední červnový víkend v Praze proběhne festival moderních kutilů Maker Faire 2019. Přihlásit se se svým projektem může do konce dubna každý.

Jak se asi cítí při běhu v kole křečci, si můžete zkusit ještě před pavilonem. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Novodobí kutilové, konstruktéři, tvůrci a vynálezci na straně jedné a studenti, zvídaví lidé nebo i rodiny s dětmi na straně druhé. Všichni se mohou sejít na druhém ročníku festivalu Maker Faire Prague 2019.  Místo a čas jsou již potvrzeny: víkend 22. a 23. června 2019 na holešovickém Výstavišti v Praze. 

Tento týden organizátoři spustili výzvu pro všechny makery, kteří by se chtěli na akci přihlásit a představit svou tvorbu. Nekomerční vystavovatelé opět dostanou prostor zdarma, přihlásit se je nutné do konce června.

Festival navazuje na úspěch loňského premiérového ročníku českého Maker Faire, který během víkendu přitáhl na deset tisíc návštěvníků.

Jak vypadal loňský ročník?

Maker Faire 2018 ve fotogalerii

Mottem Maker Fairu je „přijď ukázat, co vyrábíš, a sdílet, co ses při tom naučil“. 

Akce Maker Faire se konají v desítkách měst po celém světě již od roku 2006 a umožňují nadšencům sdílet své kreativní projekty bez ohledu na věk i použité nástroje. 

Maker Faire je místo, kde se stírají rozdíly mezi tradičním kutilstvím nebo řemesly a novými technologiemi zahrnujícími 3D tisk, elektroniku či programování.

„Maker Faire je festival jako žádný jiný, protože nemusíte být firma ani profesionál, abyste mohli vystavovat. Naopak, Maker Faire je otevřený pro všechny tvůrčí duše bez rozdílu věku a oboru. Rozhodující je nápaditost a nadšení, ať už pracujete s elektronikou, dřevem, sklem, kovem, světlem, textilem. Vítán je každý, kdo vytváří něco zajímavého - rádi bychom letos instalace rozšířili i do venkovních prostor před budovou Výstaviště a možná i do pravého křídla,“ říká programový ředitel festivalu Jiří Zemánek. 

Podobně jako loni se klade důraz na interaktivnost výstavy, součástí programu budou i různé workshopy a vystoupení na pódiu, které letos kromě přednášek budou zahrnovat například světelnou nebo vědeckou show. 

„Když vidíme, jak jsou z Maker Faire nadšené děti, tak doufáme, že se něco z festivalu podaří přenést i do škol, protože nejlépe se učíme, když pracujeme na nějakém skutečném projektu,“ doplňuje Zemánek. Hlavním partnerem festivalu zůstává PRUSA Research, český výrobce 3D tiskáren, který podporuje podobné akce po celém světě. Vstupenky na festival si návštěvníci mohou koupit již nyní v předprodeji na Goout. 

Loňský ročník

V minulém roce se na Výstavišti sešlo přes 170 makerů (tvůrců, moderních kutilů) a vytvořili nadšenou atmosféru tvoření a sdílení nápadů, která spojovala profesionály i amatéry. Mezi vystavujícími byli nejen jednotlivci, ale i různé skupiny, školy, kroužky a otevřené dílny. 

K vidění byla plejáda projektů: malující a soutěžní roboti, dekorační a umělecké předměty, recyklované objekty, elektrická formule či koloběžka, pomůcky pro včelaře, mini satelity, mlžná komora, vlastní návrhy her a hraček, funkční skleněný parní stroj, malý zábavní park, hudební nástroje, obří vzduchové dělo a mnoho dalšího. 

Akce ukázala nejen spoustu talentu mezi českými makery, ale též obrovský zájem publika, které se mohlo na stáncích aktivně zapojit do výstavy a něco si vyrobit, vyzkoušet nebo se naučit. 

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

„Nezastavitelný“ růst obnovitelných zdrojů se v roce 2018 zastavil

Fotovoltaická elektrárna u brněnského letiště se rozkládá na 40 hektarech a má...

Během posledních dvaceti let se výkon instalovaných obnovitelných zdrojů elektřiny každým rokem pravidelně zvyšoval....

Navrhla robota a trénuje senzory. Třináctiletá programátorka se AI nebojí

Anna Du

Navigační systém pro dálkově ovládaného robota, který pod vodou hledá ohniska mikroplastů. Strojové učení, jenž...

Revoluce už za rok: Lenovo ukázalo „ohebný počítač“, vejde se do kapsy

Světová premiéra nového konceptu ThinkPad X1 Foldable PC

Třináctipalcový tablet, plnohodnotný počítač a ultrapřenosný notebook, to vše v jednom malém zařízení. Vývojáři čínské...

Najdete na iDNES.cz