Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Žádná vzácná květinka. Kolik žilo celkem na Zemi tyranosaurů?

Nejznámější dinosaurus všech dob nebyl ve své době rozhodně „ohroženým“ druhem. Naopak mohl být rychle se šířícím vetřelcem, tedy druhem invazním.

Jane je zatím tou nejlepší ukázkou vzezření mladých tyranosaurů. Tento téměř tunu vážící „teenager“ vykazoval proporcionálně velmi štíhlé a dlouhé nohy a relativně štíhlou lebku. Mnohem slabší sílu čelistního stisku oproti dospělým tito mladí jedinci vyvažovali podstatně vyšší rychlostí pohybu. | foto: Wikipedie (CC BY-SA 2.0)

Nedávno se mě jeden paleontologický nadšenec ptal, kolik fosilních koster tyranosaurů asi tak celkově může být. Debata přešla i na logickou související otázku, kolik tyranosaurů vlastně kdysi existovalo? V tu chvíli jsem ještě netušil, že jen za pár dní už budeme mít k dispozici zatím nejpřesnější odpověď, a to v odborné práci pětice autorů, publikované nyní v periodiku Science.

O obřím severoamerickém tyranosauridním teropodovi druhu Tyrannosaurus rex jsem zde psal už tolikrát, že jistě není třeba jej blíže představovat. Věnovali jsme se dokonce už i otázce, kolik jich mohlo být.

Nově příchozí

Již delší dobu bylo jasné, že to nebylo málo. V případě T. rexe se totiž může jednat o asijského imigranta, který do Laramidie (západu Severní Ameriky) přešel přes pradávný pevninský most asi někdy před 69 až 68 miliony let. Tyranosauři se totiž mohli vyvinout na území dnešní Číny, Mongolska nebo ruského Dálného východu, dokládá jejich úzká vývojová vazba na východoasijské druhy Zhuchengtyrannus magnus a Tarbosaurus bataar.

Po překročení jakési dočasně existující úžiny mezi severovýchodní Asií a severozápadním cípem Laramidie se tyranosauři začali lavinovitě šířit. Zhruba v době mezi 68 až 66 miliony let už se vyskytovali hojně na ohromném území od Britské Kolumbie v Kanadě na severu až po Mexiko na jihu.

Rekonstrukce přibližného vzezření mladého subadulního jedince druhu Tyrannosaurus rex zhruba ve věku 10 až 12 let. V tomto období svého života již mláďata měřila na délku asi 6 až 7 metrů a jejich hmotnost se pohybovala v rozmezí 600 až 1000 kilogramů. Na rozdíl od několikatunových dospělců zřejmě tito tyranosauří „mládežníci“ dokázali velmi rychle běhat.

Jak hojný tyranosaurus ovšem vlastně byl? Právě na tuto otázku se pokusili odpovědět autoři práce, australský paleobiolog Charles R. Marshall a čtveřice jeho kolegů. Vycházeli přitom ze vztahu mezi hustotou populace a velikostí těla u žijících druhů, a to spolu se znalostmi získanými o tyranosaurovi v průběhu více než století jeho výzkumu.

Průměrná hmotnost těla post-juvenilních (resp. pohlavně dospělých) jedinců tyranosaura vyšla autorům na 5 200 kilogramů. Průměrná hustota jejich populace pak měla dosahovat hodnoty přibližně 0,0091 jedince na km2. (Tento údaj se velmi dobře shoduje s odhadem 0,01 jedince na km2 ve starší práci paleontologa Jamese O. Farlowa).

To odpovídá mimochodem zhruba jedné šestině populační hustoty dnešních tygrů a jedné čtrnáctině populační hustoty lvů. Pro lepší představu uvádím, že to znamená zhruba 700 tyranosaurů na rozloze České republiky nebo čtyři jedince na území hlavního města Prahy.

Podle odhadu autorů práce se tito obří dravci vyskytovali na území o rozloze asi 2,3 (± 0,9) milionu km2. Což odpovídá například rozloze celého Alžírska nebo třiceti Českých republik. V každou chvíli celého období existence žilo v průměru asi 20 tisíc pohlavně dospělých jedinců. Výsledek tedy naznačuje, že populární teropodTyrannosaurus rex představoval naopak jakýsi invazní druh, který se na pevnině Laramidie (západu Severní Ameriky) postupně rozšířil na ohromné území. 

Druh T. rex pravděpodobně existoval po dobu asi 2,4 milionu let. Jedno „pokolení“ trvalo v průměru zhruba 19 let. Za dobu trvání druhu se tedy mělo vystřídat zhruba 127 tisíc generací. Následně už bylo jednoduché vypočítat i přibližný celkový počet jedinců druhu T. rex, kteří kdy existovali – a ten je fantasticky znějící: 2,5 miliardy tyranosaurů.

Ačkoliv se ale toto číslo zdá extrémně vysoké, nemusí jít rozhodně o nesmysl. Jen v tomto historickém okamžiku existuje na světě ještě asi dvakrát víc pohlavně dospělých zástupců našeho druhu. Za celou historii druhu existovalo celkem přes 100 miliard jedinců Homo sapiens. Jestli je člověk rozumný extrémně „přemnoženým“ druhem živočicha, to je na jinou debatu.

„Stan“ (fialová silueta) byl dospělým tyranosaurem, dosahujícím délky asi 11,7 metru a hmotnosti přes 7 tun. Nebyl tedy tak velký, jako obří exempláře „Sue“ (červená silueta) nebo „Scotty“. Přesto prvního zmíněného jedince vydraženou částkou výrazně překonal a stal se tak nejdražší fosilií v historii. Bohužel se tak připojil ke smutnému zástupu zhruba dvaceti cenných exemplářů tyranosauroidů, které skončily v soukromých rukách a prakticky také „mimo dosah“ paleontologické vědy.

Kolik nám jich zůstalo?

Autoři práce zakončili text zajímavým výpočtem o pravděpodobnosti dochování tyranosauřích fosilií. Zohlednili přitom skutečnost, že dnes známe minimálně 32 pohlavně dospělých kosterních jedinců tohoto teropoda. Celkové je evidováno kolem stovky fosilních exemplářů (nepočítaje fragmentární nálezy zubů, obratlů nebo článků prstů).

Pokud tato čísla platí, v průměru se dochovala fosilní kostra jednoho z 80 milionů jedinců. Mnohem příznivější je však situace v oblasti, ze které se nám dnes dochovaly sedimenty souvrství Hell Creek. Na území o rozloze kolem 1000 km2 a v průběhu asi 1,2 milionu let existence zdejších ekosystémů byly objeveny kostry 37 odrostlých jedinců tyranosaura. Díky příznivým podmínkám pro fosilizaci se tak zachovala zhruba kostra 1 ze 16 tisíc jedinců. Ostatně není divu, souvrství Hell Creek patří k nejbohatším geologickým formacím na světě , a to nejen co se posledních severoamerických dinosaurů týká.

Zjevná slabina práce je, že pracuje s celou řadou předpokladů a odhadů. Všechny uváděné údaje lze považovat přinejlepším za dosti přibližné. Poskytuje ovšem alespoň jakýsi základní rámec, v němž můžeme dále s podobnými statistickými postupy pokračovat.

Opravdu tedy v průběhu posledních zhruba dvou milionů let křídové periody žily asi 2 500 000 000 jedinců druhu Tyrannosaurus rex? Těžko říci, vyloučit se to ale nedá. Navzdory mnoha zastaralým představám byl totiž „král dravých dinosaurů“ nesmírně úspěšným a progresivním predátorem, skutečným monarchou končící éry dávných vládců naší planety.

Text vznikl pro DinosaurusBlog Vladimíra Sochy. Před vydáním byl redakčně upraven. Originál najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce

Premium Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Posledních osm procent lidského genomu bylo konečně rozluštěno

V roce 2003 vědci oznámili, že byl nahrubo přečten lidský genom. To znamenalo, že bylo rozluštěno 92 procent lidského...

Chlapci z Cesty do pravěku by koukali, jak si nyní představujeme stegosaura

Mezi nejvíc ikonické scény z proslulého československého snímku Cesta do pravěku patří i ta, kdy čtveřice hlavních...

Fosilie evropského dinosaura ukázala tajemství sauropodí kůže

V roce 1852 obdržel Samuel Husband Beckles (1814–1890), britský právník a proslulý sběratel fosilií, zajímavou zásilku...

Češi pomáhají s vylepšením kvantových počítačů

I když se může zdát, že všeobecné nasazení kvantových počítačů již může být za dveřmi, není to tak jednoduché. Vytvořit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...