Diskuze

Google má zřejmě peněz nazbyt. Zaplatil výzkum fyzikálního přeludu

Společnost Google během posledních let v experimentu, o kterém prakticky nikdo nevěděl, nechala prověřit proslulou „slepou uličku“ ve výzkumu jaderné fúze.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MD

Na Zemi podobné tlaky nevytvoříme, a tak jdeme cestou zvyšování teploty: v největším fúzním projektu současnosti, tokamaku ITER, by teplota plazmatu měla dosahovat až 150 milionů Kelvinů (nebo stupňů Celsia, chcete-li, to je v těchto řádech prakticky jedno).

Tato věta ve mě vyvolala paniku, pak smích a nakonec mírně podrážděné pobavení. ;-D;-D;-D Opravdu jeden z mála příkladů kde říct, Celsia nebo Kelvinů, to je nám fuk.

0 0
možnosti
Foto

"Stupňů Kelvina nebo Celsia?" "Napřed jednoho, pak druhýho."

5 0
možnosti
RH

Nechápu proč tolik negativity kolem zatím nepovedeného objevu. Trvalo více než 1 000 let od doby kdy jeden z antických vědců objevil a sestavil první prototyp parního pohonu , v té době by drtivou většinou jistě odsouzené k posměchu a dehonestaci jako zcela ztracený čas , dnes již víme že po mnoha staletích zapomnění mnozí na tento objev navázali a díku tomuto člověku ( dle záznamů je to Heron Alexandrijský ) byla uvedena do chodu druhá průmyslová revoluce . Kdo ví za jak dlouho někdo naváže na tyto poznatky a vytvoří " malé slunce " - jistě ne nekonečný , ale dlouhodobý snad i ekologický zdroj energie ... ;-)

1 9
možnosti

Je tu zásadní rozdíl. Heronuv stroj fungoval, jen nikdo nepokročil s aplikací. Tady by s aplikací nebyl problém, jen jaksi nefungujem.

8 0
možnosti
PS

Studenou fúzi potvrdili i vědci v Bratislavě a v mnoha dalších výzkumných ústavech.

Nikde se pak neobjevilo, že by podváděli, takže něco na tom určitě bude ;-D

0 9
možnosti
Foto

Vylepšení kalorimetrů nebo lepší pochopení interakce mezi kovy a plyny, to je snad pro vědu malý přínos?

Proč tedy o tomto výzkumu, který neubral ani cent z řádně vypisovaných grantů, mluvíte s takovým opovržením?

15 1
možnosti
OZ

Protože to nebyl primární účel toho výzkumu a to co je vyčítáno je právě to co jím bylo a jak se na tom lpělo?

0 0
možnosti
EL

Jo, tenkrat z toho byl asi tyden docela humbuk. Tedy v mediich. Fyzici zhruba od druheho dne jasne rikali, ze je to nesmysl. A pak to i v mediich vysumelo do ztracena.

3 0
možnosti
PS

Humbuk to byl, ale našlo se mnoho vědců, kteří na něj skočili a přidali se.

Například v Bratislavě.

0 1
možnosti
JV

To vírou ve zdroj nekonečné energie samozřejmě nemůže otřást, protože příznivci prohlásí, že Google spolupracuje s establishmentem a jejich studie měla studenou fůzi o počátku znevěrohodnit.

4 0
možnosti
VK

V69í51t 40K52l22i96b80e70r

24. 6. 2019 23:12

Anebo jinak: vždyť to fungovat musí, když to podporuje a financuje i google ;-D.

1 0
možnosti
JB

Osobně to považuju ze vedlejší produkt mýtu o vědě vytvořených hlavně filmovým průmyslem. Až příliš mnoho vědeckých amaterských nadšenců vyrůstalo na filmech o úžasně progresivních jedincích bojujících proti zkostnatělé vědecké komunitě, která měla ve všem jasno.

Pak z toho máme tyhle finance nastrkané do sci-fi projektů, které "vědečtí byrokrati" přehlíží a nekritickou adoraci Nikoly Tesly.

10 0
možnosti
RM

Kdybych měl peníze co Googlu tak je dám taky do dle vás nejspíš sci-fi projektu, protože jsou to moje peníze a já chci vidět funkční červí díru, nějaká lepší baterka mne nezajímá;-)

0 0
možnosti
JJ

Google má hodně peněz nazbyt, protože je z části financován americkou vládou.

Google je začleněn jako jedna z mnoha technologických firem do programu na zajišťování dat o aktivitě uživatelů, do ekonomické, vojenské a technologické špionáže.

Pro firmy jako Microsoft, Google, Facebook, nebo Amazon je to zlatý důl.

0 25
možnosti
DS

Ale vzpomeňme, že i největší z Čechů dláždil druhým cestu slepými uličkami. Koneckonců pokud v Google mají odvahu dát peníze na studenou fúzi, mohou najít finance na prakticky cokoli. Hlad po energii je veliký. Celou druhou půlku dvacátého století jsme čekali na energetickou revoluci (která vlastně přišla s panem Enricem Fermim) a místo toho přišla ta informační. Avšak můžeme stále doufat.

8 0
možnosti