Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brontosaurovi potvrdili jméno až v roce 2015. Práskal ocasem jako bičem

Brontosaurus, tedy v doslovném překladu „hřmotný ještěr“, patří k nejznámějším a nejpopulárnějším dinosaurům vůbec. Celosvětově je sice populárnější mnohem mladší teropodní dinosaurus tyranosaurus, například u nás se mu však brontosaurus minimálně vyrovnává.

Stádo brontosaurů na pochodu. Tito obří sauropodi se zřejmě sdružovali do menších stád, některé fosilní nálezy však nasvědčují tomu, že mohli být poněkud více samotářští než jiní velcí sauropodi v ekosystémech severoamerické pozdní jury. Při pochodu za potravou mohli denně urazit až několik desítek kilometrů. | foto: Nobu Tamura, Wikipedie (CC BY-SA 4.0)

Po dlouhou dobu přibližně 112 let byl rod Brontosaurus považován za vědecky neplatný, teprve v roce 2015 byla jeho správnost potvrzena přehlednou vědeckou studií. Ta ukázala, že brontosauři byli nejspíš skutečně jiným rodem sauropodů než apatosaurus (jak se domníval již paleontolog Charles Othniel Marsh, který na konci 70. let 19. století oba rody popsal). Dále studie popisuje, že tento rod zahrnuje dokonce hned tři různé druhy brontosaurů:  excelsus, parvus a yahnahpin. Je však třeba podotknout, že ne všichni paleontologové jsou o správnosti pojmenování brontosaurus zcela přesvědčeni.

Středně velký sauropod

Co tedy o staronovém brontosaurovi dnes víme? Je jisté, že to byl obří býložravý dinosaurus, podobně jako jeho blízcí příbuzní rodů apatosaurus, diplodocus, supersaurus, barosaurus a další zástupci čeledi Diplodocidae. Brontosauři nicméně patřili spíše k menším zástupcům těchto sauropodů, jejich délka zřejmě nepřekračovala 22 metrů a hmotnost přibližně 15 tun (podle jiných odhadů ale až 26 metrů a 32 tun).

Někteří z jejich zmíněných příbuzných přitom dosahovali délky až kolem 35 metrů a hmotnosti téměř 40 tun. Brontosaury tedy můžeme považovat spíše jen za sauropody střední velikosti.

Fosilie všech tří druhů tohoto rodu byly objeveny na území státu Wyoming v USA, a to v sedimentech souvrství Morrison o geologickém stáří kolem 155 až 152 milionů let. To odpovídá období svrchní jury a věku kimmeridž až tithon.

Nejstarším druhem je Brontosaurus yahnahpin, který je se stářím 155 milionů let zhruba o dva miliony let starší než Brontosaurus parvus a o tři miliony let starší než Brontosaurus excelsus.

Typovým druhem je Brontosaurus excelsus, který byl formálně popsán O. C. Marshem v roce 1879. Brontosaurus. parvus byl popsán roku 1902 jako rod „Elosaurus“ a Brontosaurus yahnahpin roku 1994 jako druh rodu Apatosaurus. Teprve zmíněná studie Tschoppa a jeho kolegů z roku 2015 spojila tyto původně odlišně zařazené druhy pod jeden rod s nanejvýš slavným jménem.

Rekonstruovaná kostra druhu Brontosaurus excelsus (AMNH 460) v expozici Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. V roce 1995 byl skelet rekonstruován do moderní pozice s anatomicky správnějším držením těla. Tento sauropod patřil spíše do střední velikostní kategorie, ačkoliv vážil tolik, co tři až čtyři dospělí sloni afričtí.

Brontosauři obývali záplavové nížiny, bažinaté roviny i okolí jezer a velkých říčních toků na území západu dnešních Spojených států a byli součástí proslulé dinosauří megafauny zmíněného morrisonského souvrství. Menší exempláře, mláďata nebo nemocní jedinci se nejspíš stávali kořistí velkých teropodů, jako byl allosaurus, ceratosaurus, torvosaurus nebo saurophaganax.

Kromě dalších obřích sauropodů pak sdíleli své životné prostředí také s ptakopánvými dinosaury, jako byl ornitopod camptosaurus a dryosaurus nebo tyreofor stegosaurus. Živili se vegetací v podobě větví stromů a keřů, ačkoliv příležitostně mohli spásat i větší nízko rostoucí rostliny. Podle odhadů, založených na fosilních otiscích stop, dokázali za den ujít asi 30 až 40 kilometrů při hledání potravy.

K obraně jim mohly sloužit jejich velké drápy na „palci“ přední končetiny, zejména pak ale konce jejich velmi dlouhých ocasů, tvořených až 82 obratli, kterými snad mohli tito dinosauři práskat jako bičem (špička ocasu by překonávala rychlost zvuku) a podle některých odhadů mohl vydávaný zvuk dosahovat hlasitosti až nad 200 decibelů, což odpovídá zvuku výstřelu z děla. Podobným způsobem by si dokázali držet od těla i ty největší teropody.

Paleontologové objevili kostru mláděte druhu Brontosaurus parvus, o rozmnožování, vývoji a stádním chování brontosaurů ale přesto mnoho informací nemáme. Velkou otázkou je také fyziologie dospělých brontosaurů, u kterých je stejně jako v případě jiných obřích sauropodů záhadou například způsob, jakým dokázalo srdce vypumpovat krev do celého obřího těla.

Neznámý je také metabolismus těchto dinosaurů a otázka případné endotermie či spíše gigantotermie (termoregulační schopnost). Ať už však tento ikonický dinosaurus byl platným rodem nebo ne, jisté je, že jméno „brontosaurus“ zanechalo za posledních 140 let od jeho stanovení ohromnou stopu v populární kultuře. Toto slovo natolik zdomácnělo, že někteří paleontologové (jako je Robert T. Bakker) jím dodnes označují souhrnně sauropodní dinosaury a mnozí lidé si ze všech dinosaurů vzpomenou nejdříve právě na brontosaura. O občanském sdružení Hnutí Brontosaurus a někdejší hudební skupině Brontosauři v rámci českých reálií ani nemluvě.

Článek vznikl pro Dinosaurusblog Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Původní verzi včetně bohatého odkazového rejstříku najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 5 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 9 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 5 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...