Co jste si nemohli vykoledovat. Které dinosauří vejce bylo největší?

aktualizováno 
Velikonoce už jsou za námi, pojďme se ještě vrátit k jejich hlavnímu symbolu a představit si největší dinosauří vejce všech dob. Včetně jeho původců, jejichž identita byla odhalena teprve nedávno.

Obří zkamenělá vejce oviraptorosaurních teropodů spadající pod oorod Macroelongatoolithus, zde v expozici Geologického muzea v Číně. Tato až přes 60 centimetrů dlouhá vejce kladli dinosauři do kruhových hnízd o průměru kolem 3 metrů. Podobně mohla vypadat například i vajíčka obřích tyranosauridů. | foto: BleachedRice CC-BY-SACreative Commons

Velikonoce už jsou sice za námi, ale i tak bychom se k jednomu jejich aspektu rádi vrátili. Hlavním symbolem velikonočních svátků je pestře malované slepičí vajíčko, proto snad nebude špatný nápad představit druhohorní kuriozitu z této kategorie – největší dinosauří vejce všech dob. 

Přesněji řečeno, největší dosud objevené fosilní vejce. Ačkoliv je pravděpodobné, že z jistých fyzikálních a biologických důvodů asi žádné vejce již o mnoho větší být nemohlo.

Jak veliké je? Na začátku musíme zapomenout na druhořadé akční filmy, ve kterých se dinosauři či jakási jim vzdáleně podobná monstra líhnou z vajec o velikosti dospělého člověka nebo ještě vyšších. Tak velké vajíčko by muselo mít skořápku tak silnou, že by v ní žádné embryo nemohlo dýchat a ani by se nedostalo ven. Musíme se tedy spokojit s menšími vejci, ale i tak se jedná o gigantické exempláře. Alespoň pokud je porovnáme právě se slepičími vajíčky o délce asi pěti až šesti centimetrů. 

Největší fosilní dinosauří vajíčka, která zatím paleontologové objevili, jsou až přes šest decimetrů dlouhá, mají oválný tvar a byla odkryta v čínské provincii Che-nan. Již roku 1995 dostala vědecké jméno Macroelongatoolithus xixianensis a dosahují délky od 34 až po fantastických 61 centimetrů. Jejich šířka pak činí v nejširším místě 13 až 18 centimetrů a samotná tloušťka zkamenělé skořápky má u těchto vajíček hodnotu 1,2 až 4,75 milimetru.

Nejedná se však o jediný oodruh s obřími rozměry (předpona oo- není omyl; znamená, že jde o druh či jiný taxon, známý pouze z vejce, pozn.red.). Zkamenělá vajíčka popsaná jako oodruh Megafusoolithus qiaoxiaensis, pocházející z čínské provincie Če-ťiang, vykazují délku až 40 cm a šířku 13 cm. Jen nepatrně menší jsou pak podobná fosilní vejce z Jižní Koreje, pojmenovaná jako Macroelongatoolithus goseongensis. Ta dosahují délky až 39 cm a šířky 11,5 cm.

Jedná se tedy o skutečně obří exempláře, mnohem větší než vejce slepic, ale například i pštrosů (pštrosí vejce má hmotnost 750–1600 gramů, na délku má obvykle 15 cm, na „výšku“ 13 cm, pozn.red.) „Obří“ dinosauří vajíčka jsou mimochodem známá i z jiných míst světa, například ze Spojených států amerických nebo z Indie, obvykle bývají však mívají podstatně méně než 60 centimetrů na délku. Kteří dinosauři tedy tyto „obry“ mohli snášet?

Co prozradil Baby Louie

Až donedávna byla příslušnost původců těchto vajec, zejména z oočeledi Elongatoolithidae, zahalena tajemstvím. Zatímco předchozí rekord v podobě kulatého vejce o délce 30,5 cm byl přisouzen evropskému sauropodovi druhu Hypselosaurus priscus, u obřích oválných vajec z Číny nebylo nic zcela jisté.

Nebyla totiž objevena žádná kostra dinosaura, který mohl vejce naklást v přímé asociaci s hnízdem a žádný dospělý exemplář nebyl objeven ani s fosilními vajíčky v břišní dutině, tedy před nakladením. Spekulovalo se i o tom, že obří vajíčka ve velkém kruhovém uspořádání by mohla patřit nějakému obřímu tyranosauridovi (nejspíše druhu Tarbosaurus bataar).

Pomohl pak až unikátní objev jedince, známého jako „Baby Louie“, dosud nevylíhnutého oviraptorosaura uchovaného v těsné blízkosti vajec, opět popsaných jako Macroelongatoolithus. Tento dinosaurus, žijící v období rané svrchní křídy (asi před 90 miliony let), dostal v roce 2017 jméno Beibeilong sinensis.

Obří vejce jsou každopádně značně podobná menším vajíčkům druhu Citipati osmolskae, jehož fosilní kostra byla objevena v přímé asociaci s hnízdem. Ačkoliv tedy ještě mohou panovat určité pochybnosti, je téměř jisté, že původcem vajec byl nějaký velký oviraptorosaur („ptákům podobný“ teropodní dinosaurus).

Jedním z pravděpodobných původců obřích vajíček mohl být velký druh...

Jedním z pravděpodobných původců obřích vajíček mohl být velký druh Gigantoraptor erlianensis z pozdní křídy Číny. Tento až 2 tuny vážící opeřený teropod se zřejmě líhl z vajíčka dlouhého kolem půl metru. Zda je však původcem rekordně velkých exemplářů s délkou až 61 cm, právě tento druh nebo někdo z jeho blízkých příbuzných, to zatím není jasné.

Takovým druhem mohl být například obří čínský Gigantoraptor erlianensis, který byl s délkou až 8,6 metru a hmotností 1,5 až 2 tuny zdaleka největším známým zástupcem své skupiny. Podobně obří vejce kladly do hnízd samice velkých oviraptorosaurů i na území Severní Ameriky, kde patřil k velkým druhům například 3,5 metru dlouhý a zhruba 250 kg vážící Anzu wyliei ze souvrství Hell Creek.

Původcem těch největších exemplářů však byl pravděpodobně ještě větší, vědě dosud neznámý druh oviraptorosaura. Gigantická vajíčka byla do hnízd kladena ve velkých snůškách až o 26 kusech, přičemž vytvářela v hnízdě kruh o průměru 2 až 3,3 metru. Na jejich kladení a pozdější líhnutí musel být jistě úžasný pohled!

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

INTERAKTIVNĚ: Z malé účasti těží ANO, z vysoké Piráti? Najděte souvislosti

Prozkoumejte statistiky okresů ČR, najděte souvislosti a korelace

Výsledky voleb do Evropského parlamentu lze analyzovat z různých pohledů. Připravili jsme pro vás nástroj, s jehož...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Zkrátil jim život? Vědci mapují dopady šokujícího čínského experimentu

Profesor Che Ťien-kchuej, který údajně změnil genetickou informaci nenarozených...

Vědce celého světa šokoval čínský experiment, ve kterém došlo ke genetické úpravě DNA nejméně dvou dětí. Jak se nyní...

Najdete na iDNES.cz